Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Voi cum va simtiti de sarbatori ?


Recommended Posts

Draga Debby, In Romania , sarbatorile au alta grandoare, aici iti cumperi toale noi te duci la biserica, maninci cam ce maninci si de Craciun.Pentru copii este o mare bucurie cautarea oualelor de plastic umplute cu bomboane prin iarba, iar pentru noi este inca un prilej de mincat. Anult asta insa, desi mama a fost aici, nu am facut cozonac, drob sau miel. Am avut garnituri facute rapid, americane, sufle de porumb, conopida cu mazare si brinza la cuptor, piept de curcan, tarta de fructe.Si copiii au vopsit oua. Anul acesta nu am dus copiii sa culeaga oua si nici nu am facut ceva stil: "a venit ierpurasul!". As vrea ca aceste sarbatori crestine sa le ramina in memorie ca fiind prilej de a merge la biserica, unde am fost simbata seara si am stat 3 ore, a fost superb.Ca bomboane maninca si se Halloween! Eu nu ma mai simt prost aici de sarbatori, pentru ca am descoperit ca pentru majoritatea americanilor "it is not a big deal" ,totul este extrem de comercializat...M-am simtit chiar bine saptamina asta pentru ca m-am gindit la Isus! oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Anul asta de Paste m-am simtit bine aici dar Craciunul si Revelionul de acum 2 ani a fost groaznic.Am jurat ca n-o sa-l mai fac in Suedia si asa am facut.Oricum sper ca in viitor toate aceste sarbatori importante sa le petrecem acasa in Romania!! Nicaieri nu-i mai bine ca acasa[RO]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pastele de anul acesta a fost unul extrem de trist pentru mine,m-am simtit mai singura ca niciodata desi il am alaturi pe sotul meu drag dar poate si pentru ca sint insarcinata am o stare emotionala mai aparte,am suferit din cauza ca cei dragi sint departe,desi i-am revazut prin internet dar mai mult rau mi-a facut.Aici in Nz Pastele nu se serbeaza,oamenii nu stiu ce reprezinta Pastele,este doar un prilej de a sta acasa 4 zile.Preparate traditionale nu am facut pentru ca eu ma lupt cu greturile de dimineata care tin toata ziua si tot ce mi-am dorit a fost ca sa-i am alaturi pe parintii,pe bunica si sora mea.Imi vine sa plang si acum cand scriu. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am simtit super bine! Am fost plecati la niste prieteni in Olanda. Am cautat o gramada Biserica Romaneasca din Schiedam (noroc ca n-am abandonat cautarea). Am gasit-o exact cand se dadea lumina si se inconjura biserica. Am ramas la slujba pana la 3 dimineata. Am luat oua, cozonac si vin sfintit si Lumina. Am dus Lumina acasa cu masina (aoleu, bine ca nu ne-a oprit politia). A doua zi am mancat oua rosii, cozonac si alte bunatati. Am petrecut un Paste excelent, alaturi de copii nostrii si de prieteni. Ce conteaza cel mai mult, este ce vrei sa faci de sarbatori. Daca vrei sa fii trist, esti trist, daca vrei sa ai atmosfera de sarbatoare, o creezi! Hristos A Inviat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa vorbesc cu fetele de pe Coasta de Azur de aici sa vedem daca o sa gasim si noi o bisericuta romana pe aici , dar nu prea cred ca la Nice e biserica rusa drept ortodoxa . Stiu ca important e sa te simti aproape de Dumnezeu si-ti ajunge sa fii in al noualea cer , dar uite ca am pierdut mult de cand stau aici . Ieri si uitasem ca e zi de sarbatoare si am pus perdelele la spalat in masina . Cand am realizat am oprit-o dar , ma dezamagesc pe mine insami . Mi-am promis insa ca de Craciun o sa se intample altfel , ca o sa simt din plin sarbatoarea . Anul trecut deja a fost o schimbare spre bine in atmosfera . Va multumesc mult ca imi sunteti alaturi , de fapt , ca suntem impreuna aici pe forum [il][il][il][grup] Nimeni nu e perfect !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in Romania, dar sora mea e plecata in Germania, si cu exceptia Craciunului si a anului nou de anul trecut pe care l-a facut acolo, si cand nu s-a simtit deloc bine, in rest- de sarbatori vine acasa sa le faca impreuna cu noi.Va cred ca va este greu departe de casa. Anca Capul sus, va rasari soarele si pe stada noastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una ma simt excelent aici. Familia mea e aici, ce sa caut in Ro? E adevarat ca de craciun cel putzin lipseste acel ceva pe care-l avem doar in ro, dar pentru asta sunt atat de multe alte lucruri care ma bucura, ca n-are sens sa ma intristez pentru jumatatea goala! Mai bine ma bucur de cea plina, nu? Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...