Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum ati cataloga un astfel de tata?


Recommended Posts

Ankka13, stii ce faceam eu in locul tau?... Ii duceam tabloul pictat de Alina la usa asa zisului "tata"... Semnan pe spatele lui sau lasam un stick cu mentiunea: "de la noi, copii tai, cu multa afectiune, in schimbul banilor pe care Alina ii datoreaza tatalui ei." Va doresc o viata frumoasasi plina de bucurii, iar pretinsul artist este o mizerie de om. Parerea mea! [flo] Cu drag, Violeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, Eu cred ca misiunea unui parinte pe acest pamant in momentul cand aduce pe lume copiii, este sa le fie indrumator si sprijin toata viata, cu ce poate el.Nu spune nimeni ca daca nu ai bani nu esti bun la nimic.Prezenta ta spirituala poate fi de multe ori mai buna decat orice ban.parintele ar trebui sa fie neconditionat alaturi de copiii sai.Ori se pare ca tatal Alinei tocmai asta nu a stiut toata viata:sa fie alaturi de sotul tau si de fiica sa, fara sa ceara nimic in schimb.Pacat ca Alina nu vede aceste aspecte. Nimeni nu spune ca daca parintii nostri se afla la ananghie si abia daca supravietuiesc sa nu ii ajutam.Din contra. insa a iti exploata propriul copil tocmai ca sa iti fie tie bine, este de condamnat.Dragostea adevarata de tata pe care acest om ar fi trebuit sa le-o dea celor 2 copiii ai sai s-a transformat in ceva extrem de urat:intr-un troc! Alina ar trebui sa stie ca sunt multi parinti in lumea asta care desi stiu ca li s-ar cuveni si lor o parte din munca lor prestata in ceva anume, prefera sa spuna: "lasa tata, ia tu ca si asa esti la inceput de drum in viata si nu ai nimic". Sunt parinti care isi rup ultima bucatica de la gura pentru a da copiilor lor. Si atunci noi ar trebui sa aratam recunostinta si respect. Personal cred ca Alina vede deformat relatia dintre ea si tatal ei.Este pacat ca se lasa manipulata si...cred ca tot ea va avea de suferit mai tarziu.Incercati sa o constientizati si de acum inainte si poate ceva va incolti in mintea ei si va reactiona. Este in deriva si voi trebuie sa fiti alaturi de ea, chiar daca nu va fi de acord cu voi.Sprijiniti-o neconditionat si ajutati-o. Cu drag, Miki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mare nemernic e socrul asta al tau... Din pacate cumnata ta a resimtit puternic lipsa tatalui si de aceea incerca sa se"lipeasca" de el... parerea mea... Dc puteti sa o ajutati sa dea inapoi banii aia ri fi super pt linistea sufletului ei.. Dar si mai bine ar fi dc ea insasi ar reusi sa accepte ideea ca taicasu e un MARE NEMERNIC...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ,cam aceleasi concluzii le-am tras si eu si i le-am spus alinei .Am vrut doar sa am convingerea ca nu sunt subiectiva si ca poate eu care am avut tot ce am dorit de la ai mei cindamn un om prin prisma educatiei primite de mine .Alinei ii lipseste intr-adevar imaginea unui tata .Socrul meu e un mare filozof si mai e si scriitor pe deasupra fapt care consituie un motiv de admiratie pt alina .Soacra mea s-a chinuit cu chiu cu vai sa-i creasca .Lucra la 3 scoli deodata si principala ei preocupare era sa le puna ceva pe masa .Tatal in momentul in care iisi intalnea copii le zicea ca nu sunt educati in spiritul lecturii ,ca nu au o educatie aleasa din cauza mamei ,Ca el ii ajuta si ii sustine prin rugaciunile sale .Si culmea s-a recasatorit de vreo 15 ani cu o femeie mai in varsta care n-a avut copii niciodata si care mai pretinde ca s-a sacrificat pt alex si alina atatia ani .Cum s-a sacrifica? Renuntand la 1.500.000 (adica pensia alimentara )Si s-a sacrificat cand de paste sau craciun mai punea un tacam la masa .Dar acesti copii nu isi pot vizita tatal oricand .Trebuie sa sune mai intai si sa-si faca programare .Am inlemnit prima oara cand eu si alex ne-am intors din Spania ca sot si sotie si trebuia sa -i cunosc pe ai lui .Ne-am dus in moldova .Am aterizat la soacra-mea si a doua zi alex si-a sunat tatal ca sa-l anunte ca s-a intors din tari straine cu sotia sa si ar dori ca sa ne intalnim sa ma cunoasca .Socrul meu a spus ca va reveni el cu un telefon . A sunat in aceeasi dupa masa si ne-a spus .Pe noi va trebui sa ne scuzati (el si sotia)ca suntem bolnavi ,cu antibiotice ,raciti cobza si nu prea suntem in stare sa primim musafiri .Trebuie sa ne intelegeti ca suntem batrani de acum.Va sunam noi cand ne revenim .Am ramas socata .Dar din pacate numai eu .Alex si alina erau obisnuiti cu programarile de genul asta si au luat-o drept ceva normal .In schimb alex de cand s-a casatorit cu mine si a intrat in familia mea (stam foarte aproape de ai mei )a inceput sa vada altfel lucrurile ,si incearca sa o lumineze pe alina .I- spus la telefon: Alina daca el nu vrea sa-ti fie tata de ce incerci tu cu forta sa-i fii copil .Alina i-a raspuns ca parintii indiferent ce ar face trebuie respectati si iubiti .Asa scrie in Biblie .Eu nu pot sa cred intr-o relatie unde nu exista reciprocitate .Hai ca m-am lungit asa de mult ,dar doresc sa-i printez raspunsurile voastre si sa i le duc .Mergem de pasti in moldova si vom avea cred ca discutii interminabile pe aceasta tema . Va multumesc si mai astept pareri .V apup anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca soacra ta e o femeie deosebita, daca in ciuda a ceea ce s-a intamplat intre ea si socrul tau, copiii ei isi respecta atat de mult tatal. Mai mult ca sigur ca respectul asta a fost pastrat si datorita dumneaei, macar si prin faptul ca nu l-a defaimat in fata copiilor.Sunt sigura ca Alinei i-a lipsit tare mult tatal, fetitele au nevoie de o prezenta masculina alaturi de care sa creasca. Mai ales ca era asa micuta cand a plecat de la ei, s-ar putea cumva in subconstient sa se culpabilizeze. Si faptul ca picteaza, asa cum facea si tatal ei, il consider tot ca un semn de dragoste pentru tata. Vrea sa ii arate ca pretuieste ceea ce pretuieste si el, vrea sa ii castige atentia. Ea are un prieten? Daca va pierde pretuirea pentrun tata, e bine sa umple cu ceva golul lasat, sa nu mai tanjeasca dupa el. Mama oricum ocupa un loc aparte, dar nu poate inlocui prezenta tatalui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca,de ce nu ii dezvalui Alinei toata tarasenia?Chiar daca isi va da seama ca voi ati comandat tabloul,a fost pentru a o ajuta si nimic mai mult!Trebuie sa isi dea seama ce hal de om are ca tata,inainte de a o face sa sufere.Sau poate ca Alina si-a dat seama ca tatal ei a profitat pe seama ei,insa a lasat de la ea.. Ti-am scris pentru ca nu mi-a venit sa cred cat de mult seamana aceasta poveste cu cea a prietenului meu- acum 15 ani,tatal,tot pictor..si-a parasit copiii si nevasta,nimeni nu stie motivul,numai el. Mama prietenului meu i-a crescut cu greu,asa cum a putut,dintr-un singur salariu,pentru ca dumnealui n-a binevoit sa le dea pensie alimentara.Timp de atatia ani,desi traiau toti in acelasi oras,nu a dat nici un semn de viata,nu s-a interesat cand copiii lui au luat la facultate,absolut nimic!Anul trecut s-au trezit cu un telefon din partea lui-maica-sa murise si i-a chemat la inmormantare,dand de inteles ca are nevoie si de bani.Bineinteles ca nici unul nu s-a dus..prietenul meu este atat de marcat de indiferenta tatalui fata de copiii lui,incat a recunoscut ca ar fi in stare de orice daca l-ar intalni. Aceste specimene nu se pot numi OAMENI,este prea mult spus pentru ei! http://community.webshots.com/user/jane_noneyabusiness
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...