Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Poti iubi cu ratiune?!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ba mie sincer mi se parea ca numai cu ratiune poti iubi. Pina si iubirea de Dumnezeu mi se pare ca tot asa o capeti: descoperind adevarul (fara sa-l descoperi e numai frica de Atotputernicul). Iubirea despuiata de toate motivele care o nasc, intretin si sfirsesc ar esua lamentabil in pasiune, atractie, afectiune, empatie, nebunie, patologicul, orice dar nu iubirea aia asa frumos descrisa in Cintarea Cintarilor... Andrada PS. Si nebunia (pasiunea, etc) si iubirea pot lovi inima, dar in timp ce prima e legata de trup, a doua imi place sa cred ca e legata de minte L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sunt amuzante aceste presupuneri cum ca dragostea ar fi ne-rationala, dragostea este o actiune a creerului, negresit, fiecare sentiment si miime de sentiment din noi isi are locul f bine stabilit in creer, daca pana si animalele iubesc rational si isi aleg partenerul cel mai puternic, ba sunt si lupte intre masculi pt. castigarea locului in "inima" partenerei, cum sa fie la noi altfel? Cum se face ca oamenii cei mai frumosi, destepti, buni, generosi, calzi, etc au parte de cele mai multe sentimente de dragoste, fani, etc, iar cei care sunt slabi, neputinciosi, cruzi, murdari, rai, etc sunt singuri sau au f putini apropiati? Chiar am vazut de curand o emisiune la Discovery in care era aratata bucatica de creer care e responsabila cu sentimentele afective, daca aceea ne-ar fi extirpata, am fi incapabili sa avem acele sentiment. cu drag, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mihiasiro
Debby, mi se pare o contradictie sa afirmi 1/ ca dragostea nu tine cont de ratiune si 2/ ca fiecare "gestioneaza" ...samd Nu crezi ca "a gestiona" ceva presupune deja ratiune ? If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Pt mine una nu tine cont de ratiune , dar uite daca m-as afla in fata unui om care are deja o familie as prefera sa plang o viata-ntreaga decat sa ii despart . Si apoi , pt mine nu tine , dar altii cine stie cum gestioneaza ?[?] Poate m-am exprimat gresit si nu m-am facut inteleasa[ups]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihiasiro: Nu stiu ce faci daca dragostea nu e reciproca, nu amn avut acest ghinion cand a fost vorba de Mrea dragoste.Nu a fost prima dragoste din viata mea.Norocul meu este ca marea dragoste a devenit partenerul meu de viata.Sincer m-am gandit de multe ori ce era daca nu ma maritam cu marea dragoste.Am mai fost indragostita dar n-am iubit pe nimeni asa cum l-am iubit( si il iubesc si acum foarte mult dupa 10 ani)pe sotul meu.Eu una ma consider norocoasa.[amoras][il][bis][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca depinde de fiecare - eu nu prea pot iubi rational adica imi urmez inima chiar daca nu intotdeauna gandeam ca este bine asa INSA stiu pe cineva care era/este super rational in tot ce facea inclusiv in iubire - si i-a fost bine. [paste] Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca iubim diferit la fiecare varsta. Acum zece ani as fi raspuns probabil ca nu conteaza cum si in ce fel si cu cine...daca il iubesc, ce conteaza? Devenim mai maturi odata cu trecerea timpului..si cu noi si sentimentele noastre. Fara sa vrem, trecand prin viata, involuntar incepem sa chibzuim mai mult cand facem o alegere. Acum nu as mai face alegerile pe care le-am facut la 20 ani. Desi nu regret nimic din tot ce mi s-a intamplat, pentru ca am invatat cate ceva din fiecare relatie, mai mult sau mai putin "rationala".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca poti iubi cu ratiune, si e normal, nu? Cand iubesti ai grija ca cel drag sa nu sufere, te gandesti cum poti sa il ajuti, folosesti ratiunea ca sa iti aperi iubirea,... Dar, pe de alta, nu cred ca poti iubi din ratiune. Ratiunea iti poate spune ca, uite, ce bun e baiatul asta, ca ar fi bine sa ii stau alturi, si cred ca ratiunea te poate ajuta sa mimezi dragostea, cu cele mai bune intentii, adica poti sa faci tot ceea ce altcineva face din dragoste, dar nu poate inlocui dragostea si nici nu o poate determina. E tare trist cand iubesti pe cineva, iar acel cineva nu te iubeste sau e al alteia, si poate are si un copil. Atunci, da, singura solutie e ratiunea si speranta ca poate, totusi, nu e marea dragoste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...