Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(56)


Recommended Posts

Biluta - si eu cred ca ai dreptate, totul tine de educatia pe care le-o dau parintii si asta este si ceea ce vreau sa invat si eu si sotul meu - cum sa-l educam cit mai bine ca sa nu se transforme intr-un mic "monstru" terorizator. Nu imi plac copii care ajung sa se tavaleasca prin magazine daca parintii nu le cumpara ceva, ce vor ei, sau care ajung sa fie de fapt stapinii casei daca ma intelegi. De asemenea nu cred ca trebuie batuti - doamne-fereste, dar cred ei trebuie sa inteleaga ce inseamna "nu" fara a fi lipsiti de dragostea parintesca. Evident asta e doar teoria mea de acum - cum o sa procedez atunci cind o sa fie cazul asta e alta poveste... Gabriela [gravi] saptamina 25 DPN 25 iulie 2004 Dr. Florina Mihalache - CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neatza gagici, Eu ma pregatesc sufleteste ca maine merg sa-mi ia sange pt al doilea set de analize de la inceputul sarcinii. Ma uit pe geam si tare ma indispune vremea de afara. Biluta, tot in Titan, la parter (cum intri undeva pe stanga) mai este un raion unde au haine de gravide (nu e raion special), dar mult mai dragutze ca cele de la etaj, unde mie personal nu mi-a placut nimic. Merita sa vezi ce este si acolo. Alexa [gravi] - 26 saptamani 26 ani, DPN 19 Iulie, Dr. Parvu, sp.Elias http://community.webshots.com/user/alexpavel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza, Noi am dormit excelent azi noapte,fara nici o trezire!!!M-am odihnit excelent! Roberta si eu o simt pe pititca jos unde are capul si manutzele dar si in jurul buricului,cand loveste cu picioarele.Senzatia este mai puternica in jururl buricului.Tu nu simti la fel,o simti doar jos?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, si eu spuneam fetelor sapt trecuta cred, ca il simt pe bebe ff. jos, deasupra pubisului, si ziceau ca nu e anormal. Oricum probabil ca el isi schimba pozitia, are inca destul loc. Am citit ca fiecare copil are pozitia lui, unii prefera sa stea transversal, altii longitudinal...nu e o regula. Si al meu bebe sta cand mai sus, cand la mijloc, cand mai jos, nu stiu in functie de ce. Alta chestie ce am observat-o e ca am devenit o impiedicata, ma impiedic pe strada destul de des, la denivelari, si cum trotuarele noastre sunt pline de denivelari....mai incerc sa evit si baltile de apa.... lia 24 sapt de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ssarah- le-am vazut si pe acelea, cel mai mult mi-a placut o rochita cu rosu si negru dar nu m-am incumetat sa o porobez caci eu sunt pe la 100 de kg.Nu l-am mentionat si pe acela ca nu mai stiam exact daca e la parter sau la et.1, ca am ametit plimbandu-ma prin tot mag., am mai targuit 3 fustite si pt. Ana. Leeloo- si mie mi-a fost urat de tavalitul pe jos prin magazine, dar am ajuns la concluzia ca si acolo e chestie de educatie. Eu am procedat in felul urmator: am luat-o cu noi la cumparaturi de mica. La inceput cand vedea ca luam ceva din raft intindea mana sa ia si ea si am lasat-o sa puna mana pe tot ce vroia ea mai putin pe produsele casabile. Le lua le privea, pipaia si apoi mi le dadea mie sa le pun in carut ca ea nu ajungea, eu daca consideram ca e ceva util puneam in carut daca nu ii spuneam asta mai avem acasa, sau asta nu ne trebuie si puneam la loc, nu comenta. Mai mare a inceput sa ceara diverse si atunci ii spuneam ori ca nu am bani decat pt. cei pe lista dar ca pe urmatoarea lista va fi si ce doreste ea, ori ca v-a trebui sa-si alega 1-2 produse si rstul data viitoare, in schimb avea voie sa le atinga sa le priveasca sa le studieze si sa le puna la loc. Daca insista ii amintesc de ultima prostioara facuta si de faptul ca-i pedepsita si ca-i voi cumpara cand nu v-a mai face prostioare. Ea nu e prea pretentioasa, prefera in special la jucarii sa o las sa se uite la ele acolo nu insista sa le ia acasa si daca insista ii promit ca mai venim acolo sa le vada sau ii spun ca nu mai avem loc in casa si pentru respectiva jucarie. E foarte intelegatoare. Sau ne intelegem dinainte ce sa cumparam si de fiecare data ii iau si ei ceva. Acum isi doreste un bebelus si un calculator. Cu bebelusul insista de fiecare data dar i-am spus ca are destule papusi si ca atunci cand o sa am bani o sa-i iau dar acum avem altele de luat. Cu calculatorul i-am spus ca e ff scump si ca o sa strangem bani si pt. asta i-am luat o pusculita. Pune banuti in ea si intreaba daca sunt de ajuns si cat mai are de strans. La raionul de carti ne rezervam 1-2 ore (ca si cum am merge in parc) si rasfoim toate cartile posibile, ii citesc din ele, etc.; ii plac ff mult cartile si revistele dar daca le citeste acolo nu insista sa le mai ia si acasa, unde are oricum o colectie de 3-4 reviste pt. copii care apar lunar si cu care se multumeste pt. ca are mereu ceva nou. Tine ff mult la carti am invatat-o de mica ca nu toate cartile si revistele pot fi rupte, avea pliante de la mag. pe care putea sa le rupa si avea carti care ereau numai pt. rasfoit. Acum ma intreaba daca are voie sa taie cu foarfeca si pe care are voie si pe care nu. Copii sunt mai inteligenti si mai intelegatori decat credem noi, iar totul este negociabil si cu 2 alternative. De asemenea stie ca nu are voie "sa scrie" decat pe foi albe sau pe cartile de colorat si numai la masa, sau pe tablita (nu a scris niciodata pe pereti si nu a murdarit nimic prin casa). Daca vrei ca un copil sa te asculte sa nu existe niciodata in mintea ta fraza "lasa ca-i mic si nu intelege o sa-i explic mai tarziu". Uff, hai ca am scris cam mult, scuze pentru cei carora nu le sunt de folos astfel de povesti! DNP- 29 aug. - 20 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri,nu sunt foarte ingrijorata de pozitia lui,dar totusi nu l-am simtit niciodata asa jos. Singura chestie care ma nelinisteste acum este ca mi-a scazut colul si grosimea placentei (acum 2 sapt. colul avea 40 mm si acum are 35,iar placenta avea grosimea 28 si acum are 23).Este normal?????? Monique
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monique placenta trebuie sa se subtieze, pentru ca ea se lateste, cu cit avanseaza sarcina ea trebuie sa se fac mai subtire pentru a facilita schimburile mai rapide catre fat si dinspre el. daca ar ramine groasa schimburile de nutrienti si gaze nu s-ar face rapid si acum el e intr-o perioada activa de crestere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...