Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cainii periculosi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by descintec
acest subiect mai ramane deschis cat sa va puteti impaca..numai de considerati ca e necesar [flo] D.
eu nu cred ca are vreo importanta. ca si daca se impaca, o sa se duca fiecare la casele lor cu aceeasi atitudine, unii de frica, altii de ura, altii de nepasare, altii de ignorare a legii, altii de inversunare contra legii, altii o sa scrie povesti minunate/tragice despre caini, iar aia ca mine-complet nedumeriti. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem popor latin [:D] si deci inflacarat.[:D] Eu una scot batista alba si [flo][flo]. Una pentru Ira si una pentru conchita. Eu una recunosc ca m-am "ambalat" cam tare dar asta pentru ca imi iubesc enorm animalutele si vroiam sa subliniez faptul ca la un moment dat subiectul a deviat de la caini periculosi la caini in general si nu e corect. Toate bune
quote:
Originally posted by descintec
acest subiect mai ramane deschis cat sa va puteti impaca..numai de considerati ca e necesar [flo] D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a parut ca te-au suparat mesajele/parerile mele. Ca si tine, eu imi exprimam doar punctul de vedere...
quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by ralucah Eu una scot batista alba si [flo][flo]. Una pentru Ira si una pentru conchita.
la mine de ce? nu te-am atacat sa te fur ca gunoierul ala :)) mi-am spus parerea, e chiar asa fioroasa? daca era lege si pentru oameni cu botnita, era alta treaba :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a se continua discutia on topic, eu raspund urmatoarele: 1.Teritoriile cum ar fi strada, parcurile, magazinele, sunt de drept ale omului. Asta inseamna ca specia noastra, umana, nu ar trebui sa traiasca nici un stres atata timp cat ramanem in aceste spatii in ceeace priveste vreo vietuitoare agresiva. Daca m-as duce in jungla sa-l dau pe dl.leu sau dl.leopard la o parte ca sa am eu confort, mi s-ar parea normal sa fiu penalizata. Dar asa? 2.Aceste specii agresive de caini ar trebui eliminate definitiv prin castrarea fiecarui adult care se poate reproduce, bataile intre caini interzise si comercializarea acestor rase interzisa total. 3.Copiii (in special al meu) au intotdeauna dreptate.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, luati-o mai usor, v-ati cam incins si nu e bine ca uite, Descantec pune lacatul[:D].Fiecare vorbeste pe limba ei si intelege numai ce vrea. Clar este ca exista o lege care obliga proprietarii de caini potential periculosi sa poarte lesa si botnita si chiar le limiteaza accesul in anumite locuri.E normal si firesc ca acesti proprietari sa respecte legea chiar daca au un exemplar bland ca un mielusel. Conchita, Raluca are un samoyed, el nu e pe lista, asadar n-are nevoie de botnita, lesa e suficienta. Mi se pare in acelasi timp absurd sa generalizezi ca toti cainii sunt niste bestii si toti stapanii(din Romania) niste iresponsabili. Cazuri de persoane agresate de caini, din varii motive,au fost si probabil ca vor mai fi, asta nu inseamna ca nu vom mai lua un caine. Eu am patit o chestie si mai si, am doua labradorite pasnice si ma plimbam cu ele si cu fetita, a trecut pe langa noi un batranel care a lovit-o pe una dintre ele cu bastonul peste bot in asa fel incat intr-un minut i se umflase botul intr-o parte.Nici macar nu l-am vazut, cainele era usor in spatele meu, l-am auzit doar schelalaind puternic.Sigur ca primul impuls ar fi fost sa-i trag cel putin o injuratura dar n-am facut-o iar el si-a continuat drumul injurand comunistii si vorbind aiurea, pesemne ca avea ceva probleme.De fapt nici nu cred ca avea nimic cu noi, a facut-o pur si simplu. Cert este ca desi lovit, cainele n-a reactionat in nici un fel dar de atunci de cate ori vede pe cineva in baston sau cu ceva ce aduce a baston, latra si se da inapoi.Cred ca trebuie sa devin eu ceva mai agresiva, sa-mi pot apara cainii la caz de nevoie[:D]. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va mentionez, chiar daca nu se incadreaza in sub. cu agresivitatea, ca vrem si noi sa ne cumparam un caine, peste vreun an, dar am vrea sa fie bun, bland, cu parul scurt, talie mijlocie spre mare, sa iubeasca copiii si sa nu alerge mult, ca nu are cu cine :-). Oare ce rasa o fi asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...