Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cainii periculosi


Recommended Posts

quote:
Originally posted by vikinga Nu cred ca daca ai fi sunat politia, tinarul ar fi scapat nepedepsit. Poate doar ca nu-i pasa de banii dati pe amenda! Totusi incearca sa iei atidune alta data, asa poate s-ar mai linsti citiva. Vikinga& bb Aldo
Am patit-o si eu, am luat "atitudie" la politie .... da' nimic ... Persoana isi antreneaza in continuare pitbull-ul pt. lupte, pe seama maidanezilor ... si spre groaza locatarilor .... Da, legea exista, da' cine o aplica ... aici in tara tuturor posibilitatilor ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ai dreptate Vikinga,cu atacul.Desi am o namila de caine si frumos de pica(am primit ff multe oferte pt concursuri,in fine),toti boschetarii il atacau cit era mai copil(desi trecuse de 1 an) Cit priveste botnita tin minte ca nu am gasit la momentul respectiv nici una pt.rottwailer.Stiti ca ei au botul scurt si gros.Am cautat sa innebunesc nu alta,degeaba.Acum puiul e la tara mai mult[q]dar bine ca este cu tata. Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello tuturor, multumesc pentru raspunsuri, problema se pune putin altfel, la noi, pentru ca fiica-mea este innebunita dupa animale, si ea chiar se duce fara frica si la cea mai fioroasa fiara, si o "iubeste", scoate un sunet ascutit si prelung de fericire in timp ce o imbratiseaza cu manutele. Eu nu o pot supraveghea in fiecare secunda, pentru ca acasa tot timpul aude ca acolo nu are voie, in partea cealalta iar nu are voie, la noi in casa sunt destul de multe interdictii pt. ea, pentru ca nu avem bani chiar sa securizam totul, si atunci, cand iesim afara, o las si pe ea sa alerge in voie. Apropo de rahatii de caini din parc, asta nu e nimic din ce gasesti in parcul nostru, exista si o multime de rahati de oameni, prezervative cu sperma, tampoane folosite, mucuri de tigara, etc. Avantajul este ca aceste mizerii se afla in iarba, mai in profunzimea padurii, si nu stau pe alei. Adevarul e ca am gasit-o pe fiica-mea muscand dintr-un muc de tigara, dupa ce o pierdusem din vewdere 5 secunde. Asta e, poate scapam cu bine pana la urma. Voi incerca sa iau atitudine cu stapanii cainilor, desi nu sunt prea sigura ca voi rezolva ceva, cu asta cumulandu-se si frica mea fata de stapanii cainilor. cu drag, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, eu cred ca poti gasi, cat de cat macar, ureche deschisa la stapani daca incepi prin a le lauda potaile. Din experienta mea personala iti spun ca ma enerveaza orice persoana care se leaga de cainii mei, dar imi devine automat simpatica daca le adreseaza un zambet cat de mic :)) Si fetita tine-o totusi sub observatie, pana la urma responsabilitatea fata de ea tu o ai. Si daca se intampla sa o muste vreun caine, nu stapaniul cainelui va suferi cel mai tare, ci tu. Apropiati-va numai impreuna de caini si puneti mana pe ei numai dupa ce aveti aprobarea stapinilor, care isi cunosc cainii si-ti spun daca sunt agresivi sau nu. Catelusha mea, Pasha, e foare prietenoasa si moare sa se joace cu copiii. Totusi, eu atrag atentia mamicilor ca, desi nu e nici un pericol sa muste, se poate ca din prea multa dragoste sa ii rastoarne pe pitici. Botnita trebuie sa poarte numai molosoizii (hannen parca a insirat cateva din rasele din aceasta categorie). In locurile special amenajate pentru plimbarea cainilor (in Cluj cel putin, exista), lesa nu mai e obligatorie. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, Descantec, aceasta abordare e cea mai buna...dar cam greu cu laudatul unui caine care arata ca un carnat oribil si fioros(pitbull)[:D][:D], macar Rottwailer, de ex, arata super! Insa poate ar trebui, cumva, sa-mi invat copilul sa nu mai alerge dupa toti cainii, si nu stiu cum sa fac asta, nu as vrea sa o invat sa-i fie teama de ei, totusi. Bineinteles ca pe fetita o tin sub observatie tot timpul, numai ca ea are o personalitate f independenta si chiar se enerveaza cand vede ca ma tin dupa ea afara. Vrea sa o urmaresc, dar de departe. [:D] Eu nu am chiar nimic cu cainii, imi sunt simpatici, insa, cum spunea si Roxana1974, si eu am fost muscata din senin de un caine vagabond in Bucuresti si de atunci am ramas cu o trauma psihica, mi se declanseaza sentimentul de frica numai cand ii vad liberi, si in Buzau, slava domnului, sunt 3-4 caini comunitari la fiecare scara de bloc. Paste fericit tuturor si fie ca sarbatorile sa va aduca pace in suflet si dragoste pentru tot ceeace este bun, frumos si curat pe lumea asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista caini periculosi...ci doar stapani iresponsabili. Un caine educat (nu neaparat dresat) cu simtul raspunderii nu ataca omul decat daca cine stie cum este provocat. Eu am o catelusa samoyed care are aproape 40 kg si este disperata dupa copii. Ii lasa sa o traga de mustati , de urechi, se da cu burta in sus, se joaca cu ei, zici ca e clovn daca o vezi (in istoricul rasei se spune de altfel ca samoyedul este un caine nordic -este complet alb si cu blanoiul mare- care era special dresat pentru paza copiilor). problema este insa ca ar trebui sa existe -locuri special amenajate numai pentru caini - eu una nu stiu decat parcul de caini de la Tineretului - in care sa ii putem plimba fara lesa si fara botnita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atat vreau sa zic si eu...Ca sunt parcuri unde sunt locuri special amenajate pt caini, ba chiar sunt si cosuri speciale din alea unde se pun pungute si iei rahatelulul si il pui in cos...de exemplu in parcul giulesti!!! Si tot degeaba! Cu rusine recunosc ca nici macar eu, care am un "pittbull" de cateva kg, nu il duc in locul ala; bine, saracul nu vede parcul mai deloc, ca il scot in fata blocului. ideea e ca mai trebuie mult drum pana ne vom autoeduca nu numai in privinta asta ci si in muuulte altele; treaba e ca desi cainele meu e fioros cat o pisica bleaga, il scot totusi cu lesa si daca e sa ii dau drumul sa faca o tura, ii pun botnita, ca nu pot sa stiu ce ii mai trece prin mintea aia cat o nuca! Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, intreb si eu, de curiozitate, cand exista atatia caini atat de frumosi si de destepti si de afectuosi, de ce si-ar cumpara cineva carnatul ala oribil si agresiv? Exista sute de rase exceptionale de caini, care mai de care mai spectaculoase si unii isi aleg oribilitatea aia agresiva care mai are si un comportament extrem de neprevazut, chiar am vazut de curand la tv cum niste stapani si-au petrecut o noapte pe balcon ingroziti fiind de propriul caine pitbull care o luase razna. ????? multumesc, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Master Draciel
Nu indraznesc sa visez la un parc special ptr ciini, ar fi de domeniul fanteziei la ora actuala, dar macar sa se delimiteze un spatiu numai ptr ciini, asa cum facusera mai demult in Moghioros!
in Timisoara exista locuri amenajate special pentru caini, cu jucarii si groapa de nisip. Din pacate nu toti proprietarii merg acolo, majoritatea considera ca este ok sa-si duca cainele sa se rahateasca pe trotuar sau in parcurile unde se joaca copiii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce am ales pitbull?Simplu, ptr ca AM URIT si URASC luptele intre ciini, iar primul stapin al catelului meu intentiona sa-l foloseasca in acest scop.Era mic, dragalas si tare jucaus .....nu puteam accepta ca se va transforma in bruta ....Si l-am convins sa mi-l vinda!pe atunci nu aveam copilul;acesta a venit dupa trei ani.Iubesc f mult cateii si pina atunci avusesem mereu Boxer, ca principal catel ( o rasa pe care o ador!!!!!!!) si ca "secundar" St.Bernard ( nu am tinut-o decit doi ani, pina am realizat ca o chinui in apartament), barzoi si Setter.Asa cum a spus si cineva, mai sus, nu ciinele este cel care ci stapinul il transforma intr-o fiara.Priviti un amarit de maidanez, batut, lovit cu pietre, chinuit..;;;Ce va face cind cineva se va apropia de el, chiar cu intentii pasnice?Va incerca sa muste, evident!Diferenta este numai intre forta maxilarelor!Stiti ce tratamente incaseaza bietii ciini" fiorosi", ca sa ajunga la nivelul de agresivitate dorit de stapini?Oribil!!!!Va asigur![bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...