Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Scuza draga crissi dar te contrazic: depinde foarte mult de Landul si de orasul in care esti. Si eu mi-am facut permis german acum trei ani (2001) si la inceput mi-au zis ca nu-mi trebuie nici o traducere dupa permisul romanesc din plastic (unde scrie si in engleza), iar cand m-am dus sa depun la dosar hartia de la Rotes Kreuz cum ca am facut cursul de prim ajutor, mi-au spus ca-mi trebuie si traducerea (ca s-au informat ei mai pe indelete) si asa m-au pus pe o alergatura de mama mama si am mai paltit si 110 DM pentru hartia aia pe care scria doar numele, adresa si categoria permisului. Cele interesate mai bine intreaba la biroul ptr. carnete (Führerescheinstelle) acolo unde isi depun actele si se lamuresc. Decat sa nu stiti ce sa faceti, mai bine mergeti ami intai acolo si intrebati ce acte va trebuie. Pe formularele pe care vi le dau trebuie sa aveti stampila de la Gemeinde (acolo unde v-ati declarat adresa actuala). Nu mai stiu daca trebuie ceva si de la Ausländeramt (parca, dar nu imi mai aduc aminte cu siguranta). Paste fericit! Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paste fericit nemtoaicelor, voua si familiilor voastre! Multa sanatate si fericire!!! Am si eu o intrebare, as merge la o biserica evanghelica de Pasti, ca e aproape de mine una , stiti voi cumva daca ei fac slujba simbata seara sau duminica dimineata? e o slujba asemanatoare cit de cit cu a noastra? Pot sa iau lumina, sa aprind o luminare? ar fi tare frumos, mi-e tare dor si m-as consola chiar si cu o alta biserica decit ortodoxa...Nu-i asa, Dumnezeu e unul! Si inca ceva, de cind am aflat de la voi ca unele "gospodine" de pe aici nu clatesc paharele cu apa curata, am o idee fixa si cam aiurea in cap care nu-mi da pace. Ma tot gindesc oare cum e cu masinile astea de spalat, cu economie si iar economie la apa..oare nu cumva pe acelasi stil sunt facute!?[xx(][xx(] De cite ori scot paharele din masina nu pot sa nu "caut nod in papura" cum ca prea scirtie, prea sunt nu stiu cum. Adica eu daca spal un pahar si apoi il clatesc bine cu apa curata nu-mi da aceeasi senzatie in mina. Am inceput sa ma uit piezis cind imi pun cola in pahar, mi se pare ca spuma e si mai si...[alcool]. Pe bune, daca nu ma streseaza chestia asta[bang] Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va urez si eu Paste Fericit alaturi de cei dragi! Si in cazul in care nu stiati am inteles ca pe www.arhiepiscopiatomisului.ro se trasmite Slujba de Inviere pe internet,asa ca poate pe cei ce nu merg la biserica ii intereseaza aceasta informatie. Si ca sa sunati in tara sper ca stiti deja de prefixul 01015 + nr de tel Romania,care se pare ca este pana acum cel mai ieftin serviciu(la http://www.01015.com/ puteti afla tarifele pt Romania,parca ultima oara era vreo 9 ct/minut).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vikinga Si inca ceva, de cind am aflat de la voi ca unele "gospodine" de pe aici nu clatesc paharele cu apa curata, am o idee fixa si cam aiurea in cap care nu-mi da pace. Ma tot gindesc oare cum e cu masinile astea de spalat, cu economie si iar economie la apa..oare nu cumva pe acelasi stil sunt facute!?[xx(][xx(] De cite ori scot paharele din masina nu pot sa nu "caut nod in papura" cum ca prea scirtie, prea sunt nu stiu cum. Adica eu daca spal un pahar si apoi il clatesc bine cu apa curata nu-mi da aceeasi senzatie in mina. Am inceput sa ma uit piezis cind imi pun cola in pahar, mi se pare ca spuma e si mai si...[alcool]. Pe bune, daca nu ma streseaza chestia asta[bang] Vikinga& bb Aldo
Vikinga, nu-ti face griji ... toate detergentele de vase sunt comestibile. Acum nu asa ca sa le bei ;), dar nu se intampla nimic daca mai ramane putina spuma acolo ... eu una clatesc vasele, dar tot mai imi scapa ceva. Mie mi s-ar parea scarbos sa le scot din apa de spalat, ptr. ca nu le-as considera spalate bine ... nu ca ar avea spuma pe ele. In masinile economicoase se foloseste apa de mai multe ori ... dar si aia cu cap. Adica cea cu spuma se arunca si vine apa clara, care se foloseste de nu stiu cate ori ... deci poti sa-ti bei Cola cu placere in continuare! :) Irinusha - cu minunea "surpriza" de 35+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by blancas
Si ca sa sunati in tara sper ca stiti deja de prefixul 01015 + nr de tel Romania,care se pare ca este pana acum cel mai ieftin serviciu(la http://www.01015.com/ puteti afla tarifele pt Romania,parca ultima oara era vreo 9 ct/minut).
Eu am sunat azi cu 0190076, tarif 8,5 centi/min. Pt. informatii: http://www.teltarif.de/festnetz/ Paste Fericit! Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa aveti parte de un Paste luminos si plin de...armonie si liniste sufleteasca,iubire,speranta,bucurii si multa sanatate !!! Sarbatori fericite,alaturi de cei dragi, oriunde va veti afla!!! HRISTOS A INVIAT !!! FROHE OSTERN !!! [pup][pup][pup] Corina & Darian Paste fericit [paste]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...