Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (20)


Recommended Posts

Simona si Laura imi pare rau prince treceti si tot asa patesc si eu cu golanul meu ...sper se se liniseasca odata , Simona mie inca nu imi vine sa ma arunc de la balcon[:D](cu toate ca nu am) deci este un golan si nu vrea sa pape laptic si ce am observat mai bine este ca noaptea bea de trei ori 3 biberoane a cite 175 ml/1deci din 4 in 4 ore bea lapte ..si asta doar cind doarme...uff..am mai citit tot aici la subiectul nostru si mai era o mamica cu bebel care papa lapticul doar nopatea cind dormea.... Aseara a facut iar circ in casa , a uralt toata noaptea la mine in brate de am zis ca ii dau maselele si nu alta ,ca zbiera cit il tinea gura[:D]...ziua doarme , adica isi incarca bateriile pentru la noapte[bang],iar cind incerc sa il tin treaz ziua ,imi adoarme in brate ...[mamica] ... p.s - AM pus poze cu iepurasul de PASTI !!! [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hristos a inviat! La multi ani si sa fie binecuvantati toti micutii nostri!.Fetele mele s-au amuzat pe diverse tonuri de sarbatori. "Important" este ca au avut rochite noi. Si sandale. Asta ca sa-mi amintesc de copilaria mea si de imensa bucurie pe care mi-a aducea intotdeauna Pastele. sanatate multa, Z. Miruna 5 ani, Maia 4 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena asa a avut o perioada si Aldito, dormea ziua si minca numai de 2 ori, iar noaptea päpa 3 biberoane si era foarte activ. Nu am mai suportat programul si m-am gindit ca ziua sa-i dau mai putin lapte. Adica sa-l las sa pape cam trei sferturi din biberon, atit cit sa-i taie foamea sa nu plinga imediat, dar nu pe saturate sa-l ia somnul si sa doarma citeva ore. Chiar daca el ar mai fi vrut, il luam cu "vorba", ma jucam cu el, il plimbam prin casa si daca chiar nu se potolea ii dadeam ceiut. Asa i se facea foame mai repede si chiar daca mai dormea, se trezea la 3 ore ca vroia laptic si uite asa crestea nr de mese pe zi. sau daca nu se trezea el singur, il trezeam eu, ma jucam cu el pina ce facea putina pofta de mincare si tot asa. Iar pe la 10 noaptea ii dadeam sa pape pe saturate, adica tot biberonul si pt ca acumulase ceva oboseala de ziua, dormea apoi bine citeva ore. Se mai trezea doara odata pina dimineata. Si ca sa nu mai confunde ziua cu noaptea, at cind se trezea noaptea si avea chef de joaca, dupa ce papa(iar tot biberonul) stingeam lumina si apoi la patut asa cu forta. Eu cam in 4-5 zile am depasit problema. El de foarte mult timp si-a scos si masa de noapte. In orice caz ideea e sa nu-l lasi sa doarma prea mult ziua, sa sara peste mese. Aici a fost greseala mea, ca imi convenea de minune ca ziua dormea asa de bine si puteam si eu sa fac curatenie sau sa ma ocup de mine si il lasam. Dar noaptea cind eu picam de oboseala el avea maxim de energie si asa ca a trebuit sa iau masuri sa-l ajut sa-si formeze un program. E adevarat ca at cind cresc ei singuri isi formeaza un program si e de preferat sa le ascultam ritmul lor natural, dar totusi uneori trebuiesc dirijati. Si ma gindeam si eu ca ziua e mai interesant pt el sa descopere si sa vada lucruri noi, nu noaptea cind nimeni nu mai are nici chef nici energie pt asta. pupici:)) Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, vroiam sa te intreb ceva, ca vad ca esti putin mai "avansata" cu diversificarea...... Cand si ce ii dai tu la Codrin in prezent?? Dimineata (intre mese) suc de fructe si dupa-masa (tot intre mese) pireu de fructe, sau cum?? HELP!!! Fetelor, sfatuiti-ma cum sa fac?? Eu acum ii dau pe la 10-11 dim.(intre 2 mese) cu lingurita suc de mar+morcov (morcov simplu nu i-a placut)........merge cam asa deocamdata: jumate il scuipam, jumate il inghitim [:)]....... Dar as vrea sa stiu, cand ajung,sa zicem, la 30 ml suc (pe care - btw, e indicat sa il bea din biberon??), atunci cu ce ar trebui sa continui??Tot cu fructe, dar facute pireu/pasate (eventual amestecate cu cereale fara gluten, ca biscuiti, de unde?), sau ar fi bine sa-i dau legume pasate/de la borcanel, sau supica, sau ce???....... Ce ziceti??? Si exista o ordine clara: dimineata fructe, dupa-masa legume, sau cum?? Vorbesc de etapa asta, cand inca nu-i este inlocuita total nici o masa, ci numai partial...... Va rog mult, dati-mi niste sfaturi.......stiu ca s-a mai povestit de 10.000 de ori [:)], dar dupa ce terminam si eu, Dana, Simona, Ellie, Elena etc. cu diversificarea, n-o sa va mai stresam cu tema asta ras-discutata [:I].........Si pana la sfarsitul lunii, cand mergem la vaccin n-am chef sa merg la pediatra sa-i cer sfatul, ca zice ca-s mama pisaloaga......ma rog, nu conteaza, oricum cred ca are o schema de diversificare din aia antica si de demult [:D]........ Va multumesc din suflet! [pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, lasa Ven, ca dupa aia stim ca veniti si ne stresati cu altele[:D][:D][:D] Iti raspund eu prima ca fetele dorm. Eu am inceput cu cereale, la inceput le-am facut mai groase si i le dadeam cu lingurita, acum i le dau in bibe de seara. Dupa cateva zile i-am dat morcov, de la borcanel, apoi mar cu morcov, morcov cu cartofi, amestec de legume, ce se gasea pt. varsta asta, in continuare ii dau tot borcanele. Abia dupa legume am inceput sa-i dau suc si fructe. Daca am vazut ca tolereaza bine, dupa cateva zile, maxim o sapt. am ajuns la 30 ml de suc. Acum insa nu se mai arata prea interesat de suc si primeste lapte dupa masa de fructe si legume, bine, noi avem de recuperat si luna trecuta cand n-a luat decat 250 gr., eu acum ma bucur ca mananca.Mesele noastre sunt cam asa: -6,lapte -9, lapte -11, fructe(acum cu branzica)+ lapte -13,30-14 legume(acum si carnita)+lapte -17, lapte -20, lapte cu cereale http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult, Liliana, de promptitudine! [flo]As vrea sa va mai intreb care dintre firmele care fac "borcanase" le place bebeilor vostri cel mai mult?? Si care au cele mai diversificate sortimente? Hipp?? Hero? Nestle? Milupa? Bebelac? La care e cel mai bun si raportul pret-calitate? Mai astept raspunsuri! Va mersic! [:)] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai, mai Ileana, tu intri numai ca sa editezi un mesaj, si gata??? [:D] Ne-am suparat pe tine..........[q] Nu ne povestesti nimic??? Daca va dam multi, multi [pup], ne povestiti ce mai faceti voi, dintzosii?? [:D] - dintre toti smilies, asta se potreiveste cel mai bine pt. Luca......[:D] [:D] [:D] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven, eu i-am luat mai multe borcanele de proba, toate de la Hip pt ca ceilalti aveau numai pentru "peste 6 luni". Cel mai mult i-au placut borcanelele cu mere+afine. Acum ii dau dimineata pe la 6 lapte, mai doarme pina la 8-9 cind are o protie de cca 200 grame dintr-o banana mijlocie, un mar mare, un kiwi (neaparat FARA SEMINTE - tai numai partea de sub coaja, practic barbieresti un kiwi; cica de la seminte ar putea face ocluzie intestinala) si 2 lingurite de faina de orez de la Knorr dizolvate in apa fierbinte. La 12-1 are legumele - morcov in cea mai mare parte (70% din portie), pastirnac (numai partea de la exterior, ca miezul e lemnos), telina, dovlecel le fierb intr-o la aburi sa se piarda cit mai putin din vitamine, apoi le pasez sau le dau prin blender. Asa cum sunt le accepta greu, dau i le amestec cu mere+afine din borcanel si se pacaleste si maninca. Din 2 in 2 zile ii fac brinza - pun la fiert 210 ml de lapte facut din Vitalact si in mom in care da in clocot pun 2 pastile pisate de calciu lactic. Imediat incepe sa se aleaga brinza de zer, o pun intr-o sita de plastic sau tifon, se scurge maxim un minut sa nu ramina foarte uscata si o amestec cu legumele. Pe la 4-5 mai ia o masa de lapte, apoi la 7:30-8 urmeaza baia, masajul si lapte cu cereale ( 150 ml lapte cu 2 masuri cereale Milubrei cu mar si banana). Se mai scoala pe la 3 noaptea si mai ia un bibe de lapte. [pup] Simona & BB Eugen http://community.webshots.com/user/simonabb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sa stiti ca nu am murit ... de abia azi a mers un pic netul la taica-meu si am putut sa citesc ce ati scris [bang]... are acasa un net de stai si dai sa incarce o pagina, te duci si te speli pe dinti si cand vii inapoi, daca ai noroc, poate s-a incarcat si pagina [bang]. Ma rog, ajung acasa in 2 zile si recuperez eu [:D]. Ven, am vazut pozele, dar cand ajung acasa la Timi le pun in albumul meu, ca aici imi ia 3 ore! Mersi mult ... a fost fain tare la voi ... si voi sunteti o familie frumoasa. Ca sa iti raspund la intrebarea cu borcanasele, la noi cel mai bine merg Hipp ... ca raport pret calitate cred ca sunt tot cei mai ok. Inchei, ca sa nu il ruinez pe taica-meu, ca de jumate de ora stau pe net in timpul zilei [:D] .... inca o data (cu intarziere) PASTE FERICIT. http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...