Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (20)


Recommended Posts

JULIA asa face si Alex cand mancam noi devine f pofticios si dupa ce se uita ca un catelus infometat si intinde manutele, urla pana ii dau si lui ceva. Si el se supara daca ii iau ceva cu ce se joaca din manute.[:D] apropo zana ta are prieten? ca venim noi in petit!..... MI-ELA multa sanatate! imi pare rau tare de tromboza ta! ai grija nu fuma, mai ia daca o tolerezi niste aspirina din cand in cand ca e anticoagulant bun...in rest noi fix la un medicament pt asta lucram la un anticoagulant cat mai bine directionat in cascada de coagulare si care sa aiba si efecte secundare minime, seful meu are niste brevete (niste peptide artificiale) dar pana sa ajunga pe piata... si ii vin idei noi mereu...[:D] felicitari pt dintisori! ELLIE Doamne fereste ce e prostia asta? scuza-ma, nu vreau sa jignesc dar mie mi se pare periculos, anormal si inutil! si pana acuma nu am mai auzit asa ceva! si am intrebat si pe soacra si mama si nici ele nu au auzit de faza asta. CARMENA bine e de tine! eu caut pe aicea produse organice (bio) si tot nu is sigura ca is "curate", wow si socrii la Olanesti mai? suuuper [cool]! Mai asta micul al meu se distreza de numa cand il imit pe Golem din Lord of the Rings...Preeeecioussss! (eu il imit aproape perfect) si ii place si faza cu I'll be back! pe aceeasi tonalitate... bai asa rade de numa inca da din picioare! daca il tin pe canapea in piciorute si ii pun hainute si jucarii deasupra pe marginea canapelei se intinde si le trage si le ia in brate! daca ascund cate o jucarie o cauta, mai ales daca vede ca e sub un prosop de exemplu! e o figura mare! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
IOANA draga bine faci! eu te-as sfatui dar la noi pe piata se pare ca sunt alte produse decat in Europa, daca cumva este la voi, am inteles de la Carmen ca ar exista in Oradea, Gerber e bun.[flo] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Azi nu avem sarbatoriti... Multumesc fetelor de incurajari. Cristina, sa stii ca sa voi face, voi merge la un medic homeopat. Ieri a fost pediatrul sa-l vada pe Andrei. El e bine, merci. Nu are rosu in gat, asa de bine imi pare. Doar nasucul e inca infundat, asa ca ser fiziologic din greu. Si i-am luat Karvol, ii pun pe un scutecel langa capsor si ii mai desfunda nasul. De fapt acum e doar fornait, poate respira bine. Am discutat de diversificare, incepem cu fructe si legume. Fara fainoase, ca este mult peste medie cu greutatea. Fetelor, daca bebeii vostri sunt grasunei bine, nu are rost sa le dati fainoase. Se ingrasa inutil...Sa nu va suparati pe mine, dar cred ca o ingrasare excesiva nu e buna. Creste excesiv numarul de celule adipoase si uite asa se poate pune caramida pentru obezitate mai tarziu. Uite, media la 4 luni ca si greutate e cam 6,8 kg. Daca sunt mult peste greutatea asta e de preferat sa nu le dati fainoase. Eu mi-am facut 3 tabele in word cu fructe, legume si altele. Cu tot ce mi-a trecut prin cap, sunt convinsa ca am uitat anumite alimente. Si mi-am trecut acolo luna de la care e voie sa ii dau. La majoritatea alimentelor 4 luni e ok(pentru copii hraniti artificial). Sunt doar cateva care trebuie mai tarziu putin. Deocamdata mai astept cu fructele si legumele, inca o saptamana. Pe fondul virozei e posibil sa faca urat la stomacel daca ii dau altceva decat lapte. Si asa acum nu prea mananca nici lapte. Sau, ma rog, mananca aiurea de tot. La 6 dimineata papa 170, in restul zilei abia de papa 300 in total si seara baga in el 240!!! dintr-un sut. E ciudat rau in zilele astea. Ca sa nu mai spun ca eu nu am liniste in casa decat cand doarme. 90% din timpul cat e treaz, maraie. E cumplit...Abia astept sa-i treaca si nasucul si atunci nu mai are nici o scuza. O sa ajung ca si Ileana, il las sa urle pana adoarme si singur, ca deocamdata doar in brate... Si cu toate astea si eu il iubesc din ce in ce mai mult, mi-e drag de numa. Cand vad cum rade, imi vine sa-l mananc. Ieri am inregistrat o premiera, a ras in hohote, ca un om mare. Luci l-a facut sa rada asa, cu o jucarie pe care o tot zdranganea in fata lui si ii mieuna si hamaia(Luci, nu jucaria[:D], ca a ajuns cupilul nostru sa faca orice din tat-su, cum nici nu imi imaginam. Il cara tat-su in brate prin casa pana nu-si mai simte spatele[:D]) Si toata viata noastra se invarte in jurul lui. Si e bine asa, e ceea ce trebuie sa fie. Cel putin acum cat e mic. Poate cand va fi mare, mult mai mare, vom gasi mai mult timp pentru noi. Am uitat sa urez "Bine ati venit!" fetelor noi. Molipsire placuta, DC da dependenta, sa stiti. [:D] Era o intrebare legata de scosul copilului din apa, tinut de cap.E ceva obicei de prin Moldova(de peste Prut cumva?). Acolo isi scot asa copiii din apa. Nu stiu ce sa zic, nu cred ca as putea. Mai ales daca e agitat si se invarte cumva, Doamne fereste. Mai bine nu...Cred ca pe majoritatea ne-au scos parintii din apa normal si uite ca avem gat...[:D] Simona, intrebai de razatoare de sticla sau blender. Daca ambele il oxideaza, atunci fa cum iti este mai usor. Eu nu am gasit(oricat de incredibil pare) razatoare de sticla!!!, doar de plastic(are forma ca cea de sticla). Ce ziceti, e o problema? Macar temporar o pot folosi, pana gasesc de sticla? Carmen,Elena, imi pare rau de puiutii vostri. Doamne ajuta sa treaca repede. Stiu cum e sa tremuri de frica sa nu aiba ceva grav puiul. O sa fie bine, o sa vedeti... Ce mai era....A, da, cafeaua. Eu am baut cat timp am alaptat si nu avea nimic Andrei. De fapt doar o singura data a foat mai agitat, eu am zis ca nu poate fi cafeaua, ca mai bausem inainte. Si nici dupa nu am mai avut probleme. Apropos de alaptat. Fetelor care ati alaptat si v-ati oprit, voi mai aveti lapte in sani? Eu nu mai alaptez de 2 luni si daca strang mai iese lapte, sau uneori mi se mai uda tricoul putin. Am pus pe limba sa vad ce gust are, daca e tot asa ca inainte, dar e saraaaaat rau de tot. E normal asa ceva? M-am uitat si eu la poze, faini copii aveti, mai fetelor. Sa va traiasca si sa creasca mari si sanatosi! Ileana, te rog eu sa nu te superi pe mine, dar ma tot mananca sa-ti spun ceva...La listutza, Theiuta e putin mai sus, chiar dupa tine. Please,please, nu te supara,dar tot imi sare in ochii chestia asta. Daca nu vrei sa schimbi, nu ma supar, doar ca am tot observat ordinea asta...In rest, felicitari pentru noptile dormite, la cat mai multe. Si ce fain ca sta in funduletz asa de bine. Abia astept sa stea si Andrei, ca tare mult ii place la verticala, as mai scapa si eu de carat cupilul in brate... Chiar asa, la cat timp l-ai lasat in funduletz singurel(cu reazam, la inceput, nu?)? Gata, ca m-am intins cat o zi de post. Mai citesc o data mesajele si daca mai sunt intrebari la care pot sa raspund, revin. [:)] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CARMENA draga, eu fructele i le fac eu piure si suc si la fel si sucul de morcov (aicea ei vand inclusiv suc pt bebelusi), insa legumele nu-mi ies prea bine si nu am nervi sa le prepar asa ca in general i le dau din borcan si ii plac mai mult decat cele facute de mine. Eu nu-s prea pro borcanase (nu am incredere in fabricile de ind alimentara...), dar din cand in cand is f utile si bune. Oricum vreau sa-mi iau o oala din aia care face legumele pe abur si atuncea i le fac eu si alea, dar asa cand ma grabesc sau nu am nimica preparat e cel mai simplu sa i le dau din borcanase. A si mai am un motiv... eu primesc pe gratis cateva borcanase si cereale (de la WIC, o organizatie care ajuta femeile cu venituri mici cu bonuri de alimente) nu ca ar fi scumpe dar daca tot le am atuncea de ce sa nu i le dau? plus ca is o lenesa...deci ma enerveaza sa fierb sau aburesc legume...[:D] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! Ellie, am auzit si eu de "trasul de cap" - copilul se ridica din baita repede de tot prins de cap- dar nu am avut gasit nici o ratiune pentru asta. Mama mi-a spus ca mi-a lungit si mie gatul in acest mod, dar asta tare deeeeeemult. Personal, nu cred in beneficiile acestei practici. ganduri bune, Z Miruna 5 ani, Maia 5 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allya, multumesc, eu am primit cupoane de $10 off la inceput, ca asa fac, intai iti trimit vreo 3-4 pe urma gata ti-o taie de tot, asa ca m-am dus atunci si am cumparat si am 4 cutii, numai una am desfacut saptamana trecuta. Cerealele ti le ofer fara schimb. Am crezut ca-s singura care face peri albi fierband si pasirand legume, ca pe urma sa nu le manance. Asa ca am cumparat borcane de la Tender Harvest (Gerber) si sunt mult mai bune, dupa parerea lui, decat cele facute in casa. Mere cu cartofi dulci, pere cu legume si prostii din astea, secretul e ca sunt amestecate cu fructe care-s dulci. Doar piureul de fructe si sucul il fac in casa. Hai sa va intreb la ce varsta s-au intors copiii vostri de pe spate pe burta si invers. Al meu face incercari dar numai pe o parte ajunge. A inceput sa se gadile la fundulet si plica atunci cand il dau cu crema, si pe corp cand il ung dupa baita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi venim miine in parc. Allya draga mea,printesa are vreo 6 prieteni in parc,dar mai e loc si pt altii,ea fiind scorpioanca ii place mult sa fie curtata si admirata.Miine ne ducem in parc sa ne intilnim cu Luca si poate iese si acolo ceva [:-)))] Fetelor sa stiti ca eu am scos-o pe printesa din cadita de cap dar cind era mica,cam pina pe la 2 luni,era f simplu o puneam in cadita cu fata si o luam de caput,la inceput mi-a fost frica dar dupa m-am obisnuit. Buburuza eu nu vreau sa mearga,cum am scris o pun in premergator ca sta in fundulet si se joaca si asa mai pot sa fac cite ceva,ea se rostogoleste deja,merge de-a busilea si sta pt citeva minute sg in fundulet. M-am hotarit sa nu-i mai zic pitica ca am o prietena care are o sora si o striga pitica,iar acum fata are 17 ani si 1,75 si tot pitica o striga [:D] Bine ai venit Ciuf,asteptam detalii despre voi. Pupicei Julia23 http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciuf, bine ati venit! Din pacate nu va pot adauga pe lista ca nu am mai multe amanunte. Laura, Luca a executat primele intoarceri de pe burta pe spate la 4 luni si o zi. Iar invers pe la 4 luni jumate. Julia, Luca o are deja pe oana, sa vezi ce se mai bucura cand se intalnesc... dar nu zic hop, cine stie ce preferinte are fi-miu. De fapt, stiu: ii plac blondele. Cum da cu ochii de-o blonda, cum incepe sa rada si sa gangureasca. E verificata treaba. [:D] Hai ca ne vedem maine... http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...