Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (20)


Recommended Posts

Daca-i frumos sambata incerc sa vin si eu cu bb Matei. Incerc sa va povestesc mai mult de el dar acu' nu prea pot ca-i la mine-n brate si sughite de mama focului. Si unde mai pui ca vrea sa scrie si el la calculator, Dumnezeu stie ce, pe limba lui... Bebica al meu e maricel deja (are 7kg), papa doar san si de cateva zile ne-a recomandat nenea doctorul sa papam si putin suc de mar, ca sa ne obisnuim cu gustul. Si ne cam place, drept sa spunem... Probleme la masa avem si noi de vreo 2 saptamani, in sensul ca ne apucam cuminti de papa iar dupa 5 min tipam ca din gura de sarpe si cateodata mai si vomitam ce am papat deja. In general suntem cuminti, dormim noaptea bine (cu pauza de masa, cand ne vine foamea, dar niciodata mai repede de 4 ore ca asa ne-a invatat mami, mai nou). Insa acum avem o problema putin mai neobisnuita pentru un bb de 4 luni si un pic... NE IESE UN DINTISOR SI SUNTEM TARE NECAJITI!!!! Promit maine sa va scriu si povestea nasterii lui bb Matei. Acum chear e nervos tare si nu ma lasa sa traiesc!!!! Dana si bb Matei http://www.geocities.com/bebe_matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ven, noi folosim Hipp si chiar ii plac, la fructe i-am mai dat si Hero, bune si alea iar acum am gasit de la Hero legume cu orez si pui, parca le-a mancat cel mai bine.Din pacate n-au varietate la legume la Hero si nici la Hipp n-am prea vazut de la 6 luni.Azi am primit si Alete din germania, asa ca probabil peste cateva zile o sa ne formam o parere si despre ele. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am inceput diversificarea cu suc de mar si morcov, apoi cu mar ras,pe urma cu supica.La inceput cu lgta de suc de morcov,in a 2-a zi 2 lgte,si tot asa pina la 7 zile 30ml, dupa care am inceput la fel si cu sucul de mar.Dupa ce am ajuns si cu sucul de mar la 30 ml i l-am amesteca cu cel de morcov.Apoi, dupa o sapt am inceput cu marul ras.Bine ca la noi a mers mai incet cu cantitatile pt ca am inceput cu sucul destul repede, pe la 2 luni si un pic.Pe la patru luni am inceput cu supica mrcov,patrunjel,telina,ardei,gulie).In prima zi i-am dat doar zeama iar in a 2-a zi i-am dat piure de legume.Eu i-am dat de la input piure din toate legumele pe care le-am enumerat mai sus.de la 5 luni am introdus treptat brinza calcica,carnita de pui si galbenusul.Programul nostru este rmatorul: -prima masa pe la 6-7 lapte formula(milumil2)5 masuri ,dar nici aste nu lemaninca toate, aproape tot timpul lasa vreo 30ml -a 2-a masa pe la 9-10 fructe.Aici in fiecare zi incerc sa schim ceva.Intr-o zi i le fac cu brinzica,in alta cu cereala(eu am luat cereale de la milupa am gasit 3 sortimente care sunt de la 4 luni, si de la nestle am luat orez). Fructele pe care le dau sunt merele,banana, kivi(uneori, si fara simburi).Masa de fructe arata cm asa:1/2 banana+1 mar+brinza sau cereale. Brinza o fac din 250ml apa +8 masuri lapte formula(aici lactovit)+2 pastile calciu lactic(cind fierbe lptele).De aprox. 1 spat am inceput sa ii dau si iaurt(danone natural)cite 2 lgte in masa de fructe,ca de obicei il dau la masa de la ora 15-16 . - a 3-a masa pe la 12-13 piure de legume cu carnita de pui,si de 2 ori pe sapt in loc de arne 1/2 galbenus.si daca mai vrea dupa piure ii da si zeama in care au fiert legumele(supica) -a 4-a masa pe la 15-16 aprox 1/2 iaurt mic,si lapte cam 100-120ml ca mai mult nu vrea -a 5-a masa pe la 18-19 lapte( cam 130ml),dupa care pe la 20 facem baita iar la 21-22 ultima masa de laptic(tot cam 120ml) cu 1 mas de cereale ana si bb sandra(23.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, Adriana, Simona, Liliana, Ana, mersi mult tuturor [flo] pentru raspunsuri...... Doamne, ce bine-i cand ai pe cine sa intrebi si cu cine te sfatui [:)] Fetelor, eu daca mai tine vremea asta asa, clar dau in depresie!!! [:)] VREAU AFARA si VREAU SA FIE CALD!!! Va [pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am lipsit cam mult dar am fost la parinti de Pasti. Iasmina s-a simtit foarte bine sa fie in centrul atentiei n-a carait, n-a deranjat-o nimica desi a vazut o multime de persoane care toate o luau in brate si se strambau in fel si chip sa o faca sa rada. Cand am venit acasa n-a dormit deloc in masina si drumul a durat o ora!! Pe zi ce trece e tot mai dulce se joaca din ce in ce mai bine cu jucariile, inainte i le dadeam si le scapa acum se joaca si cate 5-10 min cu aceasi jucarie pe care o studiaza si o baga in gura si tot asa. Cred ca ne iese si noua un dintisor ca gingia e umflata si are un punctisor alb, iar noaptea se trezeste de multe ori chiar plangand. In fine sper sa iasa o data ca sa nu se chinuie. In legatura cu diversificarea eu am inceput cu suc de fructe care clar nu i-a facut bine, daca mai tineti minte noi suntem cu vomatul tot timpul, asa ca l-am intrerupt si am inceput la 4 luni cu legume. Prima data patrunjel cu telina ca morcovul nu l-a vrut de nici un fel, iar apoi pastarnac, cartof, conopida si dovlecel. Legumele i le dau in amestec incerc in fiecare zi sa le combin altfel. Apoi am inceput cu mar si banana cu cereale care iar nu i-au facut bine asa ca le-am stopat dar acum are 5 luni jum asa ca fac iarasi incercare cu fructele si daca nici acum nu ii fac bine trec la iaurt si branza. Sper ca nu am gresit ca pana acum nu i-am dat decat legume. Vreau sa spun ca mamicile din jurul meu numai nu ma fac nebuna ca nu i-am dat decat lapte inainte de 4 luni si ca si acum diversific o fac mai lent si imi tot vin cu exemple de copii care au mancat carne, ou, chiar si fasole uscata inainte de 6 luni!! Daca n-ati fi fost voi si mai ales Allya cu sfaturile bine documentate cred ca faceam si eu la fel ca ele. Sper ca saptamana asta imi scaneaza sotul pozele si le punem pe net sa ne vedeti si pe noi. Va doresc o zi buna, Turzi si Iasmina (28.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza doamnelor! Ia, poate ma lasa feciorul 15 min si pe mine linistita. Mai, am uitat sa va spun aseara: de 6 zile nu mai legan copilul si abia de ieri pot spune ca a inceput sa uite de asta. Adica ieri dupa amiaza a adormit cel mai repede, a scancit 10 min si l-am mangaiat si i-am cantat si i-am dat suzeta si gata somnul a venit repede. Partea nasoala e ca de cand nu il mai legan ii dau suzeta maxim 5 min inainte sa adoarma. Dar de suzeta om scapa noi, ca n-am vazut baita mare cu suzeta. [:D] Si altceva cu care ma laud: am trecut la baia in cada mare, aseara a fost premiera. Nu s-a speriat, s-a jucat (am intrat cu el in apa) cu mine, cu jucariile, a incercat sa prinda dusul, s-a suparat putin ca s-a lovit in furtunul de inox de la dus, dar a uitat repede si am continuat cu joaca. Si mai am ceva de bine de raportat: azi noapte a dormit 11 ore cu o trezire imediat ce l-am culcat. Deci am dormit si eu sa-mi iasa pe nas atata somn, nu alta. [:D] Plus ca a facut pauza de aproape 12 ore de la masa de seara, iar alta premiera. Of, tine-i Doamne obiceiurile astea buna! Asa, mai vroiam sa va spun aseara cam ce program de masa are Luca, sa va faceti o idee: (orele sunt aproximative) 7:00 240 - 250 ml lapte + o masura cereale 10:30 200 gr piure de fructe (cu branzica, banana, mar, portocala - si alte variatiuni) 14:30 200 gr piure de legume cu bors (cartof, morcov, telina, ceapa, loboda, patrunjel verde) cu carnita + iaurtel Danonino ca desert 18:00 150 gr iaurt cu 2 biscuiti (sau orez cu lapte, sau lapte simplu) 21:00 280 ml lapte + 4 masuri de cereale Cam asa mananca voinicul meu acum. O sa incerc sa mai fac variatiuni la masa de la 18:00, am o carte de bucate pt copii sa vad ce retete mai fac. Danateo, felicitari pentru dintisor! La noi primii 2 au aparut la 3 luni si 3 saptamani. Acum avem 8, la 6 luni jumate. [s] pentru Lukas, Alexander Stephan si Codrin! Sa cresteti mari si sanatosi! [pup] pentru mamici! Ileana si Luca (6 luni si 12 zile) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, ma bucur pentru toate "realizarile" voastre din ultimele zile, mai laes cea cu somnul [cool] Multumim pentru descrierea meniurilor lui Luca, si a ordinii lor, mie chiar mi-e de real folos. Tutzi/Carmen, bine-ai revenit din vacanta [:)] Lasa pe prietenele tale, au avut ghinionul sa nu auda de internet si de mijloacele moderne de informare [:)]. E mult mai bine asa tarziu pentru fetita ta, mai ales la pb. de stomacel pe care le are. Sugestie: incearca sa-i faci numai banana cu cereala, fara mar, poate e mai bine, ca banana nu-i asa "acida", ca sa zic asa...... Abia asteptam sa va vedem pozicile!! [s] [s] [s] pentru Luka, Alexander Stephan and Codrin!!! Sa cresteti mari, sanatosi, cuminti si destepti!!! [flo] si [pup] pentru maimicile voastre! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...