Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Saptamana Patimilor!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Paste Fericit !!! Sarbatoarea Invierii sa fie un moment frumos in care pe linga a sta la o masa cu multe preparate deosebit de gustoase si din belsug, sa ne indreptam gindurile la semnificatia mortii si invierii Domnului Isus pentru pacatele noastre ! [flo][flo][flo] [paste] [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Învierea - praznicul vieþii Învierea Domnului este praznicul vieþii, pentru cã înseamnã biruinþa vieþii asupra morþii, prin care se încununeazã toatã lucrarea Mântuitorului din cursul existenþei Lui pãmânteºti ºi se face început existenþei Lui veºnice ºi ca om. Iisus Hristos, ca Dumnezeu, este viaþa însãºi: „El era viaþa", izvorul oricãrei vieþi, cãci „toate printr-însul s-au fãcut" (Ioan 1, 3 - 4). El este viaþã divinã, viaþã veºnicã, viaþã fãrã de început ºi fãrã sfârºit. Luând chip de om, viaþa cea veºnicã s-a întrupat în viaþã omeneascã, viaþa absolutã s-a îmbrãcat în viaþã relativã. De ce? Tocmai pentru ca sã elibereze viaþa omeneascã de sub robia morþii. Cãci cu adevãrat omul a vãzut în moarte un duºman (I Corinteni 15, 20), cel mai redutabil duºman al vieþii, care nimiceºte viaþa aceasta, îi stinge nãzuinþele ºi-i opreºte realizãrile. De aceea, viaþa ridicã mereu val dupã val, generaþii dupã generaþii, care trec mereu peste pragul morþii, ca sã se loveascã iarãºi de el, ºi astfel viaþa e în necontenitã luptã cu moartea, pe care vrea s-o biruiascã. Una din strãdaniile omului este, de aceea, aceasta: de a împinge hotarele vieþii cât mai departe, dacã ar fi posibil de a ajunge la o viaþã fãrã de moarte. ªi, iatã, tocmai aceasta este vestea pe care a venit sã ne-o aducã Hristos prin Înviere, cã moartea a fost biruitã de viaþã, cã viaþa este atotbiruitoare. Însuºi faptul cã Dumnezeu, care este viaþa, s-a întrupat ºi a trãit ca un om, este dovadã despre valoarea pozitivã pe care El o acordã vieþii omeneºti. va doresc tuturor paste fericit. HRISTOS A INVIAT! don't worry....be happy. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatoarea Invierii este si sarbatoarea Invierii mele impreuna cu Hristos. Si aceasta o pot vedea: "Daca, deci, ati inviat impreuna cu Hristos, sa umblati dupa lucrurile de sus, unde Hristos sade la dreapta lui Dumnezeu. Ganditi-va la lucrurile de sus, nu la cele de pe pamant." (Coloseni 3:1-2) La sarbatoarea Învierii ma voi bucura de invierea lui Hristos si totodata de invierea mea. Si atunci cand voi spune "Hristos a Inviat!", fara vorbe, in inima mea voi adauga "Si eu am inviat!". Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...