Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Layla, si eu alaptez exclusiv. Deci, pana acum, tu, Andruska,Anca si eu si parca mai era cineva... Nu am inceput sa-i dau suc, cred ca de la 3 luni sa incep,cu cate putin suc, sa vedem. Nu mi-a venit ptr.ca alaptez, nu are cum. Monica si bebe Albert ( 19.ian.2004) http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o grupare a elementelor ce indica deasvoltarea bebelusilor. Sunt convinsa ca fiecare din noi citeste despre ce ar trebui sa faca puii nostri la fiecare varsta dar mie mi-a placut modul in care sunt prezentate aici: Nou-nascut • Fixeaza cu privirea o persoana si o urmareste cu ochii • Raspunde la vocea parintilor intorcand capul si cautand cu ochii • Tresare la sunete sau miscari bruste • Isi misca mainile si picioarele • Strange pumnul puternic cand ceva ii este asezat in palma • Isi schimba mimica fetei, scoate sunete la supt, isi misca gura, se misca si zambeste in timpul somnului 1 luna • Isi tine capul ridicat pentru 1-2 secunde cand este asezat pe burta • Isi tine capul cand este ridicat in brate, rezemat de corpul adultului • Tresare, plinge, ramine nemiscat, sau raspunde in alt mod la sunetele puternice • Se linisteste sau tace in majoritatea cazurilor cind este luat in brate sau i se vorbeste • Urmareste o fata familiara cu ochii (de la 0.25 la 1m departare) In unele cazuri • Urmareste o jucarie sau alt obiect aflat intr-o miscare tip arc de cerc, la 15 cm de fata • Scoate citeva sunete de genul "ah-ah" sau "ooo" • Doarme cite 3-4 ore o data si sta treaz mai mult de 1 ora • Comunica prin sunete ca raspuns la vocea parintilor 2 luni • Zimbeste cu adevarat (nu este doar un reflex) • Gingureste (suna ca un "ooo-aah" sau alta combinatie de vocale) • Comunica prin sunete ca raspuns la vocea parintilor • Arata interes asupra sunetelor si mediului inconjurator • Isi arata placerea si bucuria • Isi ridica capul la 45° cind este asezat pe burta • Urmareste o jucarie sau alt obiect aflat in miscare tip arc de cerc, la 15 cm de fata In unele cazuri • Isi priveste miinile • Tipa cu placere • Ride • Isi pastreaza capul ridicat cind se afla in brate, in pozitia "sezut" 3 luni • Gingureste cu placere • Ride • Isi pastreaza capul ridicat cind se afla in brate, in pozitia "sezut" • Isi prinde miinile amindoua • Se uita la propriile miini si picioare • Isi ridica capul la 90° cind este asezat pe burta In unele cazuri • Apuca o sunatoare (jucarie) • Se uita la un obiect mic • Isi intoarce capul dupa zgomotul sunatoarei • Isi tina capul foarte bine cind este tinut in pozitia "sezut" • Se rostogoleste • Se spijina in miini si-si ridica corpul cind este asezat pe burta • Urmareste un obiect care se misca 180° dintr-o parte a fetei in cealalta • Isi lasa greutatea pe picioare cind esti ridicat pe ele Ioana, [copil] YANN & [copil]PHILIP _______28.01.2004_______
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] Jessica Sarah [s] Andra pai si eu vreau sa-mi pun sterilet si dr. meu mi-a zis ca-mi pune dupa 3cicluri adica luna viitoare ma duc sa mi-l pun....si tot prin cezariana am nascut ti-e de ce ti-a zis dupa 6luni? Si-a tras gaza mea o zgarietura....de la ureche pana la gurita[bang] asa ca azi i-am taiat unghiile si i le-am si pilit[:D] Anita si Rachella -17.o1.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]Jessica Sarah[s] - Ce bebelusi frumosi! Mi-am umplut dimineata vizionand albumele! - Arturicii isi sug cu atata drag manutele! Mai noi iti prind numai aratatorul si trag din el de zici ca rauri de lapte curg din el. Am incercat suzeta dar degeaba. Nici eu nu stiu ce sa mai fac. - In data de 29 aprilie ora la, la TNB are loc o intalnire mamici cu burtici, mamici cu bebici si cei de la Active Center. Am inteles ca in fiecare luna sunt alte teme. Am vb la tel cu cea care organizeaza si mi-a promis ca pregateste si cate ceva despre gemeni. Daca vrei sa veniti, intrarea e libera am inteles. -Studiez si tot studiez cum e cu diversificarea. Am hotarat sa merg pe borcanele (dupa parerea mea in acest fel ofer o hrana f echilibrata). Acum caut preturi, game, etc. -Iesiti azi la plimbare? Pe-aici cam bate vantul. Ioana, [copil] YANN & [copil]PHILIP _______28.01.2004_______
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]Jessica Sarah! Noi nu cred ca iesim la plimbarica, intrucat ne ia vantul pe sus. Cel putin asa pare aici. Alexandra a dormit bustean 7 ore, de la ora 23 la ora 6. Se pare ca orarul pentru 6 mese va fi acceptat rapid. Papa bine, cel putin 120-130 la o masa. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Layla, si eu o alaptez pe Vivien exclusiv, la sfirsitul saptamanii viitoare face 3 luni si cred ca voi incepe s-o intarc si s-o trec direct pe lapte de la Hipp nr.2; deja am incet senzatia ca nu se mai satura; la noi e problema ca ea bea 4 mese a 200 ml. si eu trebuie sa scot laptele intre timp ca nu mai vrea sa suga si nici n-as putea sta atita timp fara sa ma mulg; de ex seara bea pe la 10 si ii dau din nou a doua zi pe la 9 cind se trezeste; cum sa rezist atita timp? si pompa electrica am avut-o pt. 3 luni prescrisa de la doctor. Oricum trebuie sa ma mai gindesc si la mine un pic si sa incep sa dau citeva kg. jos ca vine vara si mai ales ca luna viitoare plecam in concediu, primul nostru concediu in 4!!!!, aici la maare. Oricum Vivien are deja 64 cm. si peste 6 kg, lui Alexandru cum ii merge? Apropo, mie mi-a venit deja ciclul si nu se mai termina, chiar ma gindesc sa ma duc la doctor in zilele urmatoare daca nu se opreste, singerez abundent de vreo 4-5 zile, nici nu mai stiu cite pachete de tampoane am folosit si mi-e evident si rau de nici nu pot iesi din casa desi afara e o vreme superba soare si vreo 18-19 grade. Si da mi-ar face mare placere sa ne intilnim la Constanta, noi venim pe 22 iunie si stam pina pe 28 iulie. Ce bine inmi pare ca ati revenit amindoi sanatosi pe forum, si tu si bb Alexandru! Catalina, si noi avem exact un scaunel vibrator ca al vostru doar ca are alte culori. Eu l-am folosit cu succes la Patrick si acum sta ore intregi peste zi in el in fata ferestrei Vivien. Ai o fetita tare dragalasa! Anda141, alaptatul n-are legatura cu venirea ciclului, mie mi-a venit si la Patrick regulat dupa perioada de lauzie imediat!!!! Mai revin cu continuarea ca plinge Vivien toate cele bune narcisa x [copil][copil] Vivien 27.01.2004, Patrick 29.02.2002 http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=269&cid=806
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si bb-ilor! Voi ce faceti in aceasta superba zi dar cam vantoasa? Mie mi-e cam teama sa ies cu mandra mea. Fetelor va rog sa ma ajutati daca ati mai trecut prin asa ceva. Desi ii facem baie zilnic si o spalam si pe cap (cu 3 tipuri de sampoane alternativ - Sanosan, Nivea si Johnson) mica mea a inceput sa faca cruste seboreice pe crestetul capului. Aveti vre-un sfat? Eu acum am scos-o pe balcon ca sa stea la soare si astept sa vad cum evolueaza lucrurile. Va[dual] didi@ si bb Iulia Eleni (06.02.2004) http://community.webshots.com/user/didica1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...