Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (8)


Recommended Posts

Voi tineti post azi,eu am reusit sa tin toata saptamana...dar sunt moarta de foame. Abia astept sa vina duminica sa pap muuuuulttttttt[grasa] Hai dragelor mai scrie-ti si voi,ca sunt samishii cand nu postati[q][q][q] Sorina. "If you respect others,they will respect you!" http://community.webshots.com/user/sorina1982[paste]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am gasit cotlete de miel ,problema este le pot face cum doresc eu ? vreau fripturica la cuptor,azi am pregatit ciorbita de burta ,icre ,maine vopsesc ouale si fac carnita cu cartofi (cred ca piure)si salata asortata ...cozonac vad ca nu a sosit reteta ,asa ca am sa cumpar si poate am sa fac eu niste clatite cu inghetata! Gata cam atatea ..[fuga] [paste]fericit! Angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

angel draga,de unde burta pt ciorba daca nu is indiscreta?Si de unde cozonaci cumparati in Japan?Hai ca`s tare curioasa,dar parca vad ca iar imi ziceti de un site ,sa le comand[hot] Pofta mare gospodinelor.Eu nu am nici de unele,nici miel,nici cozonaci nu am la ce ma risca sa-i fac,bla, bla,blaaaaa... Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burta se gaseste in magazine, si nici nu-i asa scumpa. O gasesti gata taiata numa buna de bagat in ciorba, iar cozonac, sa-i zicem o varianta la orice "boulangerie" sau "conditorei" sau "backerei" in variante frantuzite sau nemtite, dar seamana a cozonac si la aspect si la gust. (astea se gaseau prin Hiroshima, aici inca nu stiu unde, si erau in general genul acela jumate alb- jumate negru sau marmorat parca-i zice). Mai baga ei cateodata fasole in cozonacul asta in loc de stafide sau nuci da e OK. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt informatii,Otilia.Am vazut eu ceva la supermarket care arata ca burta numa` ca nu am avut curaj sa ma apropii,arata cam nasol.Probabil asa arata toata,sau aia din Roamania si mai nasol daca o iei necuratata.O sa ma interesez indeaproape ,poate iese de`o ciorba de burta daca de miel mi-am pus pofta in cui. Stiu ca anul trecut mi-a cumparat sotul meu miel din Nagoya si alte bunataturi .Am facut o ciorba dar degeaba,ca asa ca la mama acasa nu iesi si pace.Adevarul e ca si la cita ciorba de miel am gatit eu la viata mea[^]Sa ma vaz la aia de burta,alta capcana culinara pt mine[:D][:D]Dar imi place sa incerc orice,pina la urma tot o sa iasa ceva. A ,incercati prin orasele voastre (ca la mine nexam)sa cautati carne de miel la Ginghiskan(sper ca puteti pronunta,pronuntati sunetele in varianta romineasca,respectiv gi si ghi[:D])Intrebati-va sotii ,ei stiu sigur.Dar si mai sigur stiu ca Hokaiddo nu duce lipsa. Spor la munci. Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi is tare multumita de mine ca ajunsei sa cumpar cozonac.....sau ma rog, ceva care aduce a cozonaz, de la o brutarie din apropiere.Atat! In rest nu reusi sa fac nika, da fac maine neste oua..neste fripturica de pui ca miel canci..si am gasit sorici la un magazin de carne! hihihiiii daca nu facui de craciun piftie fac acu PASTE FERICIT !!!! SA fiti iubite si iubiti... VA pup, PS. Ce m-as fi dus azi la prohod.......Da asta e! merem la anu! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by OtiliaLia
Burta se gaseste in magazine, si nici nu-i asa scumpa. O gasesti gata taiata numa buna de bagat in ciorba, iar cozonac, sa-i zicem o varianta la orice "boulangerie" sau "conditorei" sau "backerei" in variante frantuzite sau nemtite, dar seamana a cozonac si la aspect si la gust. (astea se gaseau prin Hiroshima, aici inca nu stiu unde, si erau in general genul acela jumate alb- jumate negru sau marmorat parca-i zice). Mai baga ei cateodata fasole in cozonacul asta in loc de stafide sau nuci da e OK. Lia-S
Hannendeci Otilia ti-a raspuns corect ,se gaseste burta ,eu mai cumpar si os de vita pe deasupra ,ca sa fac ciorbica,fierb osul pana nu mai ramane carne pe el apoi pun burta si restul ...Eu am luat de la Daimaru toate cele,inclusiv carnea de miel,costite,maine ma apuc sa fac restul ...sa dreg ciorba si sa termin friptura ,ousoarele nu stiu cum o sa iasa..nu am vopsea,le fac in foi de ceapa cum am vazut si eu pe forum reteta,de cozonaci..mai putin..nu ma incumet ca nu am facut,iar la micro...nu ne-a dat inca reteta...am tot asteptat[q]Oricum sa sti ca ai sa gasesti carne pentru ciorba de burta,sunt multi coreeni care gatesc fel de fel de mancaruri din burta..asa ca si multe sortimente de burta..Sper sa ma descurc pana maine![pup][ruga] [paste]fericit! Angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...