Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici Iulie-August 2004(54)


Recommended Posts

Hai sa-ti rasund eu Lia cum "devine" cu dimensiunea burticii... Pai pe bebe il simti pe unde ajunde el cu picioarele sau manutele...Daca e cu capul in sus, cum e in pozele din carti, atunci picioarele le simti jos jos...cum simti si tu...pe la buric simti manutele...de fapt mai jos un pic...:))) Buburuza mea e asezata transversal cu spinarea spre pubis...Cand am contractii se vad foarte clar fundul si capusorul...mi-e mila ca am senzatia ca o strange uterul acolo...dar nu am ce sa fac...de aia surubareste pe la ficati si splina, ca ajunge la ele. Sper sa se intoarca atunci cand o sa se mai mareasca, ca deja ii ies picioarele intr-o parte cand vrea sa faca figuri de karate!...:) La carte zice aproximativ asa (sper sa tin bine minte): uterul la 4 luni ajunge la buric sau putin sub uterul la 5 luni ajunge la 2 degete deasupra buricului uterul la 6 luni ajunge la 4 degete uterul la 7 luni ajunge la 6 degete uterul la 8 luni ajunge la 8 degete deasupra buricului (fix sub sani) uterul la 9 luni ajunge la 6 degete deasupra buricului (coboara burta) Asa ca la varsta lui bebe e normal sa isi faca de lucru pe unde sisi face, e bine! Monica [gravi] 25+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Creat
  • Ultimul răspuns
lia ia sa te intalnesti cu mine si sa vezi ce burtica joasa am...tuguiala nu-i bai si nici burta joasa daca asa e de la inceput...bucura-te !!!!! asa am avut si la maria sarcina f jos si nici nu am idee ce sunt alea lovituri la ficatzei si arsuri! Marina PS: si ce pletoasa a iesit!!!![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, poate ai si tu noroc ca mine - bebe e "aranjat spre stinga - acum sta cu capul in jos, spinarea este total spre stinga deci nu prea are cum sa ma loveasca in ficati... Si eu ii simt tot picioarele (cred) si minutele pe jos, pe sub buric. Uterul din cite stiu eu se simte la palpare si ar trebui in linii mari sa corespunda cu datele pe care ti le-a dat Monica (zic ar trebui in linii mari pentru ca alea sunt date medii si nu la toata lumea evolueaza la fel). Gabriela [gravi] saptamina 24 DPN 25 iulie 2004 Dr. Florina Mihalache - CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi monica pt. detalii, e chiar interesant cum aleg bebeii sa stea, unul asa, altul invers....Eu tot incercam sa-mi imaginez cum sta, unde i-or fi picioarele, unde capul da nu ma prind deloc inca. Nu se vede prin piele o forma definita. La eco se pare ca dormea si oricat a incercat sa-l convinga sa se intoarca nu a vrut, se misca doar dar nu schimba pozitia. Si numai cu 5 minute inainte de a intra in cabinet isi facea de lucru, apoi cand sa il vada si medicul pe ici pe colo, prin punctele esentiale....a decis sa traga un pui de somn cu spatele si daca seamana cu ma-sa....bebe e incapatanat, nu gluma. Cand vorbeam eu se misca dar fara sa se intoarca. L-a tot pandit dar degeaba, nu a vrut. lia 23 sapt de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele.... Lia - mama ce n-as da sa mai am si eu la cine sa ma duc la tara , puisori, aer curat si-n special primavara cind totul renaste. Bucura-te de sarbatori, de vacanta si gindeste-te citi copii se nasc la tara traind zi de zi acolo...Nu ma iei si pe mine? Andreea ...mama ce de tipi tari si dolofani avem..se pare ca toti au luat aceeaisi pozitie - cu genunchii la gura ce mari ce sunt si ca pestisorii cu gurita deschisa ( fomistii ) Sa-ti traiasca dolofanul si sa ai in continuare o sarcina usoara. Doamne ce-mi plac vestile astea. Nicole avea dreptate...otimismul da roade !!! hai ca sunt doar la pg 1 Mani -[gravi]24saptamini 36ani, Dr Adam, 4Aug 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi...sa stii ca si eu am gaze si stiu ca sunt tare rele , dar macar stiu ca de la lapte -daca beau seara si cind mi-am facut suc de fructe natural -a fost jale. Asa ca am probleme si cu leg si fructele , dar caut sa nu maninc fff multe - ceea ce ar trebui in loc de inghetata , praji si altele. Dar ce sa fac. Eu pina acum am reusit sa iau un singur no-spa , asta pina cind mi-a marit dr doza de magneziu. Mie castaravetii imi fac cel mai rau pina acum. Fii doar putin atenta citeva zile ce maninci si vezi care-ti fac rau ...si o sa treaca. Bafta multa ( a si ia Rennie ) Mihaela - imi pare rau dar iti spun ca asta ne asteapta de -acum incolo. Tu inca ai noroc, esti subtirica...dar eu care am ajuns la 68kg de la 58-59 , nici nu stii ce greu imi este. Deja eu dorm numai pe stinga si daca incerc sa dorm pe spate, trebuie sa-mi pun 2 perne sub piciore, ca intinsa nu pot sta- fara dureri .Cind ma intorc, ma simt ca o ursoaica...dar mai e putin !!! Mani -[gravi]24saptamini 36ani, Dr Adam, 4Aug 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjurica buburuzelor! Iacata-ma si pe mine la apel, cu noutati. Bradut este deja un om bine crescut, de aproape 28 de saptamani, noi avand ieri 26 si o zi, adica BPD=68.5, FL=5.8. Sarcina este bine ridicata, cerclajul este bine, placenta s-a mai ridicat si la mine, deci am sanse mai mari sa nasc natural. Cum se apropia Dr de burta mea cu aparatul, cum incepea sa ma ia la pumnisori si picioruse. Era o joaca pe el de zile mari, asta ca tot daduse paranoia peste mine alaltaieri ca fi-miu nu mai misca. Mi-a redus doza de Utrogestan la 1/zi, Nospa sa am tot timpul in buzunar, desi n-am mai luat de o luna, iar prenatale zisese sa iau in continuare, da am ripostat ca am inceput sa iau 1kg pe saptamana, drept urmare a revenit asupra dozei si a zis sa nu mai iau decat cand ma impiedic de ele prin casa, adica macar 1/sapt. Am discutat despre epidurala si m-a linistit ca nu ma va lasa nici sa ma chinui nici sa dureze o vesnicie. Ce m-a socat a fost ca a zis cu mare convingere ca deja imi poate zice ziua nasterii, care va fi pe 14 iulie (se pare ca dezvoltarea nu prea are legatura cu data nasterii), drept urmare m-a trecut in agenda lui cu data de 14 iulie si epidurala- nastere naturala. Alina+Bradut(27sapt)- DPN 12 iulie - Dr. Nayel -CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunny dar nici tu n-ai luat kg multe. Eu am plecat de la 55 si am ajuns cu brio la 65.5Kg. Cu dormitul nu prea am treaba, de obicei, cand intru in pat in 5 minute am inceput sa sforai. La mine e mai greu cu datul jos din masina (e o poezie, n-am ce zice. Cori Nayel are program la cabinet de la 15 la 17:30 in fiecare zi de luni pana vineri, mai putin in ziua in care e ge garda. Daca suni la cabinet te poate programa si in aceeasi zi, daca are locuri. Nu este un medic foarte ocupat, iar eu am ramas socata ca isi stie toate gravidele, care cam cand trebuie sa apara. Alina+Bradut(27sapt)- DPN 12 iulie - Dr. Nayel -CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...