Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

se mai greseste sexul lui bb?


Recommended Posts

Mai fetelor cumparatzi lucrusoare galbioare si verzui si la urma urmei ce conteaza sexul? Sanatos sa fie bebe. Toti se straduie sa stie... eu am avut o prietena a carei bebelina a stat picior peste picior la toate ecografiile. A fost o secretoasa pana la nastere. Dulcic de secretoasa[:D][:D] Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cu toate ca la eco mi-a spus ca e fetitza nu am crezut in totalitate...normal ca ne-am gandit la nume...care dupa ce am nascut l-am schimbat in 2 secunde...eu i-am luat lucrusoare care sa mearga si la fetitza si la baietel...galben,portocaliu,verde...a fost fetitza exact cum mi-au spus la eco. Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbesc din experienta personala dar prietena mea cea mai buna pe care-am insotit-o eu de doua ori la ecografie astepta cu nerabdare sosirea pe lume a iubitului ei baietel . A cumparat totul pentru baietel , i-a facut camera lui bleo si toate cele si , cand sa vezi , mare surpriza mare . Acum are o fetita zdravana rau de tot , a implinit deja un anisor si e o dulce si in camera ei bleo . Explicatia medicului : stiti , la inceput era intors si a doua oara avea cordonul ombilical intre picioruse ... Dar nu putea oare sa lase macar loc dubiului de atunci , de la consultatie ? Nu , el a mers la sigur . Ei bine ca la urma urmei sanatos sa fie ca tot al tau e [mamica] Nimeni nu e perfect !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mel, La doar 14 saptamani nici nu e greu sa gresesti sexul asa ca nu ai de ce sa te sperii. Si mie la prima sarcina mi-au spus chiar si la 18 saptamani ca se pare ca e fetita (deci nu-si dadeau seama clar si mi-au spus ca e doar presupenere) si apoi mai tarziu cand s-a vazut bine ca e baietel. Depinde foarte mult de varsta sarcinii, de performanta ecografului si de pozitia bebeului. Acum, la a doua sarcina, pana la 18 saptamani nu s-a vazut sexul bebeului meu la ecograful normal. Apoi, la dr. Albu la Giulesti (18 saptamani) si dr. Iosup (20 saptamani) mi-au spus amandoi clar ca e fetita. Parerea mea e ca dupa 20 de saptamani la o ecografie morfologica nu iti greseste sexul un ecografist bun. Bafta multa!!! Pupa Crisa, mamica burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toata sarcina mi s-a spus ca voi avea fetita (de catre cadrele specializate ca sa zic asa). Chiar si cu 1 sapt. inainte sa nasc. Si... stupoare: am baiat. Socul a fost maxim asa ca mai bine ce-o fi sanatos sa fie. Va pup si va doresc copii sanatosi si fericiti .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o prietena de-a mea a fost anuntata la ecograf ca va avea fetita si la nastere au aflat ca de fapt fetita e baiat. Cred ca e mai usor sa se greseasca sexul baieteilor pentru ca e mai frecventa confuzia in sensul asta. Un cuculetz mic poate fi mai usor confundat cu o pasarica, mai ales daca pozitia lui bb nu-ti permite o buna vizualizare si mai ales daca esti intr-o sapt. mai mica de sarcina. e mai usor sa gresesti la 14 sapt. (organele genitale nu-s pe deplin formate) decat la 25. Teoretic cel mai bine se vede dupa 18 sapt. Si asa cum spun fetele depinde foarte mult de cel putin 3 factori: pozitia lui bebe, performanta aparatului si experienta medicului in citirea ecografiilor. Insa eu nu vad un capat de tara in faptul ca se constata la nastere ca sexul bb-ului e altul. Pana la urma de ce vrem sa aflam sexul bebeului? Din curiozitate si eventual pentru aranjara camerei sau pentru lucrusoare. Important e ca stiind ca sexul bb-ului p sa fie x sau y te linistesti si nu-ti mai bati capul cu asta, nu te mai intrebi tot timpul oare ce-o fi? O sa ai o mica surpriza la nastere, dar nu cred ca e ceva suparator sau o dezamagire, din contra eu cred ca ar fi o surpiza placuta. Oricum orice mamica isi iubeste progenitura indiferent daca medicul a gresit sau nu la ecografie. Iar in ce priveste lucrusoarele si camera: poti zice ca e mai aiurea sa vezi un baietel imbracat in roz, dar o fetita in bleu nu cred ca e nici o problema. Culoarea mea favorita este albastrul asa ca... Eu va zic la toate sa vaeti parte de bebeii pe care vi-i doriti. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 11 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi s-a intimplat sa greseasca sexul copilului dar eu oricum eram asa de sigura ca stiu sexul, aveam parca un al 6-lea simt. Am stiut cu siguranta ca e baietel, desi mi-as fi dorit o fetita ( ca sa fiu sincera). Si asa a fost, mi-a confirmat si ecograful de la 19 sapt. Acum sper sa fie fetita, asa am programat-o, cu calculul ovulatiei si tot tacimul, asa simt eu ca este. Am fost la ecografia de 16 sapt si mi-a spus ca credeca e fetita, asa ca sint super super fericita. Despre hainute, cred ca ii putem imbraca in orice culoare, fetele in albastru, verde, galben iar baietii in rosu, portocaliu, galben. Doar rozul la baieti nu merge , dar in rest, pur si simplu orice culoare ! [gravi] 16 sapt si [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi aveam un feeling interior ca bebe este baiat, mi s-a confirmat in sapt. 18, ca ulterior sa mi se confirme de un al doilea medic in sapt. 20 ca este baiat. Ca urmare,cred ca sansele ca la nastere sa fie fata sunt destul de reduse,aproape inexistente,zic eu. Ca urmare,eu ma voi pregati pentru venirea pe lume a unui baietel. Monique
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la urma urmei, fata sau baiat, conteaza cel mai mult sa fie copilul sanatos, asta o stim cu toate, nu-i asa!? Curiozitatea este un lucru pozitiv pina la un punct. Sa stai cu morcovul citeva luni gindindu-te daca a avut sau nu dreptate ecografistul, sa te duci la a nu stiu cita ecografie numai ca sa fii sigura ca e baiat sau fata.......In tot cazul, te duci odata intre 18 si 20 de saptamini, eventual inca odata daca tii neaparat,...si gata, ajunge! Mirela & sotul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai aflat si eu poveste astazi: cea patita este o doctorita (medic de familie) care a fost urmarita toata sarcina de Bogdan Marinescu din Giulesti. A facut eco cand sarcina era peste 5 luni chiar la Giulesti iar doctorul i-a spus ca fara urma de indoiala bb-ul din burtica ei este fetita. A iesit de la eco distrusa pt ca isi dorea baietel iar dorinta chiar a devenit realitate pt ca a nascut un baietel super. Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...