Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Anticonceptionalele si kg in plus


Recommended Posts

iuli2you peliculele anticonceptionale mi se par o idee destul de buna. Uite aici mai multe argumente : Substantele spermicide sunt substante care omoara sau inactiveaza spermatozoizii. Prezentarea poate lua forma spray-urilor, tabletelor vaginale, ovulelor sau peliculelor dizolvabile. Spumele, cremele, gelurile, peliculele si supozitoarele sunt lichide sau solide si se dizolva dupa ce sunt introduse in vagin, sub actiunea secretiei vaginale. Aceste substante chimice se introduc adinc in vagin inainte de actul sexual. Ele contin substante chimice acide (spermicide) care imobilizeaza sau distrug spermatozoizii. Pungile vaginale (prezervativele feminine) sunt niste invelisuri poliuretane cu 2 inele flexibile la fiecare capat (interior si exterior). Punga se introduce adinc in vagin ca si diafragma. Inelul interior (mobil) fixeaza punga in vagin. Inelul de la capatul deschis (inelul exterior) ramine fixat la intrarea in vagin si prin el are loc actul sexual propriu-zis. Cum actioneaza Aceste mijloace contraceptive blocheaza intrarea spermatozoizilor in uter si contin spermicide (medii acide), care imobilizeaza spermatozoizii, prevenind astfel sarcina. Pungile vaginale colecteaza sperma dupa ejaculare si impiedica contactul direct cu tesuturile vaginului si cervixului. Eficienta Din 100 femei care folosesc spuma, cremele, gelurile sau supozitoarele, 21 pot deveni gravide in timpul primului an de folosire tipica. Doar 3 pot deveni gravide la o folosire perfecta. Folosirea prezervativului va spori eficacitatea. Din 100 de femei care folosesc pungile vaginale, 21 pot ramane gravide in primul an de folosinta tipica. 5 pot ramane gravide la o folosire perfecta. Prezervativul feminin asigura o protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv HIV/SIDA. Avantaje Toate sunt usor de cumparat si se gasesc in farmacii. Nu este nevoie de prescrierea medicului sau de dimensiune potrivita. Daca v-ati obisnuit deja, folosirea si insertia este usoara si poate fi efectuata de partenerul Dvs. ca parte a jocului sexual. Pungile vaginale permit femeilor sa-si asume responsabilitatea de prevenire a infectiei. Pungile raman fixate indiferent daca barbatul isi mentine erectia sau nu. Metodele ad-hoc pot sa asigure uneori protectie impotriva unor boli cu transmitere sexuala. Alte informatii in legatura cu metodele anticonceptionale le mai gasesti si [url="http://sexdoctor.home.ro/toc.htm"]aici[/url].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Se introduc cu 10 min inainte si sunt eficiente 30 min, dupa care e nevoie sa introduci alta (daca este cazul [:D]). Eu am folosit in ultimii 3 ani, de cand am intrerupt pilulele, fara probleme. Acum cand necesit iarasi protectie dupa sarcina, am discutat eficienta lor cu medicul ginecolog, care ma asigura ca sunt peste 90% sigure daca sunt folosite corect. In categoria instructiunilor se pare ca nu ai voie spalaturi 6 ore dupa contact, ceea ce eu recunosc ca nu am respectat (raspunsul medicului: pur noroc). Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu iau anticonceptzionale de aproape 3 ani si jumatate dar nu m-am ingrasat deloc. Sau daca mi s-a intamplat(3kg in preajma sarbatorilor de iarna cand am fost in Ro) sigur nu au fost de vina pastilele ci sarmalele si carnatzii maica-mii[:D]. Deci eu voi ramane in continuare fidela pastilelor![detectiv] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput cu Rigevidon si mi-a fost groaznic: m-am ingrasat, dormea ziua dar si noapte , tensiune in sani bla, bla, bla. Apoi doctorul mi-a recomandat Microginon. Nu am pus nimci in plus, dar am avut sangerari toata luna. Mi-a dat Diane 35.... sangerare toata luna. Mi-a dat altele (imi scapa acum numele) si sangerarea a persista inca alte 2 luni. Acum doctorul mi-a prescris Lovette. Le iau cam de 5 luni si imi este bine cu ele :).... Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat 4 ani anticonceptionale(mercilon) si nu m-am ingrasat deloc.Acum ca am bebeita si inca alaptez dc mi-a dat sa iau exluton dar inca nu am inceput sa le iau ca am inteles ca mai produce sangerari.Dupa ce termin cu alaptatul o sa incep iar sa iau. Julia23 http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai intai am luat Logest si in primele 3 luni am pus 3 kg, Pe urma, timp de 1 an cat le-am luat, nu m-am mai ingrasat, dar cele 3 kg initiale nu am reusit sa le dau jos. Apoi dupa o perioada de 1 an jumate de pauza, am inceput iar sa iau Logest, iar am pus in jur de 3 kg!!! Si mi se pare (poate fi doar o impresie) ca nici curele de slabire nu au asa eficienta in perioada in care iau pastile. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trei ani de zile am luat Marvelon. De ingrasat nu m-am ingrasat prea mult (4 Kg), insa problema mai mare a fost ca am facut celulita, problema care inainte nu exista la mine. O alta problema pe care am constatat-o in urma administrarii pilulelor a fost lipsa aproape totala a libidoului, problema cu care deasemenea nu ma confruntasem inainte, si alta problema a fost deteriorarea calitatii parului, adica in timp acesta a devenit subtire(firul de par) si rar(imi cadea mult). Asa ca am renuntat pastile. La un moment dat am ajuns sa ma intreb de ce iau aceste pastile din moment ce oricum dorinta este atat de scazuta incat la o folie intreaga de pastile, daca se nimerea de doua ori cate o partida de sex era bine.[V] Si atunci am incetat sa le mai iau (de apox. o luna). Acum ma simt ca si cum corpul meu s-ar trezi dintr-un somn ciudat. Ma simt parca mai plina de viata, iar libidoul isi revine incet, incet [:I]. Ca si metoda contraceptiva (inlocuitoare) vreau sa incerc steriletul. Asta a fost experienta mea cu aceste pastile. va doresc bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am incercat la inceput rigevidon, dar am inceput sa am sangerari la jumatatea ciclului, le-am schimbat la recomandarea medicului cu microginon (aveam ovare polichistice si microginonul este folosit si ca tratament, nu numai ca mijloc de contraceptie). Ani de zile am luat microginon cu intreruperi din cand in cand de 0,5-1 an. M-am impacat bine cu el si nu m-am ingrasat deloc, insa cand le-am intrerupt sa ne apucam de bebe am inceput sa pun usor-usor pe mine. E adevarat ca odata cu intreruperea anticonceptionalelor m-am lasat si de fumat si mi-am schimbat si stilul de alimnetatie (in dorinta de a-mi pregati corpul pentru o sarcina). Am un an si 4 luni de cand am renuntat la a/c si 2 sarcini la activ (cea de anul trecut am pierdut-o) si am pus in total cam 10 kile pe mine. Pentru mine nu-i bai ca eram cam slabanoaga, dar pentru alte femei banuiesc ca devine o problema. Nu stiu daca kg mele in plus au legatura ca a/c sau cu altceva (au fost mai multi factori care s-au schimbat cand am inceput sa ma ingras asa ca e greu sa fac raspunzator un naumit factor). Din ce-am putut sa-mi dau seama pana acum se pare ca microginonul este un s/c destu lde tolerat si care nu a generat kilograme in plus. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 11 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot Microgynon am luat (si inca mai iau), si nu am nici pe naiba. vad ca si alte fete s-au impacat bine cu pastilele astea. nu mai zic, ca m-au scapat de niste ovare polichistice, reglat menstruatia, atenuat durerile. profesorul Ancar de la spitalul Sf. Pantelimon, mi le-a prescris, acum vreo 8 ani (evident, am avut si perioade de pauza, in anii astia). ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...