Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Caut cazuri de discriminnare rasiala! stiti ceva?


Recommended Posts

Am de pregatit un material video despre orice forma de discriminare rasiala impotriva romilor- segregatie, abuzul politie si al altor institutii. Orice imi poate fi de ajutor. trebuie doar sa stiu locurile in care anumiti oameni isi fac de cap in legea lor si poate numele lor. Repet: voi pleca in toata tara ca sa fac acest material. Daca aveti sugestii, acum este momentul. Acest material va fi prezentat la o conferinta UE EQUAL in Dublin in Mai. Pupici multi la toata lumea si sa ne auzim cu bine. eu una m-am saturat sa fiu judecata dupa culoarea pielii. sper ca si voi considerati acest lucru ca fiind aberant! [bang] lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Jorj, Eu zic sa incerci sa fii obiectiva in realizarea acestui documentar chiar daca, asa cum tu recunosti - si bravo tie!-, esti de etnie rroma. Am in redactie o colega care, o vreme, s-a ocupat de astfel de cazuri. Mi-a spus ca a intilnit chiar rromi care au persecutat rromi -pe motive rasiale. Te-ar interesa? Daca da, da-mi un semn si-ti aranjez o intilnire cu ea. Si incearca, te rog, sa intuiesti morala acestui material, finalitatea lui. Nu exista un calau si o victima. O parte din vina, pentru astef de discrimari, apartine si mas-media, care prezinta etnia rroma numai la subiecte gen: manele, vrajitorie, scandaluri in cartier, razii ale politiei, carute fara semnalizare. Doar atunci se pronunta cuvintul rrom. Cum ai vrea sa se comporte, in aceste conditii, marea masa a consumatorilor de mass-media? "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa transform acest subiect intr-o dezbatere. imi pare rau. cazuri de discriminare exista si asta o stim toti. cat privesti obiectivitatea mea, pana acum nu am fost vreodata acuzata ca as fi lipsita de obiectivitate si practic meseria asta de ceva timp...dar fiindca nu ma cunosti o sa tratez ce mi-ai spus ca fiind o sugestie pozitiva. si da, mass media creeaza si astfel de probleme. cred ca er fi bine sa o intalnesc pe aceea colega a ta. ai emailu' ei? lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jorj sunt convinsa ca pentru tine subiectul este foarte important, sigur mai important decat pentru multi altii. Si pentru ca-mi esti draga iti doresc succes. Mie insa mi se strange inima cand aud de astfel de subiecte. Stiu ca ele exista, stiu ca nu trebuie neglijate si ca fenomenul trebuie starpit. Dar spui ca materialul va fi prezentat la o conferinta UE, poate apoi preluat de cine stie ce televiziune. Pentru tine ca ziarist asta poate fi un succes. Pentru tara insa poate fi inca o noua palma pe obraz. Si cand spun tara ma refer la noi, oamenii de rand. De cand sunt in Franta am vazut cu preponderenta documentare despre orori din Romania. Si mi-e ciuda. Pentru ca stiu ca Romania mai inseamna si altceva decat cersetori, prostitutie si coruptie. Dar nimeni nu se oboseste sa le scoata in fata. Sunt sigura ca ai sa-ti faci materialul, dar poate mai incolo vei avea timp sa te gandesti la un altul. De exemplu, obiceiuri si traditii tiganesti, sau poate despre migratia tiganilor, tu stii mult mai bine cate lucruri interesante are aceasta etnie. Nu stiu cum sa ma exprim mai bine ca sa nu te supar, e.... doar o rugaminte.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata draga, eu nu m-am suparat, ce Dumnezeu! numai ca uneori intind o mina si primesc un scuipat in ea (nu e cazul aici, vorbesc din alte experiente, proaspete). Si atunci intind mina din nou, dar mai cu fereala. Iarta-ma, sunt un pic intoarsa pe dos din alte motive, iarta-ma ca mi-a casunat! Vezi ca si alte fete iti vor scrie sa te gindesti la eventualele urmari ale materialului tau. Tu stii cum o sa-l faci in asa fel incit sa fii corecta cu toata lumea... Iti doresc mult succes si te sfatuiesc sa te interesezi si la APADOR, Liga pentru Apararea Drepturilor Omului, diverse asociatii, fundatii ptr. rromi. Mult succes si fie ca Dumnezeu sa te ajute sa faci cum e mai bine! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...