Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atunci cand lumina se revarsa


Recommended Posts

Ma intreb in fiecare moment mai deosebit al fiecarui an, ce am realizat, ce nu am realizat, unde am ajuns, de unde vin si incotro oare ma duc? Pare sa fie banal, pare sa fie plictisitor, si este aproape ora 12 noaptea. Noaptea invierii. Noaptea renasterii. Noaptea in care lumina se revarsa dincolo de moarte. Stau si cuget la vorbele ce spun: "Cel ce moare cu mine va trai vesnic", "Tacerea mieilor", "Lumina din lumina" Sunt multe, mult prea multe astfel de rostiri al caror sens ascuns ma fac sa ma infior. Simt durere de fiecare data. Ar trebui sa ma bucur pentru ca de fiecare data mesajul final este "Bucurati-va si va-nveseliti!" "Sarbatori fericite". Nu stiu daca ma bucur, mai degraba sper sa ajung sa ma bucur. Speranta, da, speranta este un cuvant mai potrivit pentru mine. Pentru ca este asemenea genei de lumina ce taie orizontul atunci cand soarele vara iese la iveala. Sa fie si bucurie oare? Lumina ce pleaca firava la miezul noptii dincolo de ploaie sau de vant, protejata cu grija de fiecare palma, se intinde vertiginos ca un val. Lumina din lumina! Da speranta luminii ce invinge moartea. Cu moarte pre moarte calcand. Nu este moartea biologica, pamant suntem in pamant ne-ntoarcem. Este vointa de a invinge moartea spirituala. Lumina ce ne aduce si ne calauzeste in vartejul spiritual. Pace voua! Nu iti deschide ochii, ci deschide-ti sufletul. Lasa lumina sa vina si bucura-te de ea. Si iarta! Ce sunt eu? Un strop de roua sau o trestie aplecandu-se in bataia vantului? Si una si alta. Sunt roua pentru ca lucesc precum roua dimineata, diamant in verdele crud al vietii, sunt trestie pentru ca ma aplec usor in bataia vantului sau a furtunii lasand adierea sau furia vremurilor sa treaca pe langa mine, si sunt din nou roua pentru ca ma topesc discret, ca si o umbra lasand locului meu visul trecerii mele. Bucurati-va oameni buni, bucurati-va si mai ales sperati. Dincolo de noapte exista o lumina ce astazi va vrea sa aduca aminte ca exista speranta luminii din lumina. Mai sunt doar cateva clipe dragii mei. Dumnezeu sa ne aiba in paza! Sa fiti iubiti! Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...