Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va rog sfaturi


Recommended Posts

Sunt de acord cu deby ( si nu vreau sa jignesc pe nimeni nici eu) cind spune ca el a profitat de ea.Totusi prietena ta a facut mai multe greseli, din dragoste cred, atunci cind si-a legat destinul de un om pe care nu il cunostea foarte bine. Trei luni de zile nu inseamna mare lucru si , spun din experienta personala, barbatii care beau dar care au un scop de atins se pot preface f bine - nu vreau sa indulcesc pastila pt nimeni, nici macar pentru mine. Sint sigura ca daca acum el bea mult asta inseamna ca el bea si inainte de casatorie dar ea nu stia cit anume pentru ca nu-l cunostea. Si mie mi s-a intimplat la fel, stiam ca bea mai mult decit ar fi normal dar atita timp cit se purta minunat fata de mine nu aveam ce sa ii reprosez. Dupa oficializarea relatiei insa totul s-a schimbat, cunosc foarte bine episoadele in care el pleca dimineata de acasa un om si se intorcea seara o cu totul alta persoana, cu chef de scandal si accese de violenta. In clipa in care am incercat sa-i explic, cu frumosul, ca nu merit un astfel de tratament mai ales ca-l scosesem si dintr-un impas financiar, a fost cu mult mai rau, pe scurt am ajuns sa avem certuri din senin ( din bautura mai bine zis) in care mi se reprosa ca daca am facut un bine nu e cazul sa i-l scot pe nas si asta vreo 2 ani la rind.Daca nu avea motiv de scandal il scotea pe asta de la naftalina si isi varsa nervii pe mine. Isi cerea scuze a doua zi dar a 3-a zi incepea din nou cu aceleasi texte. Prietena ta Geanica a fost naiva atunci cind a trecut casa si pe numele lui desi banii erau ai ei, in primul rind el nu er fi trebuit sa fie de acord cu asta daca avea ceea ce se numeste mindrie de barbat, dar banuiesc ca a primat interesul si acum pesemne tot lui nu-i pica tocmai bine, mai ales daca ea aduce vorba despre asta. El stie sa profite dar nu ii place ca ea sa-si dea seama de acest lucru. Oricum daca banii au fost ai ei si ea are cu ce sa dovedeasca nu are de ce sa se teama, cred eu, in cazul unui eventual divort. Eu o sfatuiesc sa plece si asta cit nu e prea tirziu pentru ca obisnuita este o a doua natura, nu are de ce sa stea sa suporte aceasta situatie daca se poate descurca singura dpdv financiar. Cu cit mai repede cu atit mai bine, pentru ca va face un mare bine si copilului si nu mai suntem pe vremea lui mam'mare cind nici un barbat nu se uita la o femeie cu un copil. Eu asa am facut si imi este foarte bine acum, chiar daca nu a fost un copil la mijloc nu mi-a fost usor pt ca il iubeam asa cum era, dar traiul alaturi de el devenise insuportabil. Pentru o vorba buna, o mingiiere, o noapte de dragoste, merita ore in sir de scandal si batai ?? doar nu e el cel chemat sa-i judece pe altii si sa aplice pedepsele care " se impun". Daca cu ea se poarta asa, mai ales acum cind are grija de un pui de om, cine ii garanteaza ca se va purta bine cu copilul cind o se fie mai mare? Si chiar daca se va purta bine cu copilul oare acestuia ii va face bine sa isi vada mama injosita astfel? Nu cred... si am citit aici mai multe mesaje ale unor fete despre o copilarie traumatizanta alaturi de un tata alcoolic. Ea incearca de una singura sa rezolve aceasta problema: este inutil. Daca el nu constientizeaza si nu isi accepta viciul nu poate remedia nimic. Picaturile i le poate administra acasa, dar in rest? pe linga faptul ca pot fi periculoase eu una nu sint de acord cu ele, o scuza scopul mijloacele dar ce face ea nu e bine. Sa-i vorbeasca despre divort, cind el nu este baut, si daca nici asa nu ajung la un numitor comun nu are ce sa mai astepte, el trebuie sa ia o hotarire: familia sau bautura? This is the question Scuze fetelor pt lungimea mesajului dar pe mine ma revolta situatiile de genul asta si nu ma pot impiedica... [pup] Monaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc mult de tot pentru sfaturi! Eu nu mai am access la net pentru o perioada. Din cauza asta nu am reusit sa raspund pana acum. Prietenei mele i-am povestit despre sfaturile de la voi si sper sa si asculte! Nu de alta .. dar cel care va suferi si nu are nici o vina este Victoras. Multumesc mult inca o data! Geanina si bebe Luca Andrei http://community.webshots.com/user/lucaandrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum poate un barbat sa dea intr-o femeie???? eu asa ceva nu pricep !!! si nu pricep cum femeia respectiva mai poate sta un minut dupa aceea langa monstru,ca acela numa barbat nu mai poate fii numit.parerea mea este ca ar trebui sa-l paraseaca,deoarece din moment ce a calcat o data stramb, cu siguranta o va mai face.imi pare tare rau pentru prietena ta si pentru copilas.dar cu siguranta le va fii mai bine departe de acel om !!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geanica spune-i prietenei tale ca alcoolul si violenta nu au vindecare,iti vorbeste o femeie care din pacate a avut parte de tata alcoolic,primul iubit alcoolic si amandoi erau si foarte violenti.Tot ce am trait ma va marca o viata si nu cred ca ma voi vindeca vreodata cu adevarat niciodata chiar daca acum duc o viata mai mult decat fericita si am parte de foarte multa dragoste . Nu cred ca prietena ta isi doreste ca Victoras sa fie bantuit toata viata de aceiasi monstri ca si mine.Nici nu isi poate imagina pana unde pot ajunge astfel de oameni si ii doresc nici sa nu afle.Sa divorteze cat mai repede indiferent daca il mai iubeste sau nu ,s-o faca pentru copilas.Soarele va veni si pe strada ei si va fi extra ordinar de fericita ,asa cum sunt eu acum . andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
uita-te la subiectul pe care l-am deschis eu.alcoolismul nu se trateaza.Si sotul meu s-a lasta de bautura dar ieri a baut o bere.Cica nu-i decit o bere iar maine vor fii doua samd... Nici eu nu stiu ce sa fac.Nici eu nu am curajul sa_mi iau viata in maini ,mai ales ca sunt intr-o tara straina .am un copil de crescut.Habar nu am cum voi rezistza inca vreo 2 ani cind pot sa duc fetita la gradinita ca s apot sa incep sa lucrez. dACA PRIETENA TA ARE PARINTI LA CARE SA APELEZE CARE SA O AJUTE ATUNCI SA MEARGA CIT MAI REPEDE:sINGURA E GREU CU UN COPIL MIC: TOATE CELE BUNE renata & vanessa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Poate cele care ma cunosc deja din subiectul lansat de mine vor considera inoportuna participarea mea la acest subiect si totusi cred ca mai am inca posibilitatea de a ajuta un suflet sa ia o hotarare buna . Draga genica eu am plecat cu fetita de doua ori de la sotul meu de acasa si tot de atatea ori m-am intors . Au trecut de atunci 10 ani si vreau sa-ti spun ca tot ce a-nsemnat schimbare a fost din rau in mai rau . La vremea cand am plecat , toti imi spuneau ca supa incalzita nu mai este la fel si nici nu exista sanse de schimbare dar ca un catar am persistat in nebunia dragostei . Astazi am doi copii care sufera si patru inimi frante . Sa fuga cat mai are timp , sa fuga , sa stranga din dinti si orice s-ar intampla sa nu se intoarca , este probabil la varsta la care-si poate reface viata alaturi de victoras si de un alt barbat care sa merite dragostea ei si statutul de sot . Sperand ca-i va fi de ajutor sfatul meu imi doresc din suflet sa nu faca aceeasi greseala ca si mine . Dumnezeu sa o ajute cu gandul cel bun . Camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

geani, sa plece mancand pamantul...iti spun eu.... am avut o relatie inainte de casatorie....in care ...am luat intai o palma....am ziis ca e o greseala....dupa aceea nu s au mai oprit....maltratarile fizice si psihice. suntem alaturi de prietena ta ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg un lucru...femeia asta a cerut o mana de ajutor si unele dintre voi i-a smuls-o. Ce naiba..de asta avea ea nevoie? De un judecator pentru sotul ei. Lucrurile sunt clare...s-a indragostit de el..s-a maritat...a facut copilul si apoi s-a trezit. Nu radeti ca rasul se ia Draga fata...du-te cat esti tanara, nu sta ca mai tare te adancesti in namol si o sa-ti fie din ce in ce mai greu sa pleci.[bang] Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca decizia de a pleca sau nu o poate lua doar ea. Sunt de parere ca nu e de bagat in viata nimanui, la o adica poti fi invinuit pentru neintelegerile lor sau mai stiu eu ce....??? Oricum daca e o mama adevarata se gandeste in primul rand la copil si face pasul chiar daca o afecteaza. Poate ajunge sa bata si copilul, si se mai alege si cu alte probleme.............
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...