Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alimentatia de la 3 luni


Recommended Posts

Buna fetelor, (pentru cele care s-au obisnuit cu aparitia mea p-aici vreau sa le spun ca fetita mea iubita e mare, frumoasa si sanatoasa, in ciuda la toate temerile pe care le aveam la inceput, stiti voi...) va cer din nou sfatul.. pentru ca pe net n-am gasit nimic concret si parerile invechite a celor din jurul meu nu prea ma satisfac cele care aveti bebelusi de 2-6 luni : bebe meu pare ca nu se mai satura numai cu lapte (3-4-5 bibiroane pe zi cu cate 120 de gr) iar cateodata cam 50 de gr de suc de morcov ras. Produsele care se gasesc in farmacii pt sugari sunt de la 4 luni in sus. Credeti c-ar fi bine sa-i dau si altceva? Si daca da, ce? Cu ce sa fie supa si cum se prepara?.. multumesc Violeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aici se considera ca un bebe de 3 luni trebuie sa manance cam 150 ml lapte/portie. Asa ca mareste-i portia. Pana la 6 luni, bebelusii nu au nevoie de nimic altceva. Abia de la 6 luni legumele le sunt necesare in alimentatie. Dar de obicei se incepe mai devreme, ca sa se obisnuiasca si ca deja la 6 luni sa manance portii cum trebuie. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta, Alexa manca la trei luni cate 90 de ml la doua ore indiferent de zi sau de noapte. Abia pe la 4 luni am reusit sa trecem la 3 ore dar mancam cam 120 ml. Las-o in ritmul ei, nu o forta. La 4 luni si jumatate cel mai devreme poti incepe sa-i dai si altceva. Pediatra ce zice? Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord cu Liliana - lui Andrei am inceput sa ii dau suc de fructe dupa 4 luni si acum intentionez sa fac la fel. Laptele este f important ptr ei acum, plus de asta de aceea se numesc "sugari" ptr ca tb sa pape laptic. Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu], cu toate ca nu am bebelus, dar amintiri... Copiii mananca diferit si cresc diferit, principalul e sa-si urmeze graficul lor personal (lungime, greutate). Cand si cat mananca e diferit de la copil la copil, de la o zi la alta. Intre 4-6 luni poti sa incepi cu completarea. Poti sa astepti pana la 6 luni. Incepe cu portii mici, si nu amesteca gusturile. Da-i acelasi gust (fel) cateva zile la rand si pe urma schimbi la urmatorul. Nu-l obliga daca nu e interesat, ora de masa sa fie ceva placut si interesant. Pana la 5 luni copilul poate doar sa suga si nu-si coordineaza buzele si limba foate bine. De aceea nu poate manca din lingura/lingurita. Inafara de lapte poti sa incepi cu gris (foarte moale), morcovi si cartofi fierti pasati, mar ras, banana pasata, suc de mere. Cand incepi cu un nou gust, da-i cate putin de fiecare data ( o lingurita ajunge prima data, dupa care urci la 3-4). Recomandate doar dupa varsta de un an: sfecla, spanac, telina, miere, sare, alune. Deci cu alte cuvinte sant de acord cu cele dinaintea mea, doar ca m-am lungit mai mult si m-am departat un picut de subiect [:)][flo] "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...