Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (8)


Recommended Posts

Michciyan..eu am inteles ca trebuie sa dea in jur de 10.000 de dolari,dar oricum este nasol...daca o prinde...vai de ea,si eu am prietene profesoare de limaba engleza..dar un salariul de 250.000 de mi de yeni,ma rog nu vreau sa disculp...nu vreau sa vorberc contradictoriu,dar se poate sa aiba apoi dificultati..vorba ta ,mai ales cu ambasada.Apoi cu viza,tot pe un an o sa obtina!Si servici nu prea o sa gaseasca daca nu are licenta in limba japoneza!A...ca hostes da ..si o sa castige...dar nu cred ca o sa-i surada,sa o ajute cel de sus sa reuseasca!Eu am sa incerc sa ma mai interesez...Dar este greu cu" uso keikon"Depinde acum si de ea...daca chiar doreste asta..sa stea in stress ..ma rog,Alina daca vrei sfaturi...sunt la dispozitia ta aici viata este grea ,daca nu te-ai adaptat pana acum ..o sa fie si mai greu,eu una iubesc tara asta,sunt de felul meu tacuta,si nu-mi plac barfele..nu am treaba cu nimeni ,nu ma intereseaza ce spune vecinul,deci ...este ok pentru mine sa traiesc aici.Sunt mai linistita de fel...citesc mult,vorbesc putin,m-am adaptat foarte repede la stilul lor de viata,chiar si mancarea ,mananc sushi ,nato,tofu...ma rog..etc.Incerc sa nu ma incurc cu lucruri inutile...nu stiu daca ma intelegi,poate o sa vorbim in particular si ai sa vezi,am schimbat mentalitatea multor prietene,care erau razboinice,doar prin simplu fapt ca nu ma lupt cu ne- adevarul si cu neputinta...prietenelor mele le-a trebiut mult timp sa ma cunoasca..si apoi m-au apreciat ca om!Sunt modesta azi[:D]vorbesc mult despre mine...[;)]Dar sincer am sa incerc sa te ajut! Imi este greu sa scriu..am uitat gramatica...sa vina fata mea sa ma jute...ca eu...m-am ramolit![;)]Imbatranesc fete...mai am putin si fac 32!Chiar ca simt batranica![:-)))] Angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Intreb si eu de curiozitate si ca sa ma aflu in treaba mai mult: cunoastetzi concret pe cineva care este in JP in urma unei casatorii de forma? Si tot de curiozitate: cat se cere pe o astfel de casatorie si in general cine sunt cei care accepta asa ceva? (mai tineri/ mai batrani, mai binbo etc). Vad ca pretzurile variaza. Michiyan cat timp trebuie sa ii dai individului 50.000 de yeni pe luna? Pana la divort? [alcool] Deja ma ia cu calduri cand ma gandesc ce incalceala si ce zapaceala este cu kekonul asa!
Alina cam ce te intreaba Michiyan te-as intreba si eu. Cam alambicata povestea ta si nu-s de ce nu mi se par tocmai in regula niste detalii. Se cam bat cap in cap. Si eu cunosc profesori de limba engleza dar primesc in jur de 250-300.000 de yeni pe luna. Plus ca unii mai acorda si meditatzii(individuale sau de grup). Fratele meu incearca sa vina in Japonia ca profesor de franceza, dar are toate DALF-urile luate. Intr-adevar nu are experientza in invatzamant dar cineva este destul de interesat de CV-ul lui si o sa ii ofere cam de 300.000 plus banii de transport si el va locui cu mine . Tu ce experientza ai? 1000$ pe luna inseamna 110.000 de yeni. Asta e un gunoi. Daca nu itzi asigura cazare si masa nu pot pricepe cum reusesti sa supravietzuiesti: bani pt rental, apa, lumina, gazul, telefonul, transportul, mancarea?!?!?!?! Astept sa revii cu niste detalii si poate o sa reusim sa te ajutam cu ceva. Aha! Si eu sunt de acord cu fetele care ti-au spus ca ideea cu maritishul nu merge. Pai la o faza ca asta boyfriendul din Europa ce spune?[;)]
Si gaseste-zi alt doctor ca am impresia ca ala pe care il ai cam ghiceste in bobi. Cum adica ar cam trebui sa il faci (pe bebe-n.r.[;)]) ca o sa ramai mai greu insarcinata? [alcool] Zi-i si tu ca boyfriendul e in Europa si barbatu' e luat imitation asa ca mai asteptzi.[:D] Hai sa fim noi sanatoase ca s-or rezolva si problemele! O zi buna! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by EDDY
[hia]Raluca,Disney Channel este program ce nu-i inclus in seturile oferite de Sky Perfect la pretzul de 2.990 yeni/luna.Eu am paketul galben+cele 3 Star Channels la 4.690yeni/luna shi separat platesc pentru Disney Channel 600yeni lunar.In zona voastra cum este? Cit despre copilashii ce nu-i mai putem lua din fatza tv-ului daca acesta este fixat pe Disney Channel...mda,daca respectivul copilash n-are permanent mincarici in partea dorsala ca fii-mea,merge treaba. [b][blue][i] Eddy & Antonia Naomi
Eddy mey eu am intzeles de la barbate-meu urmatoarele: noi nu avem decat pachetul de la Star Channel ( care nici el nu stie cat ne costa[:I]) si apoi noi ne-am ales fiecare programele care ne-au placut .El: Green Channel-asta e si cel mai scump 1800 de yeni/luna- si unul cu golf, iar eu: AXN-vreo 200 de yeni-, Cartoon-Network[:I], Discovery si Animal Planet. La Disney Channel noi nu avem nici un contract. Am intzeles ca il difuzeaza gratis timp de o saptamana si apoi cei care doresc sa il vada in continuare trebuie sa se aboneze. Intreb si eu de curiozitate: are cineva History Channel. Asa de tare ma tenta dar am renuntzat la el in favoarea altor posturi. Deja tzipa barbate-meu ca din gura de sharpe ca nu ma uit la TV si ar trebui sa mai renunt la cateva.[poc]
Eddy hai sa itzi spun ceva! Astazi am vazut ....dovlecei si in secunda cu numarul doi m-am gandit la tine[:)][:I]. Sorry inca odata pt ce s-a intamplat anul trecut![asia]
Pupici multzi pt Naomi si pt tine![pup] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viza de lucru? Te duc cu zaharelul, nu dau ei vize de lucru pentru "profesori", si pe deasupra nici nu esti native speaker, oricite diplome ai avea, tot un nimeni vei ramine. Stiu profesorii mei de engleza, cu diplome, native nici nu se mai pune, si sint munciti mai mult decit profesorii de engleza japonezi si au si salariu mai mic... Asa ca nu iti inteleg pretentiile. Cu casatoria...atentie la neatentie! --------------------------------------------------------------- [img]http://www5f.biglobe.ne.jp/~shuriken/climb.gif[/img] Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. [url="http://www.geocities.co.jp/WallStreet/4076/index.en.html"] The Sea of Japan and Koreans[/url] [img]http://www5f.biglobe.ne.jp/~shuriken/japan.gif[/img] Pentru cei care m-ati lucrat pe la spate: s-a concluzionat, NU pot fi oprit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

The History channel (730) e parte din yellow pack http://www.skyperfectv.co.jp/welcome/en/packsandsets/index.html ,cred ca e interesant ,n-am timp sa-l urmaresc insa... Putin incurcata povestea Alinei ,110k jpy e foarte putin pentru full time job si eu stiam ceva de la 250k jpy in sus si in orasele mari daca nu esti native speaker nici nu se uita la tine ,poate prin vreun satuc uitat pe undeva sa-ti zambeasca frumos ca vad si ei gaijini de 3ori pe an ... Everything happens for a reason... //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io am History Channel, e foarte interesant, doar ca nu avem timp sa il urmarim live :))))). Inregistram pe dvd documentarele care ne intereseaza si le vedem cand avem chef. Aaaa, noi am optat pt. blue pack (care are incluse Discovery, Animal Pl, National Geographic ). La desene animate nu ne uitam, iar Matei n-are voie :)))) Pe Alina nu pot sa o sfatuiesc decat sa isi cumpere Japan Times-ul de luni si sa-si caute un job nou (ca profesor de engleza), poate da peste un angajator care sa-i sponsorizeze viza de lucru. E greu, dar nu imposibil. O intrebare: daca nu ai viza de lucru (sau permis de lucru) - cum lucrezi? Stii ce se poate intampla daca nu ai toate actele in regula? Si o nedumerire. Intr-adevar, salariul unui profesor de engleza este de la 250 000 in sus (full time) si in general peste salariu se ofera cazare. Daca lucrezi part sau "arubaito" poti sa castigi si 500 000. Deci, Alina draga, ceva nu se pupa in povestea ta. Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua![flo] Am o prietena care este casatorita doar pentru viza,a gasit un domn la 50 de ani,caruia i-a platit suma de 300000yeni...intr-adevar este foarte greu cu casatoria de convenienta,dar pana la urma ei ii convine ,a obtinut viza destul de usor. Locuiesc separat si fiecare cu treaba lui...si-a adus el niste haine la ea ,asa de oki lumii.. Si mie mi se pare salariul Alinei cam mic,dar poate ea s-a referit ca-i raman 1000$ de trimis acasa(zicea c-a venit aici sa stranga bani)dupa ce-si plateste chiria,mancare si ce mai are ea. Ca este practic imposibil sa primesti doar 120.000 yeni salariu in JP,mai ales ca profesor de engleza. Cam incurcata situatia ta draga Alina,succes in rezolvarea problemelor[flo] Sorina. "If you respect others,they will respect you!" http://community.webshots.com/user/sorina1982
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralucami, am si eu o "prietena" aici care este casatorita cu un tip de 52-53 ani dar nu pentru viza ci pentru bani, singura diferenta este ca el o iubeste pe ea cel putin asa a lasat de inteles.De ce spun pentru bani ,pe ea viza nu o intereseaza deloc nu vrea decat sa-si stranga bani si sa plece acasa unde o astepta prietenul care spre mirarea mea a fost deacord cu casatoria ei.De asta ce mai ziceti? wsg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina si gabelstefanbine ati venit[grup]
Alina asa cum au mai zis fetele mai bine renunta la ideia cu casatoria pentru viza daca nu vrei sa ajungi dupa gratii si cu interdictie pentru Japan si mai vin-o cu mai multe detalii daca vrei sa te putem ajuta cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...