Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (6)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by buburuza99
Tinatache sa stii ca eu am patit-o cu adresa de e-mail. Am pus-o in forum si de cateva zile primesc numai porcarii, e-mailuri necunoscute. Cum sa fac sa sterg acum mesajele in care mi-am dat adresa? Aveti vreo idee? Mersi! Cristina http://community.webshots.com/user/buburuza99
Hallo Buburuza, Deci,mergi la mesajele tale si le editezi, click al treilea semn din stinga optiunea"editeza raspunsul" stergi adresa de E-mail si click pe "trimite modificarile". P.S. Optiunea aceasta o are numai autorul subiectului si moderatorii/adminii Succes si eu am fost o data bombardata cu e-mailuri pline de virusi,fii cu ochii in patru!!! "Nu iubim cu adevarat decat atunci cand iubim fara motive."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Ella
Acum m-am uitat pe linkul pus de tine..aici au mai muscat-o si altii .. Ella
Hmmm......asta ca sa ma consolez ca nu am fost singura pacalita???? Eu am tot cautat in linkul respectiv, ceva de genul: Bewertungen abgeben......si nu am vazut...........M-ar fi ajutat la inceput sa stiu cam cu cine am de-a face, si mai apoi, ca sa avertizez si eu pe altii de neseriozitatea acestei firme.......Dar........eu nu am gasit.... Oricum, mi-ai amintit ceva: Noi suntem un grupulet de citeva mamici cu copilasi si la ziua fiecaruia dintre ei (indiferent ca participam sau nu, daca am fost invitate cu copii, banii pt cadou dam), mamica respectiva este sunata, intrebata ce si-ar dori copilul cadou, iar restul pun banuti si fie iau cadoul, fie, ca in cazul fetitei mele (dar nu numai) se da un plic cu o felicitare pe care se trec numele copiilor si inauntru sunt si banutii pt cadou. Anul asta, pe felicitarea de la ziua fetitei mele apare si numele unei fetite, care, dupa spusele mamicii ei, s-ar fi imbolnavit chiar in ziua respectiva (desi seara anterioara nu avea nimic.........dar, copii ne mai fac surprize din astea= iar mamica m-a sunat sa-mi spuna ca o sa-mi trimita banutii prin cont.........Au trecut citeva luni de atunci, si cum voi ati vazut acei banuti, i-am vazut si eu..:-((( Normal ca eu i-am luat fetei mele cadoul dorit, explicindu-i de la cine este (adica copii care au "cotizat":-))) si completind eu suma respectiva. Am omis insa sa sterg numele acelei fetite de pe felicitarea pe care eu o pastrez (ar fi o minciuna, pastrarea numeui pe felicitarea, ca si cind ea ar fi contribuit la cadou - iar eu mi-am promis mie sa nu-mi mint copilul), alaturi de alte "lucrusoare" create de micutza la gradi si nu numai, si pe care vreau sa i le dau cind va fi mare. Ca nu o sa vina la ziua fetitei mele, aceasta mamica cu fetita ei....ma asteptam. Chiar le spusesem la 2 dintre prietene ca sigur ma va suna mamica respectiva (la al carei copil fuusesem cu o luna inainte si numai noi stim ce "conditii" minunate de vreme au fost si parintii micutei nici macar nu s-au sinchisit sa ne de-a adresa - ca tocmai se mutasera acolo - noroc ca o luasem eu din cartea de telefon si in final, am luat un taxi sa ajungem acolo.....) si va spune ca din nu stiu ce motiv nu vor veni,........ dar ca imi va spune: sa puna una din fete bani si pt mine si apoi i-i dau eu sau cel mai bine sa-mi dai tu nr de cont (dar alta data, ca acum sigur ai altceva de facut), ca ma mai suna inca odata sa-mi zica "eu am o datorie la tine" - moment in care i-am explicat ca nimeni nu e dator sa faca asa ceva. Daca simte el ca vrea sa o faca, ok, daca nu..........nu.....la sta nu prea m-am asteptat..........Nu banii asteptam eu de la ei, ci sa ma sune (asa cum imi spusese) si sa treaca pt citeva minute pe la mine sau sa ne vedem in oras, cind venau si ele, asa cum tot ea propusese........In fine..................scuze ca am deviat putin de la subiect, dar ma bucur ca mi-am reamintit sa fac ceva, ce tot amin de citevva luni bune. Fetele care sunteti de mai mult timp aici, care poate veti chiar partenerul neamt si care vad ca, atunci cind aveti o informatie pertinenta, nu ezitati sa o impartasiti si cu altii, poate ma ajutati si pe mine cu o informatie cu privire la modalitatea efectiva de calcul a unui angajat care acum e casat. cu copil, si urmeaza sa divorteze.. Vreau un link, ceva unde sa pot sa introduc suma de bani pe care o ia si sa aflu cit va lua apoi, ca sa stiu ce pensie alimentara urmeaza sa plateasca. Oare un Steuerberater ar putea sa faca acest calcul???? O duminica frumoasa! Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by buburuza99
Tinatache sa stii ca eu am patit-o cu adresa de e-mail. Am pus-o in forum si de cateva zile primesc numai porcarii, e-mailuri necunoscute. Cum sa fac sa sterg acum mesajele in care mi-am dat adresa? Aveti vreo idee? Mersi! Cristina http://community.webshots.com/user/buburuza99
da, poti sterge adresa din mesaj, insa ea tot va ramane acolo unde a fost "colectata". Atunci cand primesti un email nedorit mai poti sa blochezi adresa de unde vine, insa de regula vind e la adrese diferite de fiecare data. O alta solutie ar fi sa o inchizi si sa-ti faci o alta adresa, nu inainte de a-ti anunta partenerii de discutie. Oricum, mare atentie! daca ceva ti se pare suspect mai bine sterge, chiar daca e de la cineva cunoscut. helbi, unde locuiesti? Noi avem o Steuerberater romanca, daca esti departe de ea poti rezolva si prin telefon+posta cu ea. E buna profesionista, ti-o recomand daca ai nevoie de un sfat avizat. O zi buna tuturor! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt. fetele care au intrebarii...la care de obicei afli raspunsul corect de la un avocat: exista in fiecare rathaus, un birou, (acum nu imi amintesc numele) dar ar fi ceva de genul "avocatul poporului", oricum este avocat platit de stat si la care poti merge cu orice problema, si te costa un termin 5€(un termin la un avocat costa intre 200-300€, daca nu trebuie sa lucreze cu harti si stati doar de povesti..daca rezlva harti 500€) apoi mai este tot de la rathaus schuldenberater....care este 100% gratis, nu platesti nici macar dupa ce problema ti-a fost rezolvata, unde poti sa mergi atat pt. probleme egate de datorii, credite, impozite, in caz de divort si pt. inf. legat de pensie alimentare apoi, in caz de divort...este cel mai bine sa aveti pe langa avocat si un schuldenberater...de acesta gratis...va da niste solutii gratis, si f. bune....pe care un avocat nu vi le-ar dat[bang] nu stiu asta din propriam experiente, ci din fam. sotului. bafta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Peca si Mirunda,mii de multumiri pt informatiile despre cetatenie [flo][flo].Offf,nici nu mi-am imaginat ca e asa de greu cu renuntatul la cetatenia romana,chiar nici nu stiu cum o sa fac daca nu poate mama prin imputernicire sa-mi obtina tot ce am nevoie pt ca noi mergem rar in tara si stam putin asa ca va fi greu sa alerg peste tot sa rezolv.Hm,mai am o cunostinta care lucreaza inca(sper)la Administratia Financiara in Primaria Timisoara(eu in Timisoara am avut ultimul domiciliu)si ma gindesc sa rezolv cumva,nu?!.Cind mergem in iunie o sa o caut si o sa o pun in tema. Noi suntem casatoriti de aproape 5 ani si de groaza documentelor nu am insistat sa-mi iau cetatenia germana dar acum chiar ca imi trebuie...fara doar si poate,da mai bine in toate treburile ce le am pe-aici! Fetele din München,stiti cumva daca s-a mutat consulatul si daca da,care e noua adresa? Pina una alta,mai am o problema de rezolvat.Am mai scris eu pe Forum despre asta:dupa casatorie,mi-am pastrat numele de dinainte si acum vreau sa imi iau si eu numele sotului si al copilului si sa vedeti ce bataie mare de cap sa-mi schimb numele in documentele romanesti!!Aici e simplu:merg la Rathaus cu cartea de familie si modifica pe loc dar nu e suficient.Imi mai trebuie la dosarul cu schimbarea numelui in Ro o declaratie a sotului(declaratie de accept)data de o autoritate abilitata conform Conventiei de la Haga din 5.10.1961(plus apostilla).Aveti idee unde obtin chestia asta??? Multumesc mult! [pup]Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...