Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum se face un act de vinzare- cumparare?


Recommended Posts

Ati putea sa-mi spuneti cum se face un act de vinzare- cumparare al unui apartament? Contractul se va incheia intre sotul meu si bunicul lui si am dori sa stim ce acte trebuiesc si unde trebuie sa mergem, de fapt toti pasii care trebuiesc parcursi. Va multumesc [flo] Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bunicul trebuie sa aibe actul casei in original, C.F.la zi (o hirtie care se elibereaza de la judecatorie) cum ca , casa respectiva e inscrisa (figureaza pe numele proprietarului)pina in momentul vinzarii si nu este gajata-ipotecata,actele bunicului de identitate, iar sotul tau se poate prezenta numai cu pasaportul daca vrea (noi asa am cumparat o casa anul trecut)si totul e ok! Mai trebuie achitata o taxa la notar contravaloarea timbrelor folosite ptr. legalizarea actelor si "munca " notarului, plus ca notarul va trebui sa fixeze o suma (o valoare a casei) care poate fi negociata , adica un impozit...ca sa nu platiti taxe mari pe casa!(dati o suma cit mai mica-ei au tabele speciale in care poti alege pe unde te-ai putea incadra).Deobicei cind vinzi sau cumperi o casa agentia imobiliara respectiva are un notar care se ocupa de scoaterea C.F.-ului, si de rezolvarea actelor, si nu se pierde mult timp.In cazul vostru ar trebui aranjat din timp cu un notar sa nu pierdeti timp pe acolo! Eu am incercat sa-ti spun cam cum a fost cu noi din proprie experienta, sper sa va rezolvati cu bine problemele! Bafta! simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iren ai nevoie de tot ceea ce au spus fetele, notarul rezolva si acest C.F. (extractul de carte funciara).In acel tabel special casa pe care o va cumpara sotul tau, se poate afla in una din zonele A, B, C etc. si suma este cu atat mai mare cu cat casa este intr-o zona mai buna.In orice caz suma nu e foarte mare,poate fi cateva milioane.Eu acum 5 ani cand am cumparat ultimul apartament a fost cam 3 milioane taxa iar apartamentul se afla in zona cea mai buna, deci cea mai scumpa.Nu cred ca au crescut chiar atat de mult taxele la notar de atunci!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...