Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(56)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hristos a inviat ! Vin sa va spun si eu ca suntem bine, azi am intrat in saptamina 25 [cheers] , ne pregatim de analize miine dimineata si ca asteptam cu nerebdare primavara!!! A inceput si aici sa ploua, dar asa cit sa ude strada si sa ne stice buna dispozitie...dar sper sa treaca. Lia si roberta, va inteleg foarte bine...am patit-o si eu si cu mama/soacra , ca sa numai vorbim de alte persoane care de ex au asteptat la mine sa gatesc de Paste si sa le 'slugaresc' ...asa ca singurul sfat este sa puneti TOTUL la spate, aveti/avem sotii nostrii acum care sunt linga noi, care merita sa auda si altceva decit 'vaicarelile ' noastre legate de mame....ne aud destul ca ne doare acolo si acolo , ca nu mincam aia, aia.....si ne inteleg sunt convinsa. Dar daca mai venim si cu cele din exterior nu cred ca este fff bine. Si ...in alta ordine de idei, faptul ca parintii se poarta asa pe una nu ma fac decit sa ma gindesc la cum vreau eu sa-mi cresc copii, sa le fiu aproape , sa nu fac aceleasi greseli ca parintii nostri. Chiar l-am intrebat intr-o seara pe sotul meu, care provine dintr-o familie de englezi, mai reci...daca tatal lui venea seara la el si-l saruta inainte de culcare....si s-a uitat la mine, si mi-a zis ...cine, tata !!! nu, cel putin cit imi amintesc eu !!! DAR sunt convinsa ca el o va face, am simtit asta in ochii si vorba lui !!! Sunt convinsa ca nici ei nu fac asta in mos special, e doar felul lor de a fi, si cum noi suntem mai sensibile acum ( asta o spun din propie experienta) vedem totul de-andoaselea. Iar faptul ca nu intreaba sau se intereseaza...ginditi-va cine la vremea lor avea timp si acces la carti - cite avem noi-, internet, aveau timp sa se intilneasca cu alta gravida si sa compare .... Mama cind a venit la Bud si ma vedea dimineata ca din pat direct la voi, se mira , nu stia ea de ce imi petrec atita timp cu voi, ce 'vorbim' noi atitea. Si i-am explicat, i-am aratat ...chiar cu problema care am avut-o cite fete s-au confruntat, ca sata m-a linistit mai mult decit dr-ul..etc si a inteles . Cind s-a dus acasa a spus la toata lumea cum stau eu ore in sir la calculator ! Acum va las....sper ca nu v-am innebumit , dar simteam nevoia sa raspund la fetele care s-au amarit de Paste Mani -[gravi]24saptamini 36ani, Dr Adam, 4Aug 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat! Am revenit si eu la serviciu, dupa 5 zile de pauza; aveam un chef....nebun de munca! [bang] Nu va mai suparati fetelor pentru toate mofturile si rautatile celor din jur! Voi sunteti cele mai importante, voi si BEBE! Altceva nu mai conteaza! Si daca cuiva nu-i convine, fie din familia apropiata sau mai indepartata NU II BAGATI IN SEAMA. Am trecut si eu prin "magarii" diverse cu cumnata'mea/ soacra, si nu le-am bagat in seama. Stiti cum mi se spune la serviciu? Rostogol!!!!! S-a marit dintr-o data burta si sunt foarte gratioasa cand cobor scarile... Hai ca va pup, sa aveti o saptamana SUPER!! [pup] Roxana, [gravi] sapt. 24
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfat, Lia ... asa am sa si fac ... doar ca uneori mi se face foame, alteori nu as minca nimic ... si dupa cite am tras aseara, zau ca nu ma grabesc defel ! Beau ceaiuri, maninc piine prajita si biscuiti, fara sa exagerez si ma rog sa imi treaca mai repede, ca bebe are nevoie de mine in stare de functionare 100% !!!! Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele cu "mame problema" credeti-ma ca m-am ingrozit de atitudinea lor:((. Voi tati nu aveti? ei ce zic??? lia, daca as fi in locul tau, zau ca n-as mai calca pe acolo pana nu se potoleste. cum e posibil sa-ti reproseze tie ca e urata??? pai tu ai vrut sa vii pe lume sau ea a vrut? de ce nu te-a avortat???? si eu cred ca raceala este o solutie buna...deci coboara militaria din pod!! nu de alta, dar ai toate motivele sa fii fericita, vei avea un copil ai un sot care trebuie sa fie de partea ta...si lasa parintii in pace. fa-ti singura mici bucurii si vezi-ti de viata ta. este crunt ceea ce ti se intampla...si-mi pare sincer rau. trebuie sa fiti tari...si sa va detasati de probleme. cum zicea cineva mai devreme, bucurati-va de peroada asta...ca nu se stie cand ne mai intalnim cu ea. pe mine nu ma deranjeaza sa va descarcati aici...eu sunt alaturi de voi. va pup...si hai, zambiti ca a fost o sarbatoare mare...si Doamne Doamne e sus si va vegheaza pe voi si pe puii vostri! Maria [gravi] DPN 29 august.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana 2 bine ai revenit printre noi. Iti duceam dorul! Maria, e totusi a treia zi de Pasti, nu mai fiti asa razbunatoare si incercati sa nu mai judecati oamenii asa de aspru. Cine stie cum aparem noi in ochii altora? Lia, parerea mea e sa nu schimbi nimic decoamdata. Las-o asa cum a cazut si ai sa hotarsti dupa nastere daca merita sau nu sa schimbi atitudinea. Andreea, 26 ani, DPN 4 iulie, dr Bogdan Marinescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, n-am vrut ca mesajul meu sa para razbunator (departe de mine gandul asta!!)...ci pur si simplu cred ca o schimbare de atitudine le-ar prinde lor bine. sa se gandeasca la puii lor...ca asta conteaza cel mai mult acum!! Maria [gravi] DPN 29 august.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup][pup][pup][pup] la toate mamicile si la toti puiutii !!!! am vazut ca aproape majoritatea ati inceput munca ...si forumul s-a animat din nou [bis][bis][bis][bis][bis]! noi am fost de Paste la mama si tare bine a mai fost, e perfect sa nu faci nimic si sa ai totul la nas, sa te simti rasfatata! mi-a placut si vremea, dar de astazi vad ca s-a "suparat" ... constat ca toata lumea e bine si ma bucur enorm, cat despre mame si soacre ...nu va mai suparati si instristati, in perioada asta trebuie sa va ganditi numai la lucruri frumoase si placute, ganditi-va la familia voastra, adica voi, tatii si bebeii! eu de vreo cateva zile ma bucur ca nu mai am contractii, nu stiu ce le-a speriat [:D]! eu am umblat toata ziua ...vizite, shopping, filme, iesit in oras in fiecare zi si culmea, nu am fost cuminte deloc si nu mai am contractii! maine vrem sa plecam pentru 2-3 zile la Sighisoara, profitam de concediul lui tati si ne facem de cap, sper sa ma simt bine si sa-i placa si puiutei evadarea din bucuresti, asa ca va rog ...NU ne puneti absente ! aveti grija de voi !!! Nicole [gravi] 25 + saptamani 26 ani, DPN - 25 iulie 2004, dr Badiu A.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, e inca sarbatoare sfanta si azi, si nu as ajunge pana la a ma razbuna, o data pt. ca nu imi sta in fire si apoi pt. ca am un bebe in burtica si razbunarea implica furie si consum de energie, ambele de nedorit, nerecomandat, improprii si inutile acum. Am spus si asa voi face, o voi lasa balta, dragoste cu forta nu merge, eu am facut ce am stiut, mi-am dat silinta ca sa fie bine in relatia asta si sunt impacata din punctul asta de vedere, mai mult nu aveam ce face.Nimeni nu e perfect. E si diferenta de temperament, eu sunt ca fire foarte-foarte afectuoasa, imi place sa ofer multa afectiune prin gesturi, vorbe, fapte, mie imi place ca nu numai sa fac o mancare buna, vreau sa si arate bine si sa o servesc festiv, intr-un mediu fain, asa si cu sentimentele, daca le am, le manifest, sa stie oamenii ca tin la ei...dar uite ca nu toti sunt la fel. Unii sunt reci, rezervati, cum zice andreea. De cand am fost mica, la noi acasa nu s-a pomenit sa fim pupati zilnic, smotociti, asta se facea numai de sarbatori si cu rezerva. Eu in schimb am crescut ca un burete de afectiune, si cand s-a nascut fratele meu, atata l-am pupacit si smotocit, si el pe mine, incat si acum noi suntem foarte atasati si ne manifestam direct afectiunea, sau nervii, nu ne subminam psihologic. Eu cred ca asa e mai bine. Lipsa de contact fizic, de imbratisari, pupaturi, intre parinti si copii nu e de bun augur, pt. ca un copil simte nevoia de apropiere, de afectiune direct manifestata, simte nevoia unei vorbe de lauda, a unei bateri pe umar, vorba aia. Deggeaba i se scot ochii cu faze "uite cate am facut eu pt. tine, daca nu te iubeam nu faceam. Ai avut mancare buna tot timpul, haine curate, jucarii ...etc" . Sigur ca da. Insa e importanta si atmosfera....comunicarea sentimentelor pe care verbala, gestuala. Hai ca v-am plictisit cred ca la culme cu lectia de afectivitate. Maria- avem si tati, eu am cel putin, dar el nu spune mare lucru, niciodata nu a spus, tine la noi, dar nu arata nici el. Macar nu ne reproseaza in fata ca a imbatranit urat din cauza noastra, a copiilor. Nici intre ei parintii nu am vazut gesturi de afectiune vreodata, deci nu stiu...asa e modelul lor. Poate oi fi eu exagerata...desi...n-as spune, avand in vedere ca nimeni nu se plange de prea multa afectiune, numai de lipsa ei, parerea mea lia 24 sapt de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa-mi inchei spovedania vreau sa spun - vis a vis de ce a spus maaria- ca din cate am inteles eu nu am venit chiar la timpul potrivit din punct de vedere al mamei, nu mi-am ales momentul bun, deci nu a fost o sarcina asteptata, dorita din suflet, ci mai mult o grija in plus, aveau casa in constructie doar, stateau in chirie, prost cu banii, mama manca pe sponci, zicea ca nu avea cum sa se ingrijeasca din lipsa banilor, in schimb fuma la greu ( motiv pt. care zic eu ca am avut problemele cu subponderabilitatea ca si copil si adolescenta, cu plamanii...). Asa am aparut eu. Cred ca a avut grija cineva acolo sus de mine si m-a iubit, asa imi explic faptul ca nu am ajuns mai rau. De aceea si cred in Dumnezeu si in puterea lui. Fata de toate astea imi iubesc parintii si imi pare rau ca nu simt si ei nevoia unei relatii calde. DAR...vorba aia....atata paguba doar sa am eu pe lumea asta. Sa fim sanatosi bebe, eu, si-I multumesc Domnului. Va multumesc ca m-ati ascultat cu atata rabdare. lia 24 sapt de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...