Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (9)


Recommended Posts

Caro, este superb pustiul tau[bis] si deja are veleitati de fotomodel[:D]! Sa va traiasca!!! Saphir, imi pare tare rau ca treci prin momente grele. Stiu perfect ce inseamna pentru ca eu am avut depresie prima luna dupa nastere, dar, din fericire, acum mi-a trecut. La mine era pe fond hormonal, dar la tine, acum, cred ca isi gaseste explicatia exact in ce a scris Didica. Ia-o mai usor, incearca sa te odihnesti, nu te mai gandi la treburile casei. Poate ai ajuns la un grad de oboseala prea mare si te simti depasita de situatie. Ai grija de tine si incearca sa iesi din starea asta pentru ca bb te simte si o sa-i faca rau si lui. Fruntea sus!!! De dimineata am vorbit la tel. cu Andruska si era suparata ca Andrei a racit iar azi noapte a facut febra. Era tare obosita, draga de ea[V]. Din pacate si Matei este fonfait si foarte probabil ca a luat un pic de raceala de la Andrei. Sa ne rugam pentru ei ca totul sa se rezolve si sa petreaca Sarbatoarea Invierii sanatosi!!! Am vorbit si cu Layla care mi-a spus ca un medic orl-ist la care se trateaza i-a dat mare grija cu betele de urechi pentru bebelusi. I-a spus ca sunt total neigienice si ca pot duce la dezvoltarea unor ciuperci in canalul auditiv. In plus imping toata mizeria catre interior. A sfatuit-o sa aiba la baita mare grija sa nu-i intre apa in urechi si sa-l stearga pe bb doar cu coltul prosopului. Si pentru noi betele de urechi sunt la fel de rele si i-a demonstrat cand i-a scos din ureche bucati de vata ramase acolo[:(!]. Asa ca mare grija! Eu de azi ni-i mai bag lui Rares bete in urechiuse, mai ales ca este a treia persoana care imi spune chestia asta, dar de primele doua nu am ascultat! Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adriana, bine ca ne-ai zis, ca si-asa nu ma prea omoram eu cu betele prin urechiuse. De vreo 3 ori i-am bagat betele alea in urechi...mi se par total ineficiente... Saphir, ai grija...da-le naibii de treburi prin casa...Pastele asta e deosebit, ca avem bebelusi... Multa sanatate lui Andrei, baiatul Andruskai! Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetelor! Fotografiile sunt facute de profesionist. Sunt o companie, Canadian Babies, care te bazaie la cap cu pozele si vin acasa si fac pozici la bebici. La data la care au fost facute, Thomas avea aproape 2 luni. Iar fotograful care le-a facut a fost super (ciripea, fluiera, scotea tot felul de sunete) de l-a facut sa stea in diferite ipostaze fara sa maraie. Cu statul in fundic... il sustinea fotograful, dupa care isi retragea mana o fractiune de secunda si in acea fractiune de secunda declansa aparatul. Oricum, spre sfarsit se plictisise piticul.... Mai fetelor, am o mare problema. Pe 3 mai ma duc inapoi la servici (ufff.... finantele astea!). Si de 1 saptamana ma straduiesc sa-i dau piticului meu 1 masa cu biberonul, biberon pe care-l refuza cu obstinatie. In biberon sa afla lapte de la tzitzi si doar un picut de lapte praf. Si cand cand incerc sa-l conving ca pape din biberon.... trage niste urlete de zici ca-l musca sarpele si nu vrea sub nici o forma. Si dupa vreo 5-10 min de urlete, cedez si il pun la san. A incercat sotul sa-i dea, au incercat vreo 2 prietene (cu mine in alta camera sau eu plecata chipurile la alimentara), am incercat eu acasa sau in masina. Nimic! Ce ma face eu peste trei saptamani?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aha, Caro, asa se explica ... eu ma gindeam ca gata, si-a gasit puiul tau meseria :)) oricum sint super fotografiile!! nu poti sa-l trimiti pe domnul acela pina la Iasi :)) ? bete de urechi eu n-am folosit niciodata. pur si simplu mi-era frica sa nu-i sparg/gauresc/ranesc ceva. l-am sters usor si insistent cu prosopul si am avut grija la baie sa nu-i prea bag apa in urechi. Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=5392&cid=2525
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by buli
aha, Caro, asa se explica ... eu ma gindeam ca gata, si-a gasit puiul tau meseria :)) oricum sint super fotografiile!! nu poti sa-l trimiti pe domnul acela pina la Iasi :)) ? ....
[bicla] l-as trimite eu, dar e cam ..... costisitor![bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc de sfaturi[flo] Eu il sterg pe Amos in urechi cu betisoare speciale pentru BBi, sunt convinsa ca sunt si pe la voi, sunt acelea cu "aparatoare"...adica subtiri la varf si mai groase apoi, care nu permit sa intre prea adanc in ureche. Eu cred ca daca sunt de buna calitate, nu are cum sa ramana vata in urechea puiului. Eu sunt foarte multumita de ele. Incercati si voi asa. Am vrut sa ma duc la biserica, dar nu e deschis[bang], am sa incerc sa mai sun preotul la telefon, sa vad, cand ine slujba, ca e saptamana mare, nu, ar trebui sa fie zilnic.... [paste] Saphir si [copil] Amos Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro - cu ce fel de biberon incerci sa ii dai? Dupa cum cred ca au observat fetele eu sunt fan chicco (datorita carora cred ca nu mi-am intarcat fetita). "Deci" au astia un biberon care imita formma sanului. Diametrul bazei tetinei este mai mare decat la altele. Daca tetina este de cauciuc incearca sa o freci cu putina sare ca sa nu mai aiba mirosul ala. Ai incercat sa il lasi putin infometat? (cand e ora de masa sa il pacalesti, sa te joci pana nu mai poate de foame - ca sa nu ii dai bibele din prima cand inca nu ii e asa foame). Sau sa ii dai la inceput din san si dupa cateva minute sa incerci sa ii dai bibele? didi@ si bb Iulia Eleni (06.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, pe aici pe unde sunt eu[canada], nu se gaseste Chico. Dar sunt Avent, care de asemenea au tetina cu forma ce imita sanul (baza mai larga decat varful.) Tetinele sunt din silicon, nu din cauciuc... de nu au miros. Am mai pus intrebarea asta pe un forum canadian. Mi-au spus sa mai incerc si alte tipuri de biberoane, sa-i dau laptele mai cald sau mai rece, sa invelesc biberonul intr-un tricou de-al meu.... am sa le incerc pe rand... Si-asa am procese de constiinta ca ma duc la servici si colac peste pupaza mai face si dumnealui mofturi la recipientul in care e laptele....[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, asa e sunt de profesionist!! Mi-ai dat idee!! [?] Fetele din Bucuresti, voi stiti pe undeva asa ceva? [?] Adica un profesionist pentru poze de bebei ? Mi-a intrat in cap sa-i fac si eu cateva, cred ca merita , cand le-am vazut pe-ale lui Caro ce frumoase erau..... Pai eu i-am facut lui Albert o tona de poze, cred ca peste 200 dar nici una nu e mai in firea ei, de-abia il prind si eu intr-o pozitie mai buna si pana sa-i fac poza, gata el s-a miscat.... Noi nu mai iesim azi afar ca bate tare vantul , ieri am iesit putin vreo jum.de ora si tot se cam ineca copilul de la vant, asa ca nu vreau sa raceasca, mai bine mai asteptam sa scapam odata de vremea asta schimbatoare.... Oricum aveam si eu treaba prin casa . Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...