Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil de 2,5 ani are nevoie de jucarii


Recommended Posts

A aparut azi in "Libertatea" Cosmarul mamelor adolescente Copiii fac copii. La varsta la care majoritatea tinerelor abia incep sa-si traiasca viata, sunt fete care isi iau raspunderea cresterii unui copil. Devenite mame inainte de a-si fi trait adolescenta, ele incearca sa fie parinti adevarati. Iar bunicii, singurii adulti din familie, sunt pusi in situatia de a alege intre barfele vecinilor si ostilitatea fata de propriul copil. Ana are 17 ani si peste putin timp va deveni mamica. Tanara isi petrece aceste zile zbatandu-se in incertitudine. Familia ei nu a aflat ca ea este insarcinata, iar tatal viitorului copil este in inchisoare. "in fiecare dimineata, ma trezesc ingrozita de gandul ca poate azi parintii mei isi vor da seama ca sunt insarcinata. Acesta este ca un cosmar pentru mine", ne povesteste Ana. Fata nu stie daca-i e mai frica de faptul ca va manca bataie de la tatal ei sau ca va fi data afara din casa si va fi obligata sa doarma pe strazi. Acum nici pe Alex, tatal viitorului copil, nu se mai poate baza. La sfarsitul lunii ianuarie, intr-un gest disperat de a face rost de bani pentru a se muta impreuna cu iubita lui, barbatul a talharit o batrana. "Se afla in arest si este judecat. Saptamana trecuta, cand m-am dus sa-l vad, a plans si m-a rugat sa-l iert pentru ceea ce a facut. Mi-a spus ca a incercat sa faca rost de bani pentru a ne lua o camera cu chirie, sa ne putem creste copilul. Gestul lui mi-a facut insa si mai grea viata. Sunt disperata. Nu vreau sa renunt la acest copil. Desi inca nu s-a nascut, il iubesc ca pe ochii din cap si nici nu ma gandesc sa-l dau spre adoptie", ne-a povestit Ana. Fata care asteapta ca in urmatoarele zile sa devina mamica nu stie ce va face dupa ce va iesi din maternitate si mai ales unde va fi primita cu bebelusul ei. "Nu stiu ce voi face. Nu vreau sa-mi abandonez nici scoala. As vrea sa pot termina liceul. Acum, cea mai mare dorinta a mea este sa gasesc un loc sigur unde sa ma duc cu copilasul meu", ne-a spus Ana. O greseala la inceputul tineretii a trimis-o pe Laura pe masa de nasteri, direct din primul an de liceu. Povestea ei respecta tiparul dramelor pe care le traiesc fetele pentru care inceputul vietii intime coincide cu graviditatea. "Am aflat ca sunt insarcinata la mijlocul clasei a noua. Iubitul meu m-a parasit imediat. Eram deja in luna a patra, la numai 16 ani. Atunci, prietenul meu avea 17", ne-a spus Laura Petrea. Cum era prea tarziu pentru o intrerupere de sarcina, Laura s-a hotarat sa aduca pe lume copilul. "Nici prin cap nu mi-a trecut ca fiica mea e insarcinata. Cand am aflat am crezut ca imi cade cerul in cap. si eu, si sotul meu am acceptat situatia cu gandul ca imediat dupa nastere vom da copilul spre adoptie", povesteste Ana, mama fetei. "Mi-am pus toata familia in cap" Socotelile nu s-au potrivit deloc cu realitatea. Sarcina a facut din fata de 16 ani o mama adevarata, astfel ca, dupa ce a nascut, a dat planul parintilor peste cap. Laura a refuzat sa-si dea copilul spre adoptie, in ciuda insistentelor rudelor. "Mi-am pus toata familia in cap si i-am obligat sa ma accepte cu tot cu copil. L-am luat acasa pentru ca era bebelusul meu. stiam ca ne vom chinui, dar nu ma puteam desparti de copil", continua Laura Petrea. Era doar o victorie. Viata tinerei mame urma sa se schimbe din temelii. Dintr-un copil care iesea seara la joaca in fata blocului, Laura a devenit peste noapte principalul subiect de barfa in bloc, la scoala, printre prieteni. De atunci, Laura trebuie sa fie zi de zi surda la "gura lumii". "Marian are acum doi ani si jumatate. Habar nu aveti cata lume vorbeste in spatele meu cand ies la plimbare cu el. Dar nu-mi pasa. Eu imi vad de treaba in continuare. Tatal lui nici macar nu a venit sa-l vada si ne-am obisnuit asa. Iar despre prieteni nici nu poate fi vorba", spune Laura. Mamica are acum ganduri mari. Dupa ce a intrerupt scoala un an, Laura s-a reinscris la cursuri, la seral. Dupa ce termina liceul cu profil alimentar Dumitru Motoc, Laura vrea sa continue cursurile postliceale. "Eu visez sa lucrez la OPC. Toti profesorii ma sfatuiesc sa devin inspector pe probleme alimentare. O sa muncesc pe rupte numai sa-mi asigur un viitor mie si familiei mele", incheie Laura. in 30 de minute, cat am vorbit despre viata ei si a bebelusului, Laura nu a vrut sa divulge nimic despre saracia in care traiesc cu totii. Ea, copilul, fratele si cei doi parinti. Casa neincapatoare cat o garsoniera confort doi, singura jucarie a copilului, biberonul plin cu ceai si lacrimile din ochii mamei au fost indicii ca povestea Laurei nu are chiar un final fericit. Articol de: Bogdan Pavel, Catalina Lohan Poza celor doi o puteti vedea la: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=adrianangi Nu vreti sa stringem niste jucarii si ceva dulciuri pentru cel mic, sa vina si el iepurasul de Paste? Pot afla adresa fetei de la colegii de la Libertatea. Daca suntem mai multe, stabilim o intilnire undeva. Haideti sa fim bune! PS Primul caz este cel al adolecentei gravide de care v-am vorbit pe forum. "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce frumosi sunt ! Eu nu am cu ce sa ajut, decat cu gandurile mele bune catre ei. Dar sunt convinsa ca se vor gasi, ca de fiecare data, aici la [dc], mamici cu suflet mare, care sa le aduca putina bucurie in suflete. [paste] Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut rost de adresa lor. Daca o doriti, dati-mi de stire printr-un PM. PS. E greu de crezut ca Laura are acces la un calculator. Sau timp sa stea de vorba cu noi pe forum... Viata ei e cu mult mai grea decit a noastra, fetelor... "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pina acum am primit 7-8 mesaje in care mi s-a cerut adresa Laurei. Sunteti extraordinare, fetelor! Si ma bucur sa fiu alaturi de voi, fie si numai virtual! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreuna din fete sta in sectorul 5, deci mai aproape de Laura, propun ca ea sa fie mesagerul. Si sa ne fixeze la toate o zi, o ora (preferabil dupa 16,00, adica dupa orele de serviciu) si un loc in care se intilnim cu ce avem fiecare. E bine asa? Si-acum: cine sta in sectorul 5...? "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acestea fiind raspunsurile, cred ca ar trebui ca fiecare sa mearga pe cont propriu: mandat+colet postal. Va multumesc din suflet in numele acelui baietel care, caruia, cu siguranta, ii veti face cele mai fericite sarbatori din viata lui! Dumnezeu sa va ajute! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dati-mi si mie adresa acestei fete, éu jucarii nu am, Lisa, fetita mea are doar 6 luni, dar vineri cum ajung in Romania merg si cumpar cate ceva, jucarii, dulciuri si ceva hainute... nu vor ajunge pana dupa Pasti, dar cred ca sunt binevenite si atunci... Loredana si Lisa-Marie lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...