Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (6)


Recommended Posts

intrebare: sunt dentisti specializati pe probleme de copii? sau unii la care merg copiii mici si stiu cum sa se poarte sa-i convinga sa deschida gura? In finalul unei zile cat se poate de "buna" am descoperit ca andra are pe interiorul unui dinte niste vinisoare negre. Mai exact, pe dintele pe care si l-a spart cand abia avea 1 mm. Eu am un dentist langa mine dar nu scrie pe tablita decat Zahnarzt, nimic de copii, adulti... Sa ma duc la el oare? Multumesc si un weekend placut! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristina, eu am dus-o pe fetita mea de 4 ani la un Zahnarzt. A stat f- cuminte, i-a facut un control de rutina. Dar vezi ca mai exista si Kifferortoped (parca asa le zice). A fost prietena mea cu baietelul ca i se parea ei ca ar avea ceva la maxilar. Acolo, am constatat de fapt, ca era tot dentist. Fetele, acum inca nu am timp, dar promit sa scriu "patania mea" cu cei de la Schnappschen (parca asa era scris). ca am vazut ca s-a pus linkul ala, si nu v-as sfatui sa va incurcati cu ei, ca sa nu patiti ca mine. Revin mai tarziu cu povestea....... Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

REvin cu povestea celor de la Euro-schnäppchen. La sfirsitul anului trecut am comandat la ei o bicicleta pt ziua fetitei mele. Am primit-o in ianuarie cu 2 zile inainte de aniversare, asa ca nu am desfacut pachetul pina nu au venit copii, care pusesera banutii pt acest cadou. Dar....surpriza.........am desfacut numai putin si ce am vazut??? o roata cu spitze indoite, casca sparta, cosul crapat, ..........am inchis de urgenta cutia si am zis ca luni o trimit inapoi. Va dati seama cam ce a fost pe fetita mea..... In fine, luni iau pachetul ma duc la posta (dupa ce duminica seara dadusem un mail la firma in care explicam ce e cu bicicleta si cum ca eu o trimit inapoi)....pe cjheltuiala lor. Cele care ati mai comendat la Neckermann, Otto, Quelle, cred ca stiti ca in cazul in care nu esti multumit de ceva poti sa trimiti inapoi pe cheltuiala lor........Ei bine, a 3-a zi de la e-mail catadicseste o doamna sa-mi raspuna: daca vreau sa trimit pachetul, nici o pb, o sa vina cineva sa-l ia. I-am explicat ca e deja trimis de 2 zile, la care ea mi-a spus ca in cazul asta i-l voi primi inapoi pt ca eu trebuia sa platesc expedierea, si ca oricum ea a fost f. draguta ca mi- araspuns in cond. in care ei au inca concediu. I-am ecxplicat si eu ca o firma care se respecta, pe de o parte nu procedeaza asa, iar pe de alta "baga" un mail in care explica, ca intre data de si data de au Urlaub...........In fine, m-am "razboit" cu ei intr-o serie de zeci de e-mailuri...m-am trezit cu bicicleta inapoi, am platit de 2 ori transportul, numai sa scap de belea............ Concluzia....firma care nu are respect pt clienti, vind lucruri proaste, fara specificatii........serviceul sub orice critica......a -...........si am uita sa va spun, ca desi eu anuntasem ca renunt la comanda, m-am trezit si cu un Mahnung, ca depasisem perioada de plata si mai aveam inca 10 euro in plus de plata....Deci, nici intre ei nu comunica......... Sfatul meu este: FERITI-VA ca sa nu patiti la fel! Numai bine si succes la "Angeboturi", dar de la firme cunoscute (nu va "aruncati" spre firme necunoscute, care vind produse ceva mai ieftine, s despre care nu stiti nimic) Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat! Am revenit si noi de la Paris, unde am facut un Paste minunat, si am avut o saptamana de vis...chestie care ma face sa ma gandesc din nou la planurile mele vechi de a ne muta in Franta ...[bis] Acum suntem deci din nou acasa, am citit ce ati mai scris voi, si vroiam sa va raspund si eu: Alina, eu trebuie sa primesc cetatenia germana, saptamanile astea...mie nu mi-a zis nimeni nimic de legi, imnuri si alte alea...tu in ce faza esti? Eu astept (de un an) renuntarea la cetatenia RO, dar nu stiu nimic din ce ai povestit tu. Cristina, din cate stiu eu nu exista dentisti special de copii, dar sunt unii cu "mana"buna la copii-nu poti intreba mamici sau educatoare de la gradi/vecine cu copii/etc? Kieferorthopeden sunt dentisti cu o supraspecializare, in parte chiar cu 2 facultati (stoma.+generala), deci poti merge si la ei, dar ei te trimit, in general, pentru chestii "banale" inapoi la dentist. Deci fetelor, va pup si pe curand! Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, cred ca am sa ma duc tot la vecinica mea sa intreb. Azi am avut o zi cumplita, nu-mi vine sa cred ca s-a terminat, in urma careia ams a schimb, din nou, medicul de copii. Este ceva de groaza! Mi-a recomandat vecina mea o dr. la care ea merge de ani buni cu copiii si care s-a crucit cand i-am povestit cam cum am fost tratati azi la turcul meu. E bun profesionist, dar daca la el in cabinet e un haos si nu stie stanga ce face dreapta, asta e. Mergem mai departe. Multumim si pt povestioara, o sa stinem minte! Site-ul dat mai devreme este pt centralizarea de oferte, nu vand nimic, dar oricum e bun de stiut. Noapte buna! PS: Mirunda, realitate pare frumoasa in Paris, dar am cunoscut o familie de parisieni ce ziceau ca nu vor sa se mai intoarca acolo. Una e sa vizitezi, alta sa stai. Din cate am mai auzit despre francezi mie una mi-a trecut, ca tot asa gandeam si eu cand ne-am intors din Paris. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by helbi
REvin cu povestea celor de la Euro-schnäppchen. Ralu
Helbi..eu am dat linkul pentru a putea vedea ce Angebote sînt la aceste Supermarkturi..nu pentru a comanda online...etc.Bineînteles ca se poate face si asta.în orice caz cînd comanzi ceva online e bine sa citesti AGB..acolo gasesti toate informatiile necesare despre Versand,Preis...Retour/Rücksendung...La fel ca si la cataloage (Otto,Quelle usw. au si ei anumite reguli pentru Retour ex.: La Otto,Schwab,Baur..poti sa trimiti si prin posta sau poti sa suni si vine Hermesversand si-ti ia marfa de acasa). ..dar daca marfa e Scheiße...ce mai conteaza de unde e..tot Scheiße ramîne!! [:(!] Ärgerlich... Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tinatache, ai dreptate, nici eu nu as vrea sa locuiesc la Paris-e prea mare haosul, pentru a sta tot timpul acolo! M-as duce insa, macar o saptamana -doua pe an , sa ma plimb prin muzee,parcuri si pe strazi, de care nu ma mai satur. Eu ma refeream in general la Franta, despre asta fac planuri, dar undeva, mai la "tara"...[:D] Pupicei, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, scuze pt ca eu nu am vazut ca de fapt linkul dat de tine era altul, decat cel de la care m-am "pirlit" eu. Asta e chiar interesant, ca are toate ofertele la un loc. Eu ma uit saptaminal, dar pe fiecare magazin in parte........ Linkul magazinului on-line de la care am inercat eu sa cumpar bicicleta este: http://www.euroschnaeppchen.de/webshop/index.jsp Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mirunda, Eu am depus actele de cetatenie de niste luni bune dar m-au sunat ca "Lebenslauf-ul"trebuie scris de mina si nu redactat asa ca m-am dus din nou acolo si atunci tanti m-a informat despre testele astea. Probabil ca tie iti vor spune cind te vor suna sa-ti comunice ca ti-au venit documentele,mie mi-au zis in avans,asa cu titlu informativ pt ca terminul il primesc cind sunt ei gata cu scotocitul sau poate ca in landul tau e diferit, si efectiv nu se cer. Ei na,si daca pici testul(Staatskenntnisse)/testele cetatenia tot ti-o da sau cel putin asa ne-a spus noua[bis].In fine,ca dupa ce studiez eu cartea respectiva o sa stiu mai mult ca un neamt in chestii de politichie,votare,etc dar asta-i alta mincare de peste [bonjovi]. Test de limba cred ca cer pt ca is jdemii de rusi,turci si alte natii cu cetatenie jermana care nu stiu germana [bang]. Dar tu cum ai facut cu renuntarea la cetatenia romana?Eu chiar nu stiu nimic despre asta:tre'sa fac un dosar si sa-l depun din timp sau care-i procedura? Pupici, Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, in primul rand trebuie sa primesti de la nemti "Einbürgerungszusicherung", deci o tidula prin care ei te asigura ca iti vor da cetatenia germana dupa ce tu ai renuntat la cea romana. Cu ea si alte 1001 de acte (nu mai stiu, a trecut un an, dar stiu ca au fost teribil de multe si greu de obtinut), si vreo (parca) 600Euro te duci la ambasada/consulatul Ro din Bonn si depui actele-si rezolvarea lor dureaza cam 12-16 luni...Eu in locukl tau as suna la consulat si m-as interesa ce acte imi trebuie exact, poate le poti obtine de pe acum. Cu totul lui tot, procedura a durat deci, la mine, vreo 2-3 ani...ce sa iti zic, mult noroc! Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...