Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

pentru fetele din america...cateva intrebari


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Roxy, cum si cleo spune, depinde de suma. Americani ofera viza E5 de exemplu, uitate peste http://travel.state.gov/visa;employ-based.html la E5. Ei spun ca daca deschizi o firma cu capital intre 500K-1000K cu cel putin 10 angajati full time poti avea viza. Cele mai multe informatii despre tip de viza poti gasi la travel.state.gov mircea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mn, nu stiu ce schema are Roxy in minte, da' eu stiu sigur ca nu pe asta o am, ci una de genul: sotu are job la care sta toata ziua; eu am viza de nevasta si e groaznic; oare nu cumva sotu poate deschide o firma de facut gogosi (gogosile sunt intr-un domeniu larg, depinde de fiecare ce gen de gogosi stie sa faca), cu sediul la mine acasa, la care eu ma fac asociat, orice, prestez, eventual imi merge bine si fac ceva bani, si dupa aia poate-mi auto-aplic pt viza de lucru. In tot acest timp sotu isi pastreaza viza de munca H1 si implicit jobul. Sincer, nu stiu in ce procent 0-100% schema mea este o aberatie, voi sa-mi spuneti. Eu am vrut sa pun afis in complex cum ca le repar computerele, le dau lectii, in fine le fac cam ce vor ei, ca oare ce pot sa vrea asa de complicat, nu? N-am pus pt ca ne-a fost teama, fiind ilegal. Poate suntem fraieri, nu stiu, poate ideea n-are nici un succes, iar nu stiu. Ce stiu e ca aproape in fiecare zi am ceva de facut pt cineva, prieteni, cunostinte, am facut chiar si un site, bineinteles fara bani, fiind prieteni, cunostinte....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca te inscrii la o facultate ai dreptul sa muncesti in campus. Am un coleg sotia face cursurile de NA (sora medicala) si stiu ca poate lucra in campusul respectiv. O alta idee ar fi sa incerci sa lucrezi ca baby-sitter pentru romani sau cunostintze care sa nu-ti pretinda contract. Mai multe nu stiu. Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corect, cu H4 ai voie numai sa studiezi pe banii tai. Sa lucrezi in campus nu stiu, dar daca de ex primesti fonduri de la univ trebuie sa treci pe F1. Oricum lucratul in campus difera in fucntie de politica fiecarei universitati, din cate stiu eu. Noi ne gandeam cum se face sa shuntezi si sa faci totusi ceva legal...baby-sitting si butonat sunt chestiile relativ usor de facut pe bani under the table, cu conditia sa ai la cine etc etc....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

..si in cazul in care lucrezi ca graduate assistant la facultate e musai sa schimbi viza..ceea ce nu e greu ,insa daca esti sau vei fi in proces pentru greencard deja se complica lucrurile... mie mi-au zis de la facultate ca se ocupa ei de asta,dar...am renuntat fiind in proces ptr GC.iar under the table, ar fi super dar trebuie sa ai incredere in cei cu care lucrezi ... am mai auzit si de alta varianta: cum ca ,daca castigi o suma mica care nu se impoziteaza ar fi ok...., insa e discutabil...legea vizei noastre nu prea ne permite...deci...fiecare pe cont propriu.. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri ,dar poate totusi stie cineva daca un posesor de viza H1B isi poate deschide firma si daca poate apoi sa isi obtina viza H1B pe aceasta firma... huianur [i] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1 http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Persoana care are viza H1B are voie sa lucreze doar pentru firma care a sponsorizat-o. Nicidecum in alta parte. Numai in cazul in care ti s-a procesat dosarul pentru green card si ai reusit sa obtii permisul de munca permanent. Atunci nu mai e o problema. Poti lucra pentru cine vrei. Ciuf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul la intrebarea ta ruxi e aici: http://www.h1base.com/page.asp?id=223 Pe scurt poti, dar ai nevoie totusi de un rezident permanent care sa lucreze pentru firma si la care statul american sa se poata raporta. Si da poti incepe sa lucrezi la alta firma, cu conditia ca firma care te-a sponsorat prima oara sa faca trasnefrul la INS pe noua firma (asta inseamna ca ti se va intirzia cu ceva timp obtinerea green-cardului). Linkul care ti l-am dat are informatii excelente despre viza Hib. Daca ai nevoie iti pot traduce citeva articole, succes, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

are dreptate Ciuf! pe de alta parte, poti foarte bine sa-ti deschizi propria firma, avand H1B, totul e sa nu lucrezi acolo :). in plus, oricare ar fi statutul vostru, cu H1B sau fara, o companie care sponsorizeaza H1B trebuie sa indeplineasca anumite conditii. enumar cateva (pe care le-am retinut si io, tot citind info despre H1B): sa fie capabila sa plateasca la nivelul legal cerut, sa demonstreze ca nu gaseste forta de munca autohtona, sa aiba o balanta in ultimii n ani de x $ etc. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...