Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

moasa comunala


Recommended Posts

Vroiam sa stiu ... daca stie cineva de existenta vre'unei moase comunale prin apropierea Bucurestiului sau ma rog mai departe ? ce paprere aveti despre moasa - femeia la care poti apela pentru a ti se face un avort sau cea care poate sa-ti aduca un copil pe lume ... dara marinescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din pacate nu pot sa fiu de acord cu tine vis-a-vis de apelarea la persoane care nu au pregatire de specialitate,ci doar au "invatat" din mers,mai ales cand medicina moderna iti oferta alternative sigure si igienice (cat pot fi ele in Romania).Cred ca acum in fiecare sat si oras exista un medic,care chiar daca nu este de specialitate,iti poate oferi cateva servicii de urgenta.Mai ales la nastere cand pot aparea complicatii cred ca ar fi bine sa apelezi la medici,care iti pot salva viata si a ta si a copilului.De avorturi sa nu mai pomenim,cred ca toata lumea iti poate spune care sunt "instrumentele" folosite de aceste moase (ti se face parul maciuca).ca sa te "linistesc" si sa nu apelezi la astfel de alternative sa-ti spun cateva: andrele, se leaga o sfoara de piciorul copilului si o contragreutate pana se desprinde placenta (cand fatul este mare), ceaiuri otravitoare si alte metode empirice. Sper ca nu te superi ca am fost mai dura,dar nu pot sa fiu de acord. Monique
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu si Darma suntem o echipa. Chiar si acum stam la un metru si jumatate unul de celalalt. Ea nu vrea sa apeleze la o moasa. Ea vrea sa prinda o astfel de moasa care, stim si noi prea bine, constituie un potential pericol pentru femeile disperate si lipsite de cultura generala. Suntem jurnalisti si incercam sa facem o ancheta despre aceste practici medievale inca folosite in unele zone ale tarii. Daca aveti stiinta despre o astfel de..."moasa" va rugam sa ne spuneti. Daca vreau, pot!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jeez! Oare sunteti serioshi? Darma si Alah (nice nick man!) sper ca nu va arde de glume proaste (no offense, dar am vazut cam multe, recent, pe forumul astasi sunt cam reticenta). In fine, va doresc succes in demersul vostru, ma refer la cel declarat si sa ne spuneti si noua ce ati reusit. pe curand, Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna initiativa! Felicitari, astfel de practici nu trebuie incurajate nicicum.Bine ca nu am cazut in plasa voastra (ha,ha glumesc).Din pacate sunt inca foarte multe femei care apeleaza la astfel de "moase", din lipsa de educatie, din lipsa de bani sau pur si simplu ca asa e "traditia".Exista intr-adevar si moase,dar acestea sunt cele din spital si care au pregatire medicala de specialitate.Pe tanti X si Y din sate (chiar si orase) nu le pot numi moase, ci doar "babe".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pfuu mi-e peste mina sa o spun dar fie :-) Draga Alah ca sa faci echipa buna cu Darma ar tb sa te cheme Greg, nu? :-) Din respect pt fetele de origine musulmana de pe forum te rugam sa incerci un nick mai pamintean:-) _________ Acum, privind demersul vostru jurnalistic ma indoiesc ca veti gasi aici, pe forum, fete care merg la moase din astea. Noi ne chinuim doctorii cu ce citim prin reviste, cu chestii ultimul racnet in domeniul ginecologiei... Sfatul meu este sa mergeti la clinici de stat unde se fac avorturi pe banda rulanta. O sa gasiti o lume pestrita-pestrita si sloboda la gura, povesti oneroase cu moase sangeroase. Poate asa prindeti vreun fir. Sau de la medicii de la uregente care primesc paciente "chiuretate" aiurea cu andreaua. Succes la vinatoare de hoaste! Asteptam amanunte. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Respect femeile indiferent de religia pe care o au. Nu mi-am spus Greg pentru ca nu mi-a placut foarte mult actorul. Daca era vorba de Brad Pitt (care seamana deranjant de mult cu mine) ar fi fost OK. Lasand gluma la o parte ne-ar ajuta orice fel de zvon despre astfel de "tamaduitoare", care inca pun femeile sa sara in fud de pe dulap sau folosesc andrelele la altceva decat la crosetat. Multumim pentru incurajari. Daca vreau, pot!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa......eu zic ca e suficient sa va uitati la stiri in fiecare zi, si vedeti ca ele exista, si sunt chiar active[alcool]...insa pe acest forum nu activeaza, nici ele[alcool] si nici clientele lor[alcool]. Deci poate ar trebui sa incercati prin alte parti[bang][bang][bang] Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca tocmai mi-am adus aminte ca am vazut aseara la TVeu vreo 11 moase din astea[:0][:0][:0], despre care se zicea ca au facut vo 500 de astfel de avorturi intr-o singura zi....[bruta] umblau cu ace de diverse feluri, bineinteles nesterilizate (desi erau si ace de seringa printre ele, dar foloseau acelasi ac la mai multe "procedee"[alcool][alcool] Da, da, nu va mai mirati atata....emisiunea se chema Big Brother si aveau de scos continutul din vreo 500 de oua, pe care urma sa le umple cu ciocolata. Tot Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...