Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Anticonceptionalele si kg in plus


Recommended Posts

Marvelon am luat si eu vreo 2-3 ani pe la virsta de 24 de ani. Atunci nu m-am ingrasat si nici efecte secundare nu am prea avut. Dar dupa cinci ani( fara neaparat vreo legatura cu anticonceptionalele), am pierdut doua sarcini, iar la fiecare piedere m-am ingrasat cu cite cinci kg. Toate bune, Reby si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am luat inainte de sarcina Microginon, apoi Mercilon (sunt cu doza mai mica de hormoni). N-a fost nici o problema.... Insa dupa sarcina..... s-a schimbat ceva. De cate ori am mai incercat sa iau, am avut tot felul de probleme, de la intoleranta (sangerari, dureri etc) la crestere in greutate (3-4 kg la fiecare incercare). Deci cred ca are legatura si cu varsta, si cu starea hormonala... Sanatate, pupici, Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am luat anticonceptionale timp de 4 ani jumatate si n-am pus pe mine nici un gram (desi chiar imi doream sa ma mai ingras putin).Am inceput cu Triregol, am luat apoi Triquillar (aveam greata foarte rau), apoi marvelon(cea mai lunga perioada si mi-a fost cel mai bine cu el), mi le-a schimbat medicul cu unele cica de noua generatie Novinette (am avut sangerari doua luni in continuu), mi-a dat apoi Desorelle din cauza carora mi-au aparut niste noduli la sani si in final am luat Diane cu care mi-a fost bine. Acum le-am intrerupt pt ca vreau un bebe. Avand in vedere cate feluri de anticonceptionale am luat fara sa pun nimic pe mine, in timp ce prietene care au luat unul sau altul din acestea s-au ingrasat, cred ca depinde de metabolismul fiecaruia. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a ramane insarcinata am luat timp de aproape un an de zile Novinette si sincer, nu m-am ingrasat de la anticonceptionale. M-am ingrasat de la mancarea delicioasa si de la dulciuri, fireste. Dar cat timp am luat anticonceptionale am tinut si un regim si am slabit 4 kg foarte repede[:D]. Dupa ce am intrerupt anticonceptionalele( caci ne-am dorit foarte mult un bebeu) am observat ca ma ingras usor si salbesc la fel de usor. Deci, e tare adevarat ca organismele noastre sunt foarte diferite. Sanatate, sanatate ca-i mai buna decat toate[bis][bis] Cami si bebeul David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am luat, dupa ce am nascut, Exluton, deoarece alaptam, pana la 1 an cand am intarcat. Nu stiu daca numai din cauza lor sau si din alte motive, dar m-am ingrasat 7 kg.[xx(] [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 7 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
salut! eu sunt cam novice in tagma anticonceptionalistelor si f speriata. dupa ce multa vreme am avut cicluri neregulate si nu am facut nimic (culmea cele mai neregulate le aveam prin sesiune, atunci cand stateam cateva saptamani bune in conditii de stress) chiar daca uneori aveam reactii aiuristice (plansete, a anxietate si emotivitate ridicata etc.) am decis sa merg la medic sa-mi prescrie anticonceptionale si ca metoda terapeutica. am facut dozari hormonale in ziua a 23 dintr-un ciclu care a durat 42 de zile (deh, proiectele pt facultate) si reezultatele au fost : progesteron: 0.65 ng/mL estradiol: 83 pg/mL testosteron: 0.33 ng/mL (am 23 de ani) ginecologul mi-a recomandat desorelle, pe care le-am luat, asa cum scrie pe prospect din prima zi a ciclului. am avut diaree la 4 ore dupa prima pastila, mi s-a oprit scurgerea menstruala aproape in totalitate si am avut dureri cumplite. raspunde-ti-mi va rog si mie la cateva intrebari , caci eu de-abia astept sa-mi treaca ciclul asta sa ma duc la un ginocolog care sa vb intr-adevar cu mine: banuiesc ca va trebui luna asta sa folosesc prezervativul ca si pana acum, nu-i asa? aceste anticonceptionale sunt potrivite pt mine sau mi le-a prescris doar pt ca avea prospectul lor in fata ochilor? rezultatele dozarilor hormonale sunt ok? trebuie sa ma alarmeze aceasta cvasi-incetare a menstruatiei? va pup si multam mult dinainte! si daca mai stiti si vreun medic care sa comunice cu pacientele sale v-as fi recunoscatoare foarte! catrinel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...