Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va rog sfaturi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi pare rau ptr. prietena ta, ca trece prin momente neplacute pot cel putin sa-ti transmit cum gindesc eu, ptr. ca in cele din urma alegerea e a ei, ea va decide daca va acepta in continuoare sa stea cu sotul ei sau va rupe "pisica in doua " si va renunta la el.Eu nu as mai putea iubi persoana (sotul, partenerul) care a ridicat mina la mine- asta nu este iubire, si faptuil ca bea nu-i scuza comportamentul .Eu am o vorba:cel care a ridicat mina o data o va face si adoua oara...si o a treia! Ori asta nu mai e iubire ,sa ajungi sa stai cu acea persoana sa suferi sa fii jignita, nu stiu dar nu cred ca as acepta asa ceva!In ceea ce priveste curajul nu pot sa-ti spun decit ca mie daca mi-ar ajunge cutitul la os nu as mai sta pe ginduri si l-as parasi.Nu am cunostinte ce efect ar putea avea o dezalcolizare, si sincera sa fiu nu stiu ce sanse ar avea sa-si revina el...nu-l cunosc si aici e vorba de cit de ambitios e el si cit de motivat!Cred ca fiecare om are sansa lui in viata si nu va fi sfirsitul lumii daca se va decide ca se va desparti de el, eu asa cum ti-am mai spus nu as mai putea iubi, imbratisa si mingiia pe cineva care sistematic ridica mina asupra mea!Sper din tot sufletul ca prietena ta sa-si regaseasca linistea in cuplu ca acel ingeras de copilas sa poata creste fericit si isa se simta iubit!Cu prietenie[canada] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, va miltumesc!scuze nu am mai avut retea si nu am mai putut intra pe net...problema e mai grava...in noaptea de inviere a luat o bataie grozava pe la 12 noaptea, m-a sunat, ca sta la cateva blocuri de mine si vreau sa va spun ca o daduse afara din casa in halat si in papuci, ea a rausit sa ia copilul si sa fuga. a venit la mine, era batuta,plangea,dar c-e m-a impresionat era victoras care statea in brarele ei lipit si nu spunea nimic dar parca stia totul...vad ca mi-ati pus niste intrebari...ei au o situatie financiara buna, o casa frumoasa, cam tot ce trebuie unei familii ca sa fie fericita,dar...cand s-au casatorit ea avea banii de care avea si domnul nevoie,el doar lucra la o firma,casa a fost luata din banii ei si ea ca o doamna l-a trecut si pe el in acte si acum ii spune ca e casa lui.am inteles ca la inceput el nu bea de fata cu ea si s-a prefacut foarte bine.ea spune ca nu a vrut sa se casatoreasca,doar un copil si-a dorit,ca el a insistat cu casatoria si ea a cedat crezand ca de fapt asa e normal.ca victor sa aiba un tata.nu stiu ce sa mai zic,poate nici ea nu e o sotie perfecta,dar cum sa fie cand tu vii la zece seara si beat si cu chef de scandal? eu nu am cum sa o ajut prea mult,ea e cea care se poate ajuta daca vrea sa scape din acest cosmar.noi doar ii dam niste sfaturi.sa vada si ea ca alta solutie nu este decat divortul.eu cred ca mai spera ca el isi v-a reveni,dar probleme e ca el nu considera ca bea prea mult si mai ales daca are si banii necesari....nu vrea sa fie ajutat.am inteles ca ea a luat niste picaturi antialcool pe care i le pune in mancare,cafea,etc dar pana acuma vad ca rezista omu,nu are nimic..va pupic si va multumesc,mai vin cu vesti. vreau sa va spun ca in noapte de inviere cand a venit batuta la mine am sunat la 983 , violenta in familie,dar nu mi-a raspuns nimeni.nu mai stiu...pupici si poate ca daca vede ca suntem multe care ii dam sfatul asta,nu mai spera aiurea in ceva ce nu se va intampla. Geanina si bebe Luca Andrei http://community.webshots.com/user/lucaandrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geanica , uite , mai dau si eu o data cu parerea si sper sa nu jicnesc pe nimeni . Din ceea ce-ai spus tu reiese cat de cat clar ca el a profitat . In ceea ce priveste casa , ok , e a ei , a pierdut trecandu-l pe acte fara sa-l cunosca bine , dar totul are o rezolvare ... Eu spun ca divortul e cea mai buna solutie si partajul se fa face cu prioritate catre ea si copil pt ca Victoras nu e inca major . Asa ca ea ar cam trebui sa aleaga intre dragostea pentru copil si cea pt un tiran care le amaraste viata . In legatura cu picaturile , sunt foarte periculoase . Depinde de organism , dar eu am auzit cazuri in care ei nu au incetat ba mai mult , combinate cu alcool i-au purtat pe paturile spitalului , au innebunit sau , in cele mai rele cazuri decedat . Sa-l lase acum ar fi cel mai bine . Viata e scurta si , poate sunt repetitiva dar sa se gandeasca la sufletelui ei de copil si apoi la ea si respectiv "domnul" . Stiu ca e mult mai usor de vorbit din afara ,cand nu esti implicat personal . Cat despre serviciile de la noi ( violenta in familie ca ex ) sa spunem numai ca norocoasele au parte de o primire mai calduroasa [bang][bang][bang] Nimeni nu e perfect !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bai, frate, ce mai asteapta? s-o ia la fuga cit de repede! sau poate asteapta sa creasca baiatul mare ca sa simta cit mai bine toate tebsiunile astea. ca oricum finalul tot cu divort va fi, chiar si dupa 10-15 ani, numai ca atunci copil va fi mai traumatizat.eu am vazut oameni care au crescut in familii in care caftul era la ordinea zile si vreau sa va spun ca se cunoaste! ninja, orice om poate alege cum sa se poarte. iar asta cu bautura de necaz mi se pare o motivatie cel putin stupida. omul bea fiindca ii place sa fie beat, de aia! Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=5392&cid=2525
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gianina, la 983 raspunde cineva. Poate nu a raspuns de Paste.. Centrul este in cadrul Policlinicii Titan. Daca sunati dupa ora 10 dimimneata puteti vorbi cu psiholog Panu Viviana. Se discuta cu ea ref program si cel mai bine este ca prietena ta sa ajunga acolo si sa stea de vorba cu cineva care o poate ajuta sa ajunga la starea de a lua o hotarare. Prietena ta trebuie sa hotarasac singura ce face. Un psiholog o poate ajuta. Cei de la centru au si jurist si toate alea.. ii raspund la orice intrebare dar nu iau hotarari in numele ei. Ideal ar fi sa nu mearga singura, cel putin prima data. Apoi va trebui un pic "ajutata" sa se duca si la restul de intalniri, pana va ajunge sa aiba vointa proprie si putere sa lupte. Deocamdata cred ca-i in stare de soc.[bang] Bafta si Dumnezeu cu Victoras ! Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cunosc nici un caz in care cineva sa se vindece de alcoolism, o data ce s-a ajuns la un stadiu serios. Dupa parerea mea, din acest punct de vedere nu exista nici o speranta. Am o cunostinta al carei barbat e alcoolic. Nu e violent, nu se pune problema de bataie, dar dispare de acasa etc. Problema este ca ea este foarte slaba de inger si nu e in stare sa ia o decizie definitiva: fie ramane cu el, il accepta asa cum este sau incearca sa il modereze (nefiind inca violent, cred ca e posibil) fie il paraseste odata pentru totdeauna. Ea tot zice ca il lasa, dar in final ramane acasa si nu face altceva decat sa se planga rudelor. Am divagat. Unde vroiam sa ajung este ca ea trebuie sa ia o decizie cat mai curand, mai ales fiind vorba si de un copil. Si sa nu renunte la decizia respectiva. Cat despre imaginea unui tata: eu cred ca mai bine fara tata decat cu un tata care da asemenea exemplu. Dimpotriva, ar influenta si baietelul sa o ia pe calea aceasta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geanina, daca vorbesti cu prietena ta sa-i spui sa nu plece de acasa. Am mai vorbit la centrul cu 983 si au spus ca multe femei pierd la partea legala pentru ca sunt acuzate de parasire de domiciliu si rapire minor. Stiu ca suna aberant... adica o incasezi si mai trebuie sa nu parasesti domiciliul, dar .... Au fost foarte cooperanti cei de la centru si foarte deschisi sa ofere orice informatie. Au intrebat daca prietena ta si-a scos certificat medico-legal dupa... Daca exista astfel de certificate problemele se rezolva relativ repede pentru ea. Doamneee,... ce aberatie! Ce mai face prietena ? I-ai aratat mesajele? Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...