Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (20)


Recommended Posts

Nici eu nu sunt mare fan borcanele, dar ele te salveaza daca pleci in vacanta cu un bebe mic. Din pacate, nu toti bebelusii le accepta, cel putin Anca mea n-a mancat de nici o culoare (si am incercat si Hipp si Nestle). La Tudor nici nu ma mai omor cu ele, si asa nu prea avem cine stie ce oferta. Nici noi nu suntem decat la inceput cu diversificarea, morcovul nu l-a acceptat, mar abia de ieri am inceput sa-i dau o lingurita. Nici nu ma grabesc, pentru ca si el are o problema cu o burtica sensibila ca si fetita lui Tzutzi. Avem 6,4 kg (imbracat) si 67 cm (a facut si el niste pernute la manute!!! ieeee)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Carmen aici e problema, ca nu e usor sa gasesti toate fructele si legumele "ca la bunica"....Cel putin eu din cauza asta am ales borcanelele. Am mai cumparat si eu banana bio si i-am dat-o cu toata increderea, dar vezi tu e greu sa le gasesti pe toate bio chiar si aici. Asa, Hipp-ul de ex, scrie mare "BIO" si stiu sigur ca aici in Germania nu-si permite o firma sa-si bata joc si sa scrie numai asa la misto si ei sa puna in continut toate mutatiile pline cu chimicale. Inca de cind eram insarcinata si consumam produse bio(lapte, iaurt, brinza, cereale..etc ce mai gaseam) ma tot stresam pe intrebarea "oare chiar sunt?". Si pt ca m-a interesat subiectul, intrebam in stinga si-n dreapta daca a auzit lumea ca fac firmele astea magarii, am urmarit emisiuni tv, mai un articol citit si am capatat incredere ca asa e. Sunt foarte controlati si nu e permis sub nici o forma sa scrie ceva pe cutie ce nu e adevarat. Si mai ales pt mincare pt bebelusi chiar nu cred ca nu ar fi corecti. Si cum sa ma traga inima sa cumpar sa fac eu ceva cind vad morcovii de juma de metru, ardeii grasi parca-s de plastic, rosiile le tii 2 luni in frigider si nu se strica ...etc etc. Si bineinteles in unele cazuri e si mai rapid si comod. Sigur voi trece si pe mincare facuta de mine, am sa incerc sa gasesc cit mai multe produse bio, dar acum cind e asa de mic nu-mi iau riscuri de genul asta. Allya, am tot incercat sa gasesc o adresa de unde sa comanzi on line, am intrebat si fetele la subiectul cu Germania sa ma ajute dar nu am gasit nimic pina acum. Am incercat in engleza ca sa fie usor pt tine si am dat de Nestle in USA, unde comercializeaza o groaza de chestii, dar e adevarat ca nu am gasit Alete, dar ma gindesc ca exista posibilitatea sa fie tot ceva de la Nestle dar cu nume schimbat. Apoi am mai gasit o posibilitate de comanda dar numai pt Europa, oricum situl era in lb germana, dar daca era o posibilitate sa comanzi te ajutam. Pretul online era de 0.75€ pt borcanele de 190gr. Mai incerc, dar am vazut ca Laura comanda din Germania produse pt bb, poate ea a dat de un website ceva si stie. Pupici:) Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma speriasem... Am crezut ca aruncati cu rosii in mine cand am scris ca nu sunt de acord cu borcanelele cu mancare, si cand colo? Credeam ca sunt singura cu aceasta parere! [:D] Daca este cazul (vizite sau altele) merge sa incerci, daca nu, de ce sa nu facem noi papita pentru ei?? [:D] Nu spun ca sunt eu o mare bucatareasa, dar asa stii ca legumele sau fructele sunt proaspete si nu contin tot felul de substante ciudate! Zic si eu... Parerea mea! Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu tot mai trag cu ochiul pe la voi ca de, sintem apropiati ca virste ... Carmena, Matei a avut frenul scurt, asa parca-i zice la atza de la limbutza. eu insa m-am dus si i-am taiat-o cind avea mititelul cam o luna. asa mi-a recomandat doctora si am observat si eu ca nu prea sugea bine. nu a fost nimic dificil. am fost la serviciul de urgente de la spitalul de copii si in doua minute a fost gata toata treaba. i-am bagat apoi tzitzica in gura si gata, nici o problema. am avut noroc era si un doctor dragutz, care a fost foarte delicat. oricum daca nu imi placea de el imi luam copilul si plecam. inainte se faceau interventiile astea in maternitate sau le faceau medicii pediatri, acum insa din cauze de sida sau mai stiu eu ce nu se fac decit in spitale de copii. Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=5392&cid=2525 http://community.webshots.com/user/ancutza124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am intrebat de ce au un termen de garantie asa de mare, am vorbit si cu mama, care se pricepe la conserve ca tot facea ba una ba alta acasa si mi-a spus ca depinde foarte mult de felul cum sunt sterilizate si imbuteliate. Pai ce ea punea conservanti in dulceata? Ok, zahar, dar de ex la zacusca nu punea nimic si mincai un borcan din ala si dupa un an jumate si era perfect bun. Si mama le facea in casa cu modalitatile stiute de ea, dar in mod sigur astia-s mai avansati[:D]. Nu ca le iau apararea la firmele astea cu borcanele cu mincare pt bbi, dar sigur in Romania e mai simplu sa mergi la piata unde vin taranii si sa cumperi de toate mai naturale, aici la supermarchet stau toate frumoase si la dimensiuni mari de stai sincer pe ginduri inainte sa cumperi. Adica nu poti sa nu te intrebi "oare ce au astea inauntru de arata asa!?". Eu gasesc aici numai de 2 ori pe sapt o piata unde vin cei care comercilizeaza produsele lor cultivate si produse in ferme. Cumpar des de acolo, dar e foarte devreme si nu ajung de fiecare data si oferta e totusi limitata functie de sezon. Ven mersi de urari! Uite ca am facut si 5 luni, vai ce baiat mare are mama:))) Si frumooooooos...!! Na, puiul ciorii..[:D] Am citit interventiile tale la subiectul cu ciinii periculosi, mi-a placut ce ai scris. Dupa primele mele mesaje acolo am avut intentia sa mai scriu de vreo 2-3 ori dar eram asa de scirbita si nervoasa, ca m-am autocenzurat, ca scriam prea urit pt forum. Si oricum cu asa oameni nici nu ai ce vb, ca nu stiu decit sa zica.."zoofilie"[bang][bang] Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! [s][s][s] pentru Aldo Daniel. Sa cresti mare si sanatos, destept si frumos! Allya, imi cer scuze, in dobitocenia mea am uitat sa-ti multumesc pentru sfaturi. Merci mult! Am pus in practica ce am reusit, Andrei e categoric mai bine. Doar ca tuseste inca, azi vine pediatrul sa vedem daca trebuie sa facem ceva.Ti-am ramas datoare si cu un raspuns relativ la unghia incarnata. Am avut si eu "unghie incarnata returns" [:D]. Asta pentru ca m-au papat degetelele si am rupt de acolo ceva carne uscata, crescuta peste unghie. Si iar da-i cu ihtiol. Nu stiu daca gasesti in USA asa ceva, e o alifie neagra si miroase urat. Scoate puroiul si scade infectia. Eu cu asta m-am salvat. Mai fetelor, eu cred ca sunt pe moarte...[:)] Pe bune, nu se mai gata problemele mele. Acum mi-a iesit un furuncul pe san, in zona areolei. Fir-ar sa fie. Si in plus, am rosu in gat cu puroiul aferent. Febra 38.3 si asa mai departe. Si iar ii dau cu antibiotic. Io nu mai stiu ce sa fac, nu mai inteleg nimic. Sa va fac un rezumat al problemelor mele: cezariana dureroasa cu lichefiere de tesut adipos(nimic grav sau deosebit), furunculi, unghie incarnata, furunculi, unghie incarnata 2, unghie incarnata 2 returns, furuncul, rosu in gat cu puroi. Si bagati intre astea si 2 rusi urati si dezastuosi. Si toate astea pe fondul unor analize extrem de bune. Si mi-am facut la analize de m-am saturat. Inclusiv ASLO, care e ok, deci nu am streptococi. Si atunci de unde naiba apar furunculii??? O sg. problema am, bila e lenesa, da cam atat. Cred ca un procent destul de mare din populatie are problema asta. Spuneti-mi ce sa mai fac, unde sa ma mai duc? La ce doctor? Am luat pana acum , de la nastere incoace 3 ture de antibiotic.Is suparata rau de tot... Gata, ca v-am imbatat de cap.Ma duc sa-mi iau temperatura ca cred ca iar urca... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inviat si noi ...[:D]. Am ajuns acasa la Timi unde netul e pe cablu si nu iti manci sanatatea si nervii [:D]. Promit sa pun azi pozele de la Ven pe Webshots. Tutzi, daca esti din Oradea, vezi ca la voi in Mall am cumparat borcanele de la Dr.Gerber, care sunt chiar bune si destul de variate. Fetelor, am o problema cu Matei ... de cand am mers la Suceava, imi face cate 5 scaune pe zi, 3 sunt pasta si 2 dezlegate rau ... [bang]. Si nu i-am schimbat nimic in alimentatie, nici macar apa, si pe aia am carat-o cu mine. Azi merg la pediatra sa vad ... in rest nu are nimic, nu plange, nu se agita, dar de o luna nu a mai crescut nici 50g. Asta e, oi vedea azi, eu ma gandesc si la dinti, ca baleste la greu. Va zic eu mai tarziu ce mi-a zis doctora. http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Ma numesc Ghizela Draghia si as vrea sa intru si eu in grupul vostru, bineinteles daca sunteti si voi de acord. Bebelusul meu, pe nume Luca, s-a nascut pe 20 noiembrie 2003.Eu abia m-am inscris ca membru, dar in schimb, am citit cam tot ce ati scris voi.Am maifost inregistrata o data dar din pacate intr-o zi m-am trezit ca nu mai eram.Probabil am apasat o tasta din greseala (s-au poate nu eu, ci baiatul meu mai mare, Leonard, care toata ziua sta la calculator). http://community.webshots.com/user/ghizela 100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Ghizela. Sint tare draguti baietii tai, sa-ti traiasca ! Asteptam sa ne povestesti despre Luca. Bine ai (re[:D])venit Carmen ! Cum a fost in vacanta ? Ai apucat sa te odihnesti ? A fost cuminte Matei ? Poate ii ies dintii si de aia face asa kk Dana, lasa ca trec toate [pup] Cu putina rabdare o sa iasa soarele si pe strada ta. Totul e sa nu disperi. Nu stiu ce sa zic cu borcanasele astea, lui fiu-miu ii plac, dar nu i-au facut bine. Adevarul e ca nici n-am incercat decit unul singur si probabil ca nu l-am ales eu cum trebuie. Dar maninca cu placere si merele si bananele facute pireu de mine, si nici nu-i fac rau. Asa ca, vreau nu vreau, ii dau numai ce fac eu deocamdata. Azi am fost la controlul de 4 luni. Doctorita a zis ca a crescut foarte bine si ca trebuie sa incep cu brinza dulce si apoi carnita. La masuratoarea ei a iesit 68 cm si 7300 g. I-am zis ca a tusit ieri de citeva ori sec, dar azi n-a mai tusit. S-a uitat in git, dar nu are laringele deloc inflamat si nici pulmonar nu se aude nimic ciudat. A zis ca o fi tusit de la aerul uscat din camera. Mie mi-a fost frica sa nu ia raceala de la mine. Dar si eu ma simt mult mai bine azi, mai imi curge un pic nasul, dar miine o sa fiu ca noua. In Timisoara in sfirsit e frumos afara, dupa o saptamina de ploi, asa ca azi ne-am plimbat si noi un pic. Ileana, cum mai doarme Luca ? Tot pe burta ? Ca eu m-am gindit ca ar fi cazul sa-l invat pe Codrin sa mai doarma si pe spate, dar ti-ai gasit ! Aseara am incercat sa-l intorc dupa ce a adormit, dar s-a trezit imediat si n-a putut sa adoarma pe spate, a inceput sa miriie. Asa ca l-am pus iar pe burta si a adormit imediat la loc. Asta e, o invata el sa se intoarca singur pe ce parte ii place pina pleaca in armata [:D] Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga, Nestle se comercializeaza in Germania sub denumirea de Alete, deci e aceeasi chestie, nu cautati neaparat Alete sau Nestle. Am sa caut si eu sa vad poate gasesc vreun magazin on-line pentru produse de bb de la Hipp. http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...