Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

pete de la soare pe fata


Recommended Posts

Daca nu ma feresc, ma patez pe fatza vara de nu mai ies din casa fara o tona de pudra pe fatza. petele sunt maronii si sunt in zona pometzilor si sub nas. e ingrozitor! am fost la medic, mi-a mai dat o solutzie care decolora pigmentul in zona asta, dar a spus ca n-am ce-i face, e din cauza ca sunt mai inchisa la piele. s-a mai confruntat cineva cu problema asta? daca da, ce rezolvare a gasit? eu una ma feresc de soare, folosesc creme cu uv foarte ridicat (60+) si vara port palarii de soare mereu. ma uit insa in oglinda ca a si inceput sa se pigmenteze pielea ushor [bang][bang][bang] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Lorelei-19, si mie mi-au aparut acum doi ani doua pete mai maronii, simetrice in zona pometilor chiar deasupra, la inceput am crezut ca din cauza unui tratament indelungat de anticonceptionale (citisem in prospect ca pot apare in cazuri izolate pete pe fata ca reactii adverse),dar nu a fost asta ptr. ca i-a aparut si sotului in aceeasi perioada si zona chiar!(iar el nu a luat anticoncep. ...sau poate nu stiu eu?!)In fine ,am ajuns la concluzia ca din cauza stresului, am avut o perioada naspa atunci, si ne-am consumat mult amindoi!Acum s-au dus aproape de tot, se mai vad dar nu asa ca atunci! Sau poate e si din cauza soarelui, nu stiu dar noi nu am prea stat la soare, deci de aici am exclus chestia cu soarele! Ma intreb daca era de la soare poate ne patam si pe alte parti nu?Nu stiu daca am reusit sa te mai linistesc un picut, si mentionez ca si eu am tenul mai creol, si sint bruneta.Pupicei si sanatate ca-i mai buna decit toate! [pup] [canada] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lorelei, si eu ma confrunt cu aceeasi problema de vreo 4 ani.in fiecare vara ma trezesc cu pete maronii pe fata..e interesant sa nu ies decat pe fata.Doctorul mi-a zis ca nu are ce face decat sa nu ma mai expun la soare. E nasol ca nu-mi trebuie mult si ma patez imediat.Cum trece vara, incet, incet incep sa-mi dispara si petele de pe fata.M-ar interesa si pe mine daca au mai fost fete in aceeasi situatie si ce se poate face inafara de-a nu te expune la soare. http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelai, Sympa si Simona, si eu am aceeasi problema. Nu sunt bruneta, iar tenul meu este mai degraba spre deschis. Au aparut tot pe fata: pe frunte, si pe... nas![bang] Am fost si la doctor, pe atunci in Bucuresti. Am facut analize -mai putin unele hormonale- insa nu s-a descoperit nici un dezechilibru. Doctorita mi-a recomandat, ca si in cazul vostru, sa ma feresc de soare pe cat posibil. Mi-a mai spus sa incerc o crema: Skincode (pe ea scrie Made in Switzerland) care m-a ajutat putin. In afara de crema eu am mai folosit un decoct din frunze de patrunjel. Cam aste sunt remediile incercate de mine. Nici unul nu a facut sa dispara complet petele, insa le-a atenuat binisor. Daca mai stiti si alte solutii, va urmaresc cu interes! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca depinde de culoarea pielii, eu sunt deschisa la culoare si am aceasta problema de mai bine de 10 ani, pe frunte, pometi, mustata si barba.N-am reusit sa scap de ele desi parca de vreo doi trei ani nu se mai accentueaza asa de tare. E drept ca nu mai stau deloc la soare ma protejez atat cat se poate cu crema si cam atat. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor dragi, ce aveti voi se numeste MELASMA si exista creme care o trateaza in sensul ca nu mai recidiveaza si care si protejeaza fata cu filtre de radiatii uv. am vazut aicea la televizor o reclama pt un astfel de medicament. Sigur daca cautati pe google "melasma treatment, creams" o sa gasiti ceva ce va poate fi de folos! va pup, si Paste Fericit! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, pai si eu am facut tot felul de analize si e totul ok! la mine a inceput dupa nastere (acum 12 ani) si am necazul asta in fiecare vara. Nici la soare nu ma pot expune. Partea proasta e ca ma bronzez si in mashina, cand conduc. Allya, am sa incerc sa vad daca gasesc ceva despre melasma, sunt chiar curioasa. Dar ce e exact melasma asta? Liliana, la mine e la fel si fug de soare (cum rad colegii de mine) ca vampiru'. Tare-i aiurea [bang] Laura, am sa-l intreb pe doctor de crema asta, sa vad ce spune el si va spun si voua. da zi-mi si mie te rog cum faci decoctul din frunze de patrunjel? si cum il folosesti? Simona, si mie ca si lui sympa, imi apar vara si-mi dispar toamna. si asta de multzi ani. inclin pe undeva sa cred ca e ceva hormonal. Va pup si sa fim frumoase si iubite ![pup][pup][pup] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelei, decoctul de patrunjel il fac "dupa ureche". Pun aproximativ doua lingurite de frunze la fiert in jumatate de cana de apa. Las cam 15 minute sa dea in clocote. Cand se raceste, folosesc fie o compresa inmuiata in decoct, fie cate o frunza mai mare de patrunjel. Pun pe zona patata si tin pe fata cat de mult reusesc -nu prea am timp si rabdare sa astept sa se usuce. Interesant e ca la mine, dupa nastere parca au mai disparut/micsorat petele. Sper ca vara asta sa nu am o surpriza neplacuta, mai ales ca iau si anticonceptionale! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...