Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (6)


Recommended Posts

Multumesc mult fetelor pentru raspunsuri. Am sa prind totusi curaj si am sa dau datele. Mi se pare mare balamucul deocamdata sa-mi fac un cont nou la banca. Poate mai tarziu cand imi gasesc un job si atunci presupun ca pot sa schimb datele. Sper! Am sa ma uit si pe site-ul acela de carti. Multumesc mult inca o data! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
datele de la banca sunt pt. ebay si nu pt. cei cu cere faci tu "afaceri" la astia le dai pe urma nr. de cont dupa ce cineva a cumparat ceva de la tine..iti vine un e-mail si iti spune ca ai vandut produslul cutare, nr. cutare, la cutare cu pretul cutare; apoi trebuie sa trimiti tu e-mail la cumparator sau el tie sa iti spui nr.de cont unde sa iti trimita banii, doar dupa ce ti-au intrat banii in cont trimiti pachetul, asa este mereu...deci sa nu te lasi fraierita, si daca tu cumperi e la fel..platesti si apoi pune la posta o alta metoda ar fi pe nachname...dar costa mai mult ebay iti cere nr. de cont...fiindca pe fiecare vanzare la ei tu platesti o taxa, si in functie si de cat de multe lunar vinzi...de obicei este sub 3€, deci pot sa iti spun ca noi platin lunar intre 1€ si 3€ ebay...dar numai daca vinzi...daca intr-o luna nu ai vandut nu iti trage nimic cand ai pus un produs la vanzare, in funtie de nr. de poze si marinea lor, la sfarsit...chiar inainte sa dai "de vandut" sau cam asa ceva...iti scrie ce taxa isi ia ebay pt. acest lucru, de ob. o poza costa 0,45€ , 2 poze 0,75€, daca pui acelasi produs in 2 categorii si ai 2 poze la produs este parca 1,5€...cam asa ceva
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oops Peca, nu e deloc simplu [bang] La cat vroiam eu sa vand cartile cred ca nici taxa nu o scoteam :-)))) Ok, ok glumeam. Nimic nu e simplu pe lumea asta! Dar PayPal ??? E sigur?? Asa pare din ce am citit, insa eu sunt Toma Necredinciosul [:D] Offf... am incercat sa dau datele si m-am impiedicat de "Bankleitzahl" . Am scris in toate felurile, numerele oricum nu intra. Ce naiba este asta??? Spuneti-mi si mie va rooogg!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga,trebuie sa fie un carton acolo cu o linie ingrosata si diverse x-uri.Ala il pui langa testul rezolvat si te uiti daca se potrivesc rezultatele tale cu cele de pe carton. Eu rezolvam pe un caiet separat,nu am scris pe teste. In legatura cu Ebay, eu am dat datele,sotul meu la fel si nu am avut probleme niciodata. EU nu incetez sa ma mir de coredctitudinea celor care folosesc ebay-ul.N-am avut niciodata greutati,totul a mers pe fair-play. Acum chiar sunt fericita ca am licitat si castigat trei carti (romane)= in romaneste,abia astept sa le am sa le citesc :))) Laura si papusica din burtik (38 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PEca, eu stiam ca te costa cca. 25 de centi/articol. Daca pui doar o poza e gratuita,a doua si a treia se platesc. Daca pui doar o categorie este deasemenea gratuit, a doua se platreste. Deci un articol cu o poza,pus la o categorie costa 25 de centi. Alte optiuni costa desigur in plus. EU pun doar o poza si o categorie.Daca o sa am ceva mai valoros o sa pun probabil doua poze (daca e nevoie) si mai multe briz-brizuri.Pentru carti e super-deajuns sa pui o singura categorie... si o singura poza. In curand o sa pun rochia de mireasa, sigur ca astept cca. 200 de euro (minim) asa ca o sa sa.mi permit sa pun mai multe poze. E chiar indicat cred.# Aveti voi alte idei unde as putea sa vand rochia la un pret bun? Laura si papusica din burtik (38 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Tre'sa-mi fac si eu timp sa vind pe ebay,sper ca o sa ma descurc cu "afacerile"[;)]dar efectiv imi dau seama ca am o gramada de chestii noi/aproape noi care nu imi sunt necesare [bang]. Stiti cumva o reteta de placinta cu spanac?Vreau o reteta buna si probata de voi care se poate face cu "Blätterteig";nu sunt [gravi]dar [pofta].Danke sehr! Lauraa,eu am mai vazut anunturi cu rochii de mireasa(erau si pozici atasata)prin supermarketuri(Tengelmann,Kaufland,HL),la panourile acelea "Anzeigenstelle".Stiu ca anuntul se pune fara sa platesti.Bafta! A!Sotul meu a vindut asa un televizor si a luat un pret bun. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta am probat-o eu,mie mi-a placut. 300 g Blätterteig, tiefgefroren 250 g Feta-Käse, zerbröselt (Schafskäse) 1 kg Blattspinat 2 Stange/n Lauch, in feine Streifen geschnitten 1 Zwiebel, fein gewürfelt 4 Eier 1 Ei, davon das Eigelb 4 EL Semmelbrösel 3 EL Öl (Oliven) 1 EL Dill, gehackt 2 EL Petersilie, gehackt Muskat Salz und Pfeffer Butter Mehl Den Blätterteig auftauen lassen, die Teigblätter ausbreiten und mit Olivenöl bestreichen. Den Spinat gründlich waschen und die Stiele entfernen, in kochendem Salzwasser 1 Minute blanchieren und in einem Sieb gut abtropfen lassen. Die gehackte Zwiebel und den Lauch in einem Topf einige Minuten in Butter dünsten, den Spinat zugeben und ca. 5 Minuten mitgaren. Das ganze dann mit den Kräutern und Gewürzen abschmecken. Die verquirlten Eier, die Semmelbrösel und den Käse unterrühren. Diese Mischung dann auf den Teigblättern verteilen. Die Ecken hochklappen und übereinander legen, so dass quadratische Taschen entstehen. Teigränder fest andrücken. Die fertigen Taschen mit Eigelb bestreichen und auf ein gefettetes Backblech legen. Im vorgeheizten Backofen in etwa 30 Minuten bei ca. 200 °C goldgelb backen. Am besten schmecken sie im noch lauwarmen Zustand. Eu am întepat(cu furculita) die Spinattaschen înainte de a le baga la cuptor. Muskat nu am pus,nu ne place la niciunul..si le-am copt în tava pe Backpapier. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
[quote]Originally posted by Lauraa
PEca, eu stiam ca te costa cca. 25 de centi/articol. Daca pui doar o poza e gratuita,a doua si a treia se platesc.
da, prima e gratuita, dar depinde de cum poza, daca o pui in fata, se plateste....el putin asa m-a lmaurit pe mine sotul, chiar duminica ma invata cum sa "vand" pe ebay[:D] poza in fata inseamna asa: cand intri direct pe pag. cu produse iti arara: 1. poza la produs f. mica 2. un aparat foto...inseamna ca este foto acolo 3. sau spatiu....art. nu are poza.... il mai pun azi sa imi explice o data....ca m-am zapacit se vede rau la cap[alcool][alcool], nu ca as fi fost eu f. atenta duminica la lectia "cum sa vinzi pe ebay"...dar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...