Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Oltencele, poftiti la povesti(3)


Recommended Posts

Hai sa va spun ce misto imi incepu ziua - asaaaaa: ma trezi pe la 6am sa desput bucataria ca aseara gatii pin pe la 12 si era jaf acolo.Zglobie ma tirii in baie, apoi tzeava la pus cafeaua...cafea ioooooc.Super, ma gindii - ete si asa nu mai facusem demult o plimbare de dimineata sa vad cum isi aranjeaza babele ceapa si patrunjelu' prin piata.Ma coborii dupe cafea, luai, pusei la facut, ma dusei sa ma intzolesc pentru serviciu cind....aud din dormitor:'mami-mi, tati-ti, Nuti-ti,Oti-ti(asa se joaca Oti de la un timp incoace, dubleaza ultima silaba sacadat)...aaaaa, Nutiiii, Nutiiiiii' se jelea fie-mea.Ta-su impaciuitor:'hai nani, tanti Nuti doarme, face nani la ora asta...'(se facuse cam 7 fara un sfert) veni si replica repede:'hroo-fiuuu,nhro-fiuuuu'(explicatie:Oti sugera ca Nuti sforaie).ta-su disperat:'asa, doarme, dormi si tu, hai nani, hai tati ca numai gainile se sculara la ora asta'.Fie-mea prompta:'co-co-caaaac, co-co-caaaac' - aici nu mai rezistai, rideam cu lacrimi pe infundate, mai ales ca imi imaginam fatza lu ta-su...care se hotari brusc:'hai sa vezi ca nu venii tanti Nuti si apoi sa te culci la loc!'Si iesira din dormitor, fie-mea glont spre bucatarie...in drum dadura de mine tavalita de ris:MAMIII-exploda Oti si se aleasa prafu de sugestia lu ta-su...asa ca ne asezaram toti la cafea - ca o familie respectabila ce sintem!Si cu o frecventa de 5 intrebari pe minut Oti :'Nuti?'Cred ca venii sughitind tanti Nuti...si venii, batu incet la usa ca de obicei, eu zic :'auzi?cine vine?' si piciulica sa sara din scaun si altceva nimic:'NUTIIIIII...' si abia ne tinuram la ea sa n-o convoace pe tanti Nuti la spalat de tren cu furtunu', care furtun era lingutita ei, care lingurita era sub un munte de vase spalate si musai trebuia gasita ca nu putea sta trenu' nespalat...ce mai! A invatat-o tanti Nuti cum arata o gramada de buruieni - stie Oti care e traista-ciobanului, papadia...intr-o zi imi arata in iarba si zice:'coco,coco'(asta e cocosu').Eu ma uit ca tuta - 'ce cocos, mami?unde vezi tu cocos?', ea nimic, ''coco-coco'!Intr-un tirziu imi pica fisa:imi arata floarea aia...picioru'cocosului!Atunci m-am gindit ca trebuie sa iau si eu niste lectii de botanica...sa nu ma prinda copilu pe picior gresit! Voi ce mai faceti, ce mai dregeti? Miha vremea asta imputita rau, nici ca ploaie, nici ca soare...poate ne vizionam in we! Va pup pe toti - mari si mici si sa aveti un we frumos! DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, fetelor! Mai ciupitura ca ciupitura, dar mi-a facut vanataie si poate nu ma suparam chiar asa, daca era vre-un tinerel frumusel....[il]. Si eu am avut experiente cu pusti, care zic ca-s de varsta lor si ma enerveaza la culme, desi poate ar trebui sa ma bucur ca par asa tinerica [;)]. Doris, scuza-ma ca nu te-am sunat, dar cum ajungeam eu acasa dupa 6, se strica si vremea. Da as vrea sa ne vedem, maine sunt insa la un botez, poate duminica, daca ne lasa vremea, ca azi e chiar oribila. Sa-ti traiasca frumusetea, Doris, am vazut si eu pozele, ca mi-a venit ideea dupa ce-a scris Giny (mercic). E chiar superba, abia astept s-o cunosc. Eu in ultimele zile m-am luptat cu birocratia ca mi-am schimbat buletinul, iar acum urmeaza pasaportul, unde am inteles ca e si mai si decat la buletin. Va pup si s-aveti un weekend minunat! Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa aveti o saptamina super, olencelor! Miha banuii ca vremea fuse motivul, de-aia tacui si eu...ma gindeam ca n-are nici un rost sa facem 'dus in natura', plus portia de vint impregnat cu nisip...iti place cum zisai?[:D]Cred ca de nesomn fac asa!S-a agitat Oti toata noaptea, s-a mitziit...de am ajuns sa cred ca influentza lunii pline chiar nu e fasta![bang] Pa! DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata oltencele voioase! Am bagat si eu un oki pe-aici, sa va spun ca avem poze- citeva, restul le pun cind ajung acasa- din vacanta :) http://community.webshots.com/user/chatonel pozele noi sint la albumul"vacanta si taclale" Taclalele sint un alt forum pe care mai merg eu si cu ai caror membri respctivi m-am intilnit si in Canada, in noiembrie si acum, in Belgia, cu cei care locuiesc acolo. Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, eu nu mai inteleg vremea asta! Sambata a fost superb, apoi ieri frig, ploaie, azi dimineata parea ca va fi o zi insorita, iar acum e innorat [pic]. Si am avut un inceput de saptamana groaznic, m-am trezit de dimineata si nu aveam curent electric (nu tu cafea, nu tu stiri la tv), merg la baie, nu aveam nici apa calda, sotul s-a barbierit pe intuneric, de-mi era frica sa nu-si taie gatul. In fine, cu nervii in pioneze, ies din apartament sa plec la servici si surpriza...nu mergea nici liftul (si stau la etajul 10)! Sper sa nu continue toata saptamana asa dezastruos, ca ma apuca disperarea. Dimineata asta am retrait vremurile lui Ceausescu. Va pup, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toate oltencele Chatonel, îti vazui pozele de la "vac. si taclale".Motanul e clar cine e.Dar tu? Esti cea din poza OBO(sita, dar...multumita!)nu-i asa? Sînteti frumosi ma, e normal...ce face dragostea din om! Doris,terminarati teza de doctorat?Spor si drag la "scris"! Si noi am scris teza"fratior/surioara pentru Matthias"acum vreo doi ani în Spania ,beey ce ne-a reusit!!! va pup Giny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oltence 'neata... Giny...multam de urari...elaboram de zor...sper sa scriem epilogul miine-poimaine..[:D] Oti ieri sutit o piine din magazin si pina am localizat-o eu - ca aveam treaba cu achitatu' cumparaturilor(si prin alte parti e obiceiu' asta sa ceri bani de la cumparatori?[:D]) ea rontzaia de ziceai ca-i nemincata de trei zile...vezi Giny ce nora ai avea, ma?Descurcareatza foc! Anca...ma, asa sa va tzina cit vreti voi...ma, da motanu tau are fatza de artist mai, romantic...nu de asta cu cifre si teoreme...sau e aparenta?Sa va bucurati unul de altul si sa va iubiti ca acu'![amoras] Miha...parca am sta la 3000 de km, nu la trei statii de autobuz, fir-ar de vreme sa fie...vazusi ce idiotenie de vint ieri? Hai pa, va pupam DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza Doris, mai scrisarati vreo paginutza la lucrarea de doctorat?Ca ne facuratzi si noua pofta de studiu.[:I] Fata descurcareatza Oti, dar si al meu are sînge de oltean.Ca lua de pe raft o cutie cu trei oua Kinder-surprize si pîna sa pot sa i-o iau din mîna farîma un ou ca sa fie sigur ca îl cumpar. Azi noapte s-a trezit cu pofta de joaca la 2 si nu a vrut sa mai doarma decît la 5.Face si Oti ghidusii din astea?Nu am stiut cum sa-l comving sa doarma[bang]Am încercat si cu binele si cu raul. Acum mi-e un somn... Va dau pupici la toate Giny[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...