Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (20)


Recommended Posts

ELENA draga uite: http://www.enfamil.com/enfamilformulaguide.html, nu stiu cat de util iti este dar sper sa te ajute, Enfamil ProSobean ar fi bun in caz de diaree. Sper sa se faca bine bebelusul. Imi pare tare rau ca nu sunt aicea medicamente care sunt in Romania, sunt unele similare sau altele complect diferite pt aceeasi afectiune, e o alta lume parca dezlipita complect de Europa..... Pt diaree gasesti totul fara reteta, doar daca sunt pt toxinfectie alimentara, diaree cauzata de boala bacteriana, etc trebuie reteta. Cauta ce ti-a zis Carmen, uita-te la compozitia de pe cutie. Mucilagiul de orez este gelatina rezultata daca fierbi orezul alb in multa apa (nu e ca si cel chinezesc facut numai cu un deget de apa deasupra lui), orezul se spala, dar nu ca si cand faci orez asiatic, adica sa ramana pudra de orez. Folosesti numai gelatina, nu is boabele fierte! sau zeama dupa orezul fiert, sa nu uiti sa o strecori! Nu-i da altceva decat lapte special si eventual cereale, dar doar orez, vezi ce mai zice si pediatrul. sanatate! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
SimonaR, multumesc de råspuns.Operatia in sine nu doare prea mult inså anestezia doare f tare[bang]Acum sper cå am scåpat si nu-mi mai apare! Allya, multumesc de sfaturi!De fumat eu nu fumez, niciodatå nu am fumat asa cå nu e o problemå!Aspirinå pot s-o iau, nu stiam cå ar fi bunå pt asa ceva dar mersi pt informatie[flo][flo] Noi poate ajungem in RO la varå si ne vom intilni cu careva![bis]Vå mai anuntåm!Am si eu o intrebare:noi l-am botezat aici pe cel mic, inså familia din RO ar vrea så asiste si ei ,de aceea m-au rugat så vin in RO si så-l botez intr-o bisericå romineascå!Care sunt obiceiurile si ce trebuie fåcut si cui trebuie dati bani si cit?[help]Vå rog mult så-mi spuneti![flo]Vå doresc la toate si bebeilor bineinteles ,multå sånåtate cå asta e cea mai importantå dintre toate![pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc again, ...nu a vrut deloc sa manince , aseara a plins si a facut kk de 3 ori fara febra...ia trecut febra de ieri si azi dimineata i-am dat putine cereale de orez ..sper sa isi revina cu mincatul.... va pup ....si sanatate [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! [s][s][s] pentru David si Fabian Stefan! Noi am fost in oras azi. Cam 2 ore si jumatate...A trebuit sa-mi caut un material de bluza, ca in 8 mai avem o nunta si trebuie sa mergem. Evident nu am nimic de imbracat asa ca la croitoreasa cu mine, ca de gata nici o sansa sa gasesc ceva sa-mi placa. Am fost si pe la SensiBlue de i-am luat la cel mic scutece si tetine, am gasit si sac de dormit cu fermoar si cu bretele pe umeri. Ieri am descoperit raiul pe pamant...[:D] Adica m-am luat la tranta cu tetinele cu flux rapid. Am zis ca mi-o fost de ajuns, alta tetina nu mai capata, n-are decat sa invete sa inghita mai mult odata. Si surpriza!!! Nici un chin pe capul lui, a supt 170 in 4 minute!!! pe ceas, ca eram curioasa cat ii ia. Si uite asa sunt de fericita de nu am aer. De la 30 de minute la 4, hai 7-8 minute....e ceva, nu?[:D] Mai, sincera sa fiu sunt confuza. Erau intrebari cu subiectul Dana.Era vorba de mine sau de Danateo?[:D] Ca acum suntem 2 Dane[:D] Trebuie sa ne punem de acord asupra unui nume distinctiv. Anyway, io va spun ce facem noi.[:D] Andrei e mai bine, mai tuseste, dar ii trece, nu cred ca pot sa-i fac ceva sa grabesc prea tare procesul de insanatosire. Ceai si cam atat. Noi, astia mari(eu si Luci, ca si el a prins raceala) o dam cu ceaiul si cu mierea. M-am hotarat, azi ii dau mar...Am zis ca profit ca e week-end si e si Luci acasa, sa incepem toti trei diversificarea.[:D] So, intrebarea numarul 1 [:D](Nu va era clar ca va bat la cap cu ceva?[:D]) In sucul de mar pot sa-i pun de la bun inceput o lg de pulpa de mar? (Am de gand sa-i fac pe razatoare marutzul) Si 2. Pediatrul mi-a spus ca in principiu daca portia lui de papa e 170 sau 200, atunci asa sa-i impart portia ca intr-o saptamana sa ajung acolo, bineinteles un singur aliment odata...Tinand cont ca Andrei nu a avut niciodata probleme cu burtica(acum am trecut la Humana2 fara nici un fel de amestec intermediar cu Humana1 si prima observatie e ca faca kk zilnic, de dimineata [:D]), pot sa-i dau odata 25 ml de suc/pulpa, apoi in fiecare zi sa mai adaug 25 pana la o saptamana? Gata cu intrebarile... Allya, am gatat listutzele. Ti le-am trimis. Azi cred ca mai tragem o tura de plimbareala. Ca inca e frumos.Cica se face vremea naspa din nou.[:(] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Allya, Smecta nu e tot una cu Pedialyte. Prafuri contra dezhidratarii sunt si in Romania , se numesc Prolyte. Smecta este anti-diareic (ingroasa kk [:)]) 2. Dana, eu stiam ca nu e voie sa dai mai mult de 30 ml suc la copii pana la 6 luni.......eu una n-am de gand sa-i dau......cand incepi cu piure de fructe (deci solid), atunci incerci sa ajungi treptat la 170-200 g. Markus a papat ieri si azi cu biberonul sucul (30 ml) de mar+morcov (am inceput de 1 sapt. cu 1 ligurita, 2, 3, si tot asa). Dar parca imi face impresia ca ii cam face aciditate un pic cam mare la stomac. Mai vedem. Am mai incercat piure de legume (morcov+cartof+porumb +dovleac).......dezastru [bang], le-a scuipat cu mare gratie, deocamdata o las balta cu solidele, de sapt. viitoare incerc mar sau para amestecat cu cereale fara gluten, eventual si cu banana, sa vedem ce preferinte are.Oricum, pana implineste 6 luni nu ma stresez prea tare, are timp copilu' sa se obisnuiasca treptat cu toate si sa-si "formeze" gusturile.........de la 6 luni incepem mai "serios" treaba [;)] Azi am fost la Tg. Mures, la Metro si Selgros, a fost super-cuminte, i-am cumparat scaun auto nou, ca nu mai incape lunganu' in ala de bebe mic (0-10 kg).....[:)] Am gasit unul super-fain si ieftin, marime intermediara (0-18 kg), cu spatar reglabil, si ieftin: 1.900.000! Vroiam sa spun mai multe, dar sunt tare obosita, am "fuga de idei" la ora asta si am uitat!! Multa sanatate la toti bebeii bolnaviori si rabdare la mamici! [pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am modificat la lista pt Ellie, Ghizela si Tutzi. Sper sa nu fi gresit... Ma trageti de mana si modific iar. Ghizela, e rau cu dintii. nu vreau sa te descurajez, poate la voi o fi mai bine... Eu i-am mai dat Nurofen, supozitoare cu algocalmin, calpol, in noptile de erutie puternica chiar si ceva de somn, Romergan. Nu i-am dat decat de cateva ori, dar a mers. Calegelul e cam de pomana dat pe gingii, dormi si tu maxim 30 de minute si apoi iar o luati de la capat... Si i-am mai dat un tratament naturist de calmare a durerilor. daca vrei, iti zic. Azi m-am revazut cu Julia si carmena, tare fain a fost. Din pacate ele au venit cam tarziu iar noi nu am putut sta prea mult.. Dar au niste copii frumosi rau, ma rog, ca toti din gasca. [:D] Poze sapt viitoare. Ma duc si eu la nani ca-s rupta de oboseala. http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matei e ceva mai bine, adica mai face kk doar de 2 ori pe zi, dar tot nu s-a intarit complet, adica face o pasta. Sper ca in momentul cand ii scot mancarea de regim sa nu revenim la vechile "obiceiuri". Si eu stiam ca Smecta nu e ceva de rehidratare, ca e un praf ca o argila si intareste kk. De aia i-am si spus Elenei sa ii dea lui Alvarica, si combinat cu lapte special si putin regim nu se poate sa nu se amelioreze situatia. Acum Matei se joaca tot mai mult cu picioarele, e tare haios ca incearca sa si le bage in gura si nu prea reuseste bine, ca e dolofan [:D] ... cat o mai tine si chestia cu dolofanul, ca de o luna nu a mai crescut deloc, dar de, are de unde, ca pana acum a crescut ca Fat Frumos. Va las,am vrut numai sa va spun ce mai face pelicanul meu. Pupici http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...