Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (6)


Recommended Posts

Die Neue Gelbe costa in jur de 25 de euro(nu stiu exact)+ caiet de solutii; e buna intr-adevar(recomandata la toate cursurile de Volkshochschule); si ce e bine e ca exista in 2 limbi,germana sau engleza(Practice Grammar of German); se gaseste in orice librarie mare , gen Hugendübel(sorry de cum i-am scris titlul) sau cum ii zice,si cred ca poate fi comandata in orice librarie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai ca s-a rezolvat si cu scanatul..ca am eu scaner. www.roindex.com/germana/deutsch.zip De aici puteti da jos cateva pagini din cartea "rosie"..cea ptr Mittelstufe.Am scanat ce mi s-a parut interesant si in plus fatza de cea galbena..Crystine tu o ai asa ca poti face comparatia. Acum numai sa spuneti ce subiect va intereseaza in mod special..si va scanez. Cartea are ISBN 3-19-007448-8, Verlag Hueber, costa 23,95€ si include solutiile la exercitii. Sa imi spuneti ce parere aveti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara legatura cu invatatul limbii germane,am facut de curand o mare "descoperire" si poate va intereseaza si pe voi. Imediat ce am ajuns in Germania si am inceput sa platim cu cardul la magazin am obsevat ca exista 2 sisteme: unul in care trebuie sa introduci PIN-ul si unul in care te pune sa semnezi pe bon si mereu m-am intrebat de ce nu te pune in ambele cazuri sa semnezi sau sa introduci PIN-ul dar am fost prea comoda sa fac sapaturi. Acum s-a elucidat misterul: sistemul la care trebuie sa introduci PIN-ul e unul foarte singur pentru vanzator pentru ca se verifica daca cardul nu a fost blocat, daca PIN-ul e corect si daca contul e acoperit. Celalalt sistem e in schimb nesigur pentru vanzator pentru ca numai peste suma de 30,68 euro(inainte erau 60 DM) se verifica daca cardul n-a fost blocat. O verificare a sumei detinuta in cont nu se face, indiferent de suma la care se ridica marfa cumparata. In felul asta un hot bine informat te poate pagubi serios daca ti-a furat cardul si stie ca in magazinele care au sistemul asta poate cumpara cu cardul tau bunuri in valoare de mai putin de 30 euro. Conditia e sa si imite bine semnatura. Semnatura de pe verso-ul bonului il imputerniceste pe vanzator sa ridice suma respectiva din cont. Banuiesc ca in cazul in care cardul e declarat furat si cineva face figura asta, banca te despagubeste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Osolita, interesante informatii. Multumim.Este bine de stiut. Mie tocmai mi-au furat cardul [:D] si puteau face ceva cumparaturi de 30 € [bang]. Norocul a fost ca sotul meu a avut intamplator numerele de telefon de la banca la care poti suna si automat (nu stiu exact sistemul, mi se pare ca este robotizat) iti blocheaza cardul. In orice caz am inteles ca ar fi bine sa le tii la indemana (nu in portmoneu ca ti le fura cu totul ca mie [:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monicaa
Hai ca s-a rezolvat si cu scanatul..ca am eu scaner. www.roindex.com/germana/deutsch.zip De aici puteti da jos cateva pagini din cartea "rosie"..cea ptr Mittelstufe.Am scanat ce mi s-a parut interesant si in plus fatza de cea galbena..Crystine tu o ai asa ca poti face comparatia. Acum numai sa spuneti ce subiect va intereseaza in mod special..si va scanez. Cartea are ISBN 3-19-007448-8, Verlag Hueber, costa 23,95€ si include solutiile la exercitii. Sa imi spuneti ce parere aveti.
Eu nu am scanner :-( Si chiar as avea nevoie acum de unul. Apropos cat costa unul bunicel? Si ce marca? M-as uita pe e-bay. Uneori ma apuca disperarea ca nu avem unul, desi e clar, nu intotdeauna are omul nevoie. Monica, m-am uitat peste paginile scanate. Unele exercitii sunt asemanatoare cu cele din Schimtt parca altele mai grele. A doua carte este numai cu exercitii? cate pagini are? Eu nu am prea facut exercitii cu "es sei denn" si "aus si vor" Pai fetelor cum facem? Monica a facut din Schmitt, iar noi nu o avem pe cealalta. Nici eu nu mai vreau sa cumpar nici o carte ptr ca mai am de la curs o multime de carticele si explicatii.Iar intr-adevar Blancas toata lumea mi-a recomandat cartea asta si costa 23,50 €. Caietul de solutii nu l-am gasit atunci si eu l-am luat de la biblioteca si l-am copiat. Ca pe vremea facultatii [:D] Voi din ce capitol ati vrea sa facem exercitii? De ex paginile scanate de Monica sunt cu propozitii adeverbiale. Mai am si eu cateva exercitii in PC cu asa ceva. Eu am o idee. Voi aveti toate chaturi?MSN, yahoo? Ma gandeam sa nu umplem paginile aici, poate nu pe toata lumea intereseaza si nu as vrea sa stresam.Sa scriem aici doar cand este nevoie. Deci ideea este: stabilim o ora, sa zicem seara, stabilim si din ce capitol sa lucram (de ex ca si paginile astea: " propozitii adverbiale") si daca vrea Monica ca sa nu o stresam, scaneaza 1-2-3 pagini cu exercitii, sau cate vrea ea, si a doua zi le facem. Pe urma ... nu mai stiu [:D] Cum sa ne confruntam? Hai veniti cu ceva idei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vikinga
Ea ar dori sa comande din Germania, sau ma rog din alta tara care comercializeaza Alete/Nestle. Nu reusesc sa dau de un link de unde poti cumpara online. Sa inteleg ca poate exista si in USA dar cu alt nume? Pt ca ea nu gaseste pe piata asa ceva. Vikinga& bb Aldo
www.schlecker.de www.rossmann.de -- http://cristinacsa.bei.t-online.de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cristinacsa
quote:
Originally posted by vikinga
Ea ar dori sa comande din Germania, sau ma rog din alta tara care comercializeaza Alete/Nestle. Nu reusesc sa dau de un link de unde poti cumpara online. Sa inteleg ca poate exista si in USA dar cu alt nume? Pt ca ea nu gaseste pe piata asa ceva. Vikinga& bb Aldo
www.schlecker.de www.rossmann.de -- http://cristinacsa.bei.t-online.de
la rossmann unter Kundenservice:Lieferung ins Ausland : Wir liefern ausschließlich an Lieferadressen innerhalb Deutschlands. Lieferungen ins Ausland sind leider nicht möglich. si din cîte cred si schleckerul ,numai în Europa. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...