Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(56)


Recommended Posts

Buna dimineata ! Am colindat ieri un pic prin oras si am intrat si prin mag. Titan, am descoperit la etajul 3 langa lifturi un mic raion cu hainute dragute pentru gravidute. Sunt sic, iar unele sunt purtabile la ocazi (petreceri, nunti, etc.)au si marimi ff mari (max.nr.60; singurii unde am vazut asa nr. mare)si produse romanesti de calitate, bluzite bumbac, camasute, etc. Eu mi-am luat o bluzita de bumbac cu danteluta la gat si maneci superba pentru nunta fratelui meu. O zi buna incontinuare [8**] DNP- 29 aug. - 20 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Burticute, ziua buna! Am intrat si noi azi in a 22-a saptamana. Bebe e tare activ, la cateva ore tot mai topaie pret de cateva minute, apoi cred ca iar face nani si tot asa. De cateva zile ma dor picioarele, mai ales dupa ce ma trezesc. Mai exact ma doare pulpa piciorului, luni dimineata nici nu ma puteam misca, era o senzatie de parca as fi avut febra musculara si carcei in acelsi timp. S-a mai intamplat/se mai intampla cuiva? Din ce cauza apar si cum sa scap de aceste dureri? Chiar daca subiectul a fost de actualitate ieri, eu azi am citit despre problemele cu mame/socare si alte persoane. Eu ma framant de luni (mai mult), ca asa dintodeauna a fost o problema, ca nu fac cum ar vrea altii. Si mai ales acum nu stiu de ce nu ma lasa unii sa ma bucur de perioada asta asa frumoasa de gravida, sa fiu fericita ca am un sufletel in burtica si ca in august imi voi tine copilasul in brate. Dintodeauna am fost comparata cu x si y, mereu mi s-a reprosat ca fac asa si nu altfel, dar chiar si acum sa mi se scoata ochii, uneori chiar pentru chestii de "mult apuse" sau ca nu am cerut parearea si mai ales voie sa fac un bebe. Pai de ce imi trebuie acordul lui x sau y sa fac un copil, asta e decizia parintilor, nu a celor care vor deveni bunci strabunici sau a prietenilor, nu? Sfaturile citite aici imi prind si mie bine. Voi trata cu raceala, vorbi doar despre chestii ce nu suporta amnare si atat cu cei care vor sa imi coordoneze viata. Va multumesc din suflet ca sunteti aici si ca mi-ati "ascultat" si mie oful. Dar sa lasam chestiile astea, sa revenim la altele mai bune. Ca sa fiu in ton cu voi, dupa ce luni aici au fost maxim 25 de grade, credeam ca gata a venit vara, ieri a fost un frig, iar azi mai si ploua. Si cu vremea asta parca si zilele, 3 au mai ramas, pana la intalnirea cu doctorul si bebe la ecograf, trec asa de greu. Rain sa aveti parte de zile frumoase si sa va simtiti super la Sighisoara! Va astept sa scrieti, sa umpleti paginute, zilele astea tare mi-ati mai lipsit! [pup][pup][pup]la mamici si bebici! O zi buna! "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eli, [gravi] in 21 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leeloo2004- sa stii ca si Ana mea mai face asa si nu tine chiar de rasfat ci de faptul ca acesti copii sunt crescuti singuri si numai printre adulti. Daca in vizita ar mai fi existat cel putin inca un copil nu ati mai fi stiut de el. E un comportament specific copiilor singuri care nu suporta sa nu fie in centrul atentiei adultilor in special al parintilor (bunicilor) ei fiind intrun fel "gelosi" pe musafiri care ii "detroneaza". Acesta singuratate si lipsa de copii din jurul Anei a fost unul din motivele pt. care am hotarat sa facem un al doilea copil. Ea e singurul copil in tot neamul (nu are inca veri/verisoare), vecini nu au copii, singuri copii sunt cei de la gradinita de care ff greu o despartim. Acum de cand stie ca va avea un fratior (isi doreste ea) sau o surioara (ca nu stim inca cei) e tare nerabdatoare si pe oriunde mergem la cumparaturi ma pune sa cumpar ceva si pentru "fratiorul ei". Si-a facut curat in reviste si le-a pus deoparte sa le aiba "fratiorul ei" cand o veni sa le citeasca si el ca ea nu mai are nevoie. DNP- 29 aug. - 20 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, gagicute! O zi mohorata si cu muuult somn! Sper ca veti reusi sa depasiti angoasele si sa va concentrati asupra voastra si a bebeilor. Azi avem eco cu vizionare de bebe. Abia astept sa-mi vad grasunelu'! Va las acum. O zi buna tuturor! Dana M [gravi] 25 saptamani 29 ani si 8 luni DPN 26 iulie Dr. Badiu Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Aici e tare frig, sunt numai 7 grade si e o umezealaaaaaa de nu-ti vine sa scoti nasul afara. Picura atat de marunt ca prin sita fina. Eu m-am trezit cu gandul sa merg sa cumpar ceva de micul deju si am luat plasa ca era inventar asa ca dupa ce ca m-am trezit si mai devreme am ramas si fara mancarica. Alt magazin alimentar nu era in drum spre serviciu. Asa ca pana la ora 9 am fost stup de nervi, eu daca mi-e foame si nu mananc .... sunt asa nervoasa....in fine acum am mancat ceva asa ca mi-a trecut starea de agitatie...partial....mai trebuie sa rod ceva dulce. Eli draga ce cald e la tine! Lasa, nu te mai necaji si tu ca am facut-o noi destul ieri. E bine sa iti poti descarca sufletul si e bine sa o faci intre prieteni, unde esti inteles si nu judecat, nici luat in deradere. Am constatat si eu ca seara am o stare de tensiune in coapse si gambe si ma tot foiesc in toate partile, nu mai stiu unde sa-mi catar picioarele, numai cate un masaj ma mai relaxeaza, dar aseara am adormit fara masaj ca n-a fost cine sa mi-l faca. Am constatat ca burtica mi se tuguiaza si mai tare cand ma incord de ex ca sa ma intorc in pat de pe o parte pe alta sau sa ma ridic din pat, sau cand ridic piciorul ca sa-mi iau ciorapii....se ascuteste pe linia mediana incat ma intreb daca nu-l strange pe bebe. Multe persoane mi-au zis deja ca e mare burtica mea, sa fie oare prea mare??? O colega zicea ca ea nu a avut-o asa mare iar mama a spus ca la ea nici la 7 luni nu se vedea. Nu stiu ce sa cred...o sa-l intreb si pe medic.Voi ce ziceti, cum sunt burticile voastre? lia 24 sapt de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si Hristos a inviat! (va zic si eu cu intarziere,dar am tras un chiul mai lung). Mie tare bine mi-a priit mini vacanta asta de Paste,chiar mi-am incarcat bateriile la maxim.Azi dimineata abia imi venea sa ma dau jos din pat,dar asta e.In rest multa mancare (de fapt nu chiar multa dar variata),plimbare la iarba verde,padure,lac. Lia,nu te amara asa tare din pricina celor "binevoitori",chiar daca este mama ta,invata sa iei lucrurile asa cum sunt si sa treci mai departe.Prioritatea ta acum este copilasul tau,lui sa-i fie bine.Si eu am aceleasi probleme cu soacra,inainte sa raman insarcinata era cu gura toata ziua pe noi sa facem un copil,iar acum un telefon nu mai da sa intrebe ce fac eu sau bebe.Nici macar de Paste nu a vrut sa vina la noi,desi am invitat-o.Asta e,de aia nu mai pot eu,le pun la fund pe toate.Mai mult,dupa ce a aflat de la sotul meu ca o sa avem un baietel,mi-a transmis prin cumnata mea cum ca s-a gandit ea ca i-ar placea sa-l cheme Mircea (din parti o sa-i dau).Daca continua cu aceaste magarii nici macar nu o s-o chem la copil sa-l vada.Unii sunt mai egoisti din fire (intr-adevar doare ca e mama ta).Dar poate ca a fost doar o impresia a ta,poate te asteptai tu la mai mult. Monique
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...