Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cainii periculosi


Recommended Posts

Buna seara tuturor, stiam ca exista o lista cu niste caini care trebuie sa umble numai cu botnita si lesa pe afara, eu m-am saturat si nu stiu ce sa fac, ca numai ma umplu de nervi cand merg prin parcul nostru din oras, acum cateva zile m-am trezit ca fetita mea de 1 an fugise spre un caine Pitbull, care, btw, era cu botul deschis si plin de bale, si m-am speriat ingrozitor... Am tipat tare la stapan, care era un adolescent de max 18 ani, si care, in loc sa faca ceva, in sensul sa-i puna botnita sau sa plece, m-a injurat si mi-a spus ca, daca vreau, sa sun la politie, pe el nu-l afecteaza. M-am simtit infiorator de umilita si neputincioasa, asta pe langa emotiile pe care le-am avut cu fiica-mea, pe care o si vedeam la spital sfasiata de fiara.... Eu stiam ca in occident nici nu sunt permisi astfel de caini. In Buzau sunt multi Pitbulli, care sunt crescuti mai ales de tigani, si care nu sunt purtati cu lesa si botnita. Intrebarea mea era, de fapt, exista intr-adevar o lege care sa impuna purtarea acestor caini in lesa si cu botnita? Si daca exista si eu vad incalcarea legii zilnic, ce sa fac, daca sun la politie ce se intampla, trebuie sa-mi pierd mult timp pe acolo?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De botnita nu stiu sa fie vreo lege, si mi se pare chiar nemilos pentru ciine, dar pentru lesa e lege in toate tarile civilizate. In Romania cred ca nici nu mai conteaza, la citi ciini vagabonzi si potential periculosi exista... Cred ca cea mai buna solutie e sa fii cu ochii pe fetita ta, nu cred ca vreun telefon la politie sau cearta cu vreun tigan rezolva ceva. Din pacate asa stau lucrurile in Romania...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cipcipcip
De botnita nu stiu sa fie vreo lege,
In Romania, exista o lege pentru cainii periculosi, carora stapanii sunt obligati sa le puna botnita. Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legea exista (imi amintesc dezbaterile la TV), uite: http://stiri.rol.ro/stiri/2004/03/134930.htm Normal ca trebuie sa stai cu ochii pe fetita, pentru ca animalul nu e vinovat, ci stapanul, care e inconstient sau pur si simplu nesimtit. Nici cainii, dar nici copiii nu trebuie traumatizati, eu care posed caine de 4 kg m-am plictisit de cati prieteni vin la mine cu copii care plang si fug de cainele de 4 kg pentru ca au avut o "experienta neplacuta" in parc sau mai stiu eu unde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cite imi amintesc,de acum doi ani parca. Cainii care trebuie sa poarte botnita si sa fie in lesa sunt : Pitbull,Doberman,Rottwailler,American staff,Akita Inu(japonezu) Eu am un rott,asa ca ascultam stirile si noutatile.Da,cred ca este lege deja.Printre altele imperecherea(?) si comercializarea pitbull-ilor este interzisa.Sper sa nu fi zis prea multe prostii[:D] insa asa stiam eu.Nici ca le-am scris numele corect nu garantez[:I] Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint mamica si posesoare de pitbull.Ciinele si copilul au crescut impreuna pina la virsta de 4 ani a copilului, cu precautiile necesare (deparazitare,sfaturi date copilului ref la comportamentul fata de animalul care doarme sau maninca,precum si faptul ca niciodata nu trebuie lasati singuri, un copil si un ciine, fie el pit sau cocker).De-a lungul timpului am avut mai multe rase de ciini,mai mult sau mai putin "agresivi" ( ptr ca asta depinde f mult de educatia primita si mai putin de rasa!!!),dar intotdeauna ciinii mei au fost tinuti in lesa.Mi se pare o chestie de bun simt sa iti tii ciinele in lesa si daca este vorba de un ciine realmente agresiv, trebuie sa ii pui botnita, iar pentru asta nu ai nevoie de reglementari legale;trebuie sa vina de la stapin,de la respectul stapinului fata de ceilalti! In ceea ce priveste accesul ciinilor in parcuri, iarasi la noi este o mare idiotenie[bang].Aici este interzis accesul ciinilor, copii avind posibilitatea sa se joace, fara probleme.Cred ca nimanui nu i-ar conveni ca prichindelul sa-si bage minutele ( mai ales cei mici!), unde cu citva timp inainte si-a facut nevoia un ciine!!!Nu indraznesc sa visez la un parc special ptr ciini, ar fi de domeniul fanteziei la ora actuala, dar macar sa se delimiteze un spatiu numai ptr ciini, asa cum facusera mai demult in Moghioros! Ai dreptate Ira sa fi nervoasa!Dar, din pacate, la noi nu sint respectati nici copii si nici ciinii!Lege exista pentru asta dar este respectata legea celui mai puternic![bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ira, si eu iti dau dreptate in legatura cu ceea ce ai simtit in parc. Din cate stiu eu in Ro este o lege cate ii obliga pe toti posesorii de caini, indiferenty de rasa, sa-i poarte in lesa, cu botnita in momentul in care ii scot la plimbare. Exceptie fac rasele care nu pot purta botnita, ma gandesc ca un Pechinez (nu stiu cum se scrie), desi poate musca, eu am patit-o, chiar din senin...nu va purta botnita. Am avut peste 10 ani un caine boxer, pe care l-am purtat in lesa si cu botnita ori de cate ori ieseam la plimbare si parintii mei procedau la fel, chiar daca saracul era pasnic si avea o mutra trista cu botnita aia latareata pe bot. Un caine la care ii plac copiii se poate apropia in joaca de un copil in parc si ce vina are copilul are se sperie, iar cainele poate reactiona ciudat la sperietura copilului...Cel mai bine e sa poarte botnita e si din respect pentru oamenii din jur. Ah btw, acum mai putin de 1 an m-a muscat din senin un caine vagabond si am ramas cu un soi de trauma, in sensul ca mi-e frica de orice caine...si nu stiu cum sa-mi depasesc aceasta teama, in conditiile in care v-am spus ca am avut un caine in casa peste 10 ani, un caine mare si in timpul acela nu simteam nici cea mai mica teama fata de alti caini, oricarear fi fost ei... PS O felicit din toata inima pe Master Draciel pentru cainele ei. Recunosc cu mana pe inima si fara sa am vreo intentie sa supar, nu as putea tine un pittbul [bang]. Am prejdecati mari...[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania, exista o lege pentru cainii periculosi, carora stapanii sunt obligati sa le puna botnita. aceasta lege chiar exista a fost un sb mai demult l-am cautata dar nu-*l mai gasesc unde eu am postat o lege cu privire la caini. take a look si va fi fine miru&nana=>fetele mele frumoase
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un am staff si stiu sigur ca exista o lege in privinta ciinilor considerati periculosi. legea e de vreo 2-3 ani si obliga posesorul sa tina ciinele in lesa si cu botnita. in caz de nerespectarea legii stiu ca atunci cind eram eu acasa, erau amenzi destul de mari. Nu cred ca daca ai fi sunat politia, tinarul ar fi scapat nepedepsit. Poate doar ca nu-i pasa de banii dati pe amenda! Totusi incearca sa iei atidune alta data, asa poate s-ar mai linsti citiva. Acum vorbind dpdvd al unui posesor pt astfel de ciine, sincer ma doare inima sa-i pun in permanenta botnita, mai ales cind sunt atit de multi ciini liberi si boschetari care se string in gasca si pt ca il vad neputincios il ataca(nu rideti, e adevarat!). Asta mai ales ca e un ciine linistit, nu a fost invatat sa fie agresiv, e un alintat si iubeste foarte mult oamenii. In orice tara civilizata, TOTI ciini, mari, mici, agresivi sau nu sunt IN LESA! Aici in germania, e acum in discutie o lege cu privire la ciinii considerati agresivi(care pina acum erau obligati sa fie in lesa si cu botnita), lege prin care se doreste respectare drepturilor animalelor si anume sa nu mai fie o obligativitate purtarea botnitei. Dar in schimb se iau masuri in alta privinta: taxe mult mari pt astfel de ciini, control psihiatric pt posesori, interdictia importului de astfel de ciini(ok, asta era si inainte, ca de asta imi e imposibil sa-mi aduc am stafful aici) si in sfirsit altele. Pupici:) Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...