Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamica de mai-iunie (35)


Recommended Posts

Lauraa, ce naiba sa "genießen" (savurez - traducerea) ca ma tin toate cele ... nu mai am chef de asa ceva. Dar mi-a placut optimismul tau, incerc sa iau aminte ... oricum nu am ce face, doar sa astept. Dar chestia e ca nu am habar "cu ce se mananca!" ... adica voi, mai toate, ati avut contractii - fie ele nedureroase, dar tot le-ati avut. Eu nimic, nici macar nu stiu ce sunt alea. De stau sa ma intreb la orice intepatura de mijloc "asta a fost una?" ... de ma ia asa o tacere, imi las sotiorul sa vorbeasca singur pana se prinde el ca eu deja sunt "in alte sfere" ... si uite asa. Mama ma tampeste de cap ca ea are bagajul facut si daca dau alarma se urca in masina sa vina la noi ... ii mai am si pe ei in grija ca o sa mearga ca nebunii si mai fac cine stie ce accidente.... o matusa de aici ma suna zilnic si ma intreaba daca mai suntem in doi sau deja in trei - parca as mai putea raspunde la telefon daca as fi la spital ... in seara asta m-a sfatuit sa-mi tin apa - in caz ca se rupe - ca sa nu nasc pe uscat ca-i nasol ... si asta de la o mama de doi copii. Si uite asa ... O sa-mi treaca ... asa sunt eu, ma panichez putin si pe urma ma linistesc ... Va promit in schimb ca am tacut, nu ma mai vait, nu va mai bat la cap! Juramant de indian! [:p] Pupici pe burtici si o noapte buna! :) Irinusha - cu minunea "surpriza" de 36+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetitzelor dragi, iara io vin cind nu-i nimeni p-aicea, da' ce-oi face daca asa se nimereste:). mai, sa va spun ca am crezut si io ca mi-o venit sorocu' azi-noapte. m-am intins in pat pe la 1am, nici vorba de somn si, tot sucindu-ma asa, dintr-o data m-or apucat ca un fel de crampe pe partea stinga: m-am sculat in capu' oaselor si am simtit ca bebe impingea chiar acolo cu picioarele, m-am linistit. adorm cumva si pe la 2:30 ma trezesc cu aceleasi senzatii.... zic "asta o fi". ma tirasc la buda, ma simteam ca nauca..... vin inapoi in pat, pe stinga nu puteam deloc, m-am pus pe dreapta. mai, ma apucasera niste junghiuri, asa, pe la spate....uau. sotu' dormea linistit, am gemut eu de citeva ori si mi-am gasit o pozitie in genunchi cu burta atirnind si cu miinile sprijinita pe doua perne mari, in fata. de oboseala, am adormit asa..... ma tot trezeam si tot simteam crampe.... apoi treceau. nu le-am cronometrat, c-am zis ca-i prea devreme si probabil de emotie si stres, am adormit dusa pe la ora 5. m-am trezit abia la 10, dupa somn non-stop si in burta mea era liniste, adica nici o durere. bebe se fitiia, dar atit:). na, probabil c-am avut-o in minte pe nally si baietelul ei care s-a grabit asa s-o fericeasca pe mamica lui... si-oi fi vrut si io..... da', na, ca n-o fost sa fie inca. si eu, ca lauraa, parca ma gindesc ca mai am de asteptat si cre' c-o sa-mi treaca '2 mai' cu ceva zile pina s-o hotari bebita sa iasa. da', om trai si-om vedea. sa ne-ajute Domnul! ca si pe voi, toate! lauraa, vezi ce bine, bebe e cu capsoru'n jos, tsktsktsk, ca moasa aia tare te-a indus in eroare:). irinusha, scumpa, draga, nu te agita, ca-l bolunzesti si pe bebe si n-o sa mai stie cum sa 'actioneze':). stai cit mai relaxata, orice ai face si lasa mama-natura sa-si urmeze cursul ei linistit si sigur. te pup si stai cuminte [pup]. :) imi place ce probleme va faceti cu epilatul:) - si eu, tot asa, dar in ultimul timp sint mai lejera. pe picioare, de la genunchi in jos (in rest, nu am motive, ce fain!) imi smulg parul :)- ce fain suna, nu? - cu aparat din-ala ca pensetele: braun silkepil, care smulge efectiv parul. imi place, m-am obisnuit cu durerea, care nu-i mare dealtfel, si silk-aleala dureaza cam o luna si ceva, iar firele care cresc pe mai departe sint mai mici, mai fine, mai invizibile, zau. la regiunea de bikinei, vara, tot cu braun, da' iarna si mai ales acuma, numai incetuc cu lama; plus, ca am ajuns sa nici nu mai vad chiar toata zona, asa ca sint linistita:). doamne, saraca femeie, a nascut pe acoperisul unui chiosc.... cite-s in lumea asta.... gabitza, o sa vezi ce vesti bune ne dai luni!![pup] saraca, piatra lunii, iara analize de singe?? te tin astia sub lupa, nu alta [flo] tre' sa va spun (daca nu v-am spus deja, ca-s nauca acuma:)) ca am gasit si eu ceai din-ala din care ne-a zis irinusha ca-i bun, de frunze de zmeura si beau in fiecare zi- e excelent la gust! si scrie pe el ca e recomandat pentru gravidutze ca sa li se tonifice musculatura uterului - a nu se bea cu mai mult de 6-8 saptamini inainte de DPN. sutiene din-alea de li se desface cupa ca sa poata bea bebe de la tzitzi, mi-am luat doua, ambele D (eu eram C) si le-am incercat abia acasa. mi-s bune acuma, apai, om vedea ce si cum. imi mai iau altele, dac-o fi cazu'. aveti grija de voi si de bebelici - ce fain de nally, ca il are in brate si-l vede pe bebu' ei! uau, chiar ca-i fain!! mona (cu lia mica in burtica - "37+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona, cum sa nu mai fie nimeni, io-s pe-aici :0) Acum mai am timpi morti la serviciu si intru mai des la taina. Doamne da chiar te-a speriat Lia azi-noapte, adica vorba vine ca te-a speriat ca tu chiar trageai nadejde... Si mie mi se pare ca ma cam doare burtica, de fapt chiar ma doare si nu de la loviturile lui bebe ca sunt dureri ca la ciclu da mai usoare (eu le am zdravene la ciclu, sau mai bine zis le aveam, cine stie, dupa nastere poate scap de ele...). Da dureri serioase ca ale tale n-am avut, cred ca si eu ziceam ca gata, nasc.Oricum Lia e full-term deja, asa ca nici o problema daca vine. Nu prea m-am prins cum ai reusit tu sa adormi in pozitia aia, in genunchi, cred ca erai tare obosita saracuta de tine. Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va sarut si va imbratisez pe toate ca tare dor mi-a fost de voi ! [pup][pup][pup] Nu pot sa stau prea mult dar vreau sa va spun ca eu sunt bine, nu am nascut inca, tot in alerta maxima sunt si eu, la fiecare contractie sau durere intru in panica, dar norocul meu este Raluca care nu prea imi lasa timp de ingrijorare. Sa traiasca bebelusul venit pe lume primul din grupul nostru, sa fie sanatos si sa dea Dumnezeu ca noi toate sa nastem copii sanatosi, destepti si frumosi. Va pupic si va doresc numai bine ! Irinusha, tu vrei sa mi-o iei inainte ? Trebuie sa ma astepti si pe mine ! [:D] [pup] albinutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Am fost azi la magazin sa explorez raionul de sutiene. Si cum nu le vedeam pe cele pentru alaptat am intrebat o vanzatoare daca au, dupa care am intrebat-o pe ce criteriu se cumpara. Am probat vreo 5-6 si la sfarsit am gasit ceva care mi-ar fi placut, dar totusi n-am cumparat ca sotul mi-a amintit ca asistenta mi-a zis ca nu voi avea nevoie de unul in spital si deci mai pot astepta pana dupa, sa vedem ce se intampla. Deci ce-am fost sfatuita a fost sa cumpar ceva mai mare, in care la nevoie sa pot pune si niste tampoane absorbante. Desi inainte de sarcina purtam cupa B, dupa ce-am probat cateva, cele mai potrivite ar fi unele D - C-ul imi vine acum tocmai bine (Lauraa, cred ca moasa ta are dreptate). Cat despre circumferinta, cred ca cel mai bine ar fi sa ne cumparam ceva care sa ne vina si in cazul in care slabim. O data cu burta si cu alaptatul e de presupus (si eu sper din toata inima) ca ne vom reveni la formele initiale. Monet, si eu am folosit inainte de sarcina braun silkepil, dar numai pana la genunchi ca mai sus nu puteam sa-l suport. In plus, pentru ca trebuie sa-mi epilez piciorul intreg mi se pare foarte time consuming asa ca mi-e mai comod sa merg la cosmetica. Din pacate insa nu-mi permit sa merg foarte des asa ca mai ales de cand sunt gravida si trebuie sa am picioarele aspectuase mai mereu prefer sa folosesc fie lama, fie crema depilatoare - nu ia atata timp sa te faci, e mai econom si e destul de eficient. Dar ma intrebam daca o sa am timp sa-mi aranjez picoarele in caz ca BB-le meu se hotaraste sa vina pe nepusa masa... N-as vrea totusi sa se sperie doctorii de mine... Eryka ce bine ca ti-au mai trecut mancarimile... Cat despre detergenti, si eu voi folosi pentru bebe acelasi detergent/sapun care-l folosesc si pentru hainele noastre. Prietenii nostri care au acum un BB de 3 luni s-au grabit sa foloseasca detergent special si mi-au marturisit ca nu e chiar asa eficient. In plus si mie mi se pare ca Bb trebuie sa se adapteze, mai devreme sau mai tarziu schimbarea se va produce iar daca avem un copil prea protejat asta nu-i va folosi. Christina (34+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha, nu a fost cea mai fericita exprimare (nu stiam cum sa-i zic...). Se spunea ca banderolele de identificare vor fi puse la manute imediat dupa nastere, inainte de sectionarea cordonului ombilical - fetitele vor avea banderole roz, iar baieteii albastre. Sincera sa fiu, nu stiu cum era inainte! DPN 9 iunie 2004 (baiat)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Anacami, eu stiam ca si inainte le puneau banderola la manute. E adevarat ca nu colorate. Dar probabil le puneau mai tarziu, nu chiar la nastere ceea ce putea duce la confuzii. Oricum, cred ca bebeii vor fi tare draguti cu bratarele colorate. Mi-i si inchipui!!! Christina, cred ca ai dreptate referitor la circumferinta de sub san. Cred ca o sa ma duc si eu sa probez si voi lua unul cu cupa mai mare decat imi vine acum si eventual mai cumpar dupa. A propos, fetelor din Bucuresti care v-ati cumparat deja, de unde ati luat? Eu am vazut la un magazin Rococo (cu haine de gravide), insa sper sa gasesc la Triumph, ca eu de acolo imi cumpar de obicei. Voi unde ati gasit? Cu detergentul pentru bebe, eu la noi nu am vazut detergent special, insa am citit ca in primele saptamani e bine sa se spele cu sapun de casa, nu cu detergent. Albinutza, ce grija are Raluca de tine [pup]. Monet, cred ca tu te obosesti totusi cam mult. Se poate ca durerile tale sa fi fost de oboseala, nu contractii. Si stiu ca abia o astepti pe Lia, dar e mai bine pentru ea ca mai sta un pic, asa ca stai linistita. Nu o grabi! Irinusha, tu de ce te grabesti si tu asa? Cum ii spuneam si Monei, e bine sa mai stea bebe un pic in burtica. Si nu te speria ca n-ai contractii (nici eu n-am deloc). Asta e foarte bine, ca nu te chinui de acum. Cat despre recunoasterea lor, stai tu linistita. Ce bine ar fi sa ie asa usoare durerile sa nici nu ne dam seama. Dar stii bine ca nu-i asa. Asa ca nu te mai panica. Dau si eu sfaturi ca sint cu saptamani in urma ta, inca mai dau sfaturi [:D]. Si intreb si eu ca Irinel, cum e cu apa, ca s-o tii? Irinel, ce bine ca mai ai timp de vorba. Eu nu stiu cum o sa fac acasa cu forumul. Ca am stat marti si mieruri acasa si nici n-am deschis calculatorul. Dar la serviciu eu o placere ... Si de saptamana viitoare gata, sint in concediu. Adevarul e ca are dreptate doctorul meu sa ma forteze cu concediul, ca azi dimineata nu puteam sa deschid ochii, d-apoi sa ma scol din pat. Lauraa, si eu stiam ca la contractii trebuie sa stai linistita in pat, sa treaca. Evident, asta era sfat cred pentru luni mai putine, dar vezi ca merge si acum. Mihaela & bebe Horia (33+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza, ce faceti? Mai, cum incep evenimentele de-acu! Monet, deja cu contractiile alea, oricum eu ti-am urat sa fie intr-un ceas bun si sa vina Lia cand e momentul potrivit :)) Lauraa, ma bucur ca bebe e in pozitie, si nu mai ai stresul asta. Am fost si io la intepat ieri, si diseara sa vedem rezultatele- daca mergem dupa ele, ca vom avea musafiri, adica unul din boss-ii sotului meu, cu nevasta, veniti din Dk in "vizita de lucru". Am luat si io ceaiul ala de zmeur, mi l-a comandat farmacista ieri, ca nu se gasea, da' a intrebat pe la vreun depozit,undeva,de unde se aprovizioneaza ei,in fine, ideea e ca il am. Uite cum ne-apucam toate sa bem ceai de zmeur :)) Oricum, pe punga mea nu scrie pt ce-i bun sau de cand sa se bea, nu scrie nimic,asa ca bine ca aflu de la voi. Cam asta deocamdata, am un somn in mine, cre' ca de la vreme, va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu! Ieri nu mi-a mers deloc internetul si v-am dus lipsa. Cind am spus ca epilatul inghinal cu ceara este exclus in perioada asta m-am referit la faptul ca eu nu as putea suporta durerea. Oricum am observat ca acum si pe picioare sunt mult mai sensibila la epilat, ma doare mai tare si ma inrosesc (irit), ceea ce nu era cazul inainte. Din fericire eu nu sunt paroasa, imi creste incet si rar... In privinta cumparaturilor pentru spital, va spun cu sinceritate ca le-am facut la Bucur, din mai multe motive. Primul ar fi ca eu stau pe Calea Mosilor, si mi-a fost foarte aproape. Al doilea e faptul ca eram sigura ca o sa gasesc, ca la Bucur e un fel de 1001 articole, cu de toate pentru toti. Eu am cumparat produse Jolidon din bumbac 100%, nu ca as fi fan al acestui brand sau ca as avea o parere foarte buna despre el, ci pentru ca sunt lucruri care vor fi folosite o perioada limitata, vor fi murdarite, schimbate, spalate, si iar purtate, etc, etc, vor avea cred eu un ciclu de viata cam scurt (din experienta anterioara). Plus ca, asa cum spuneati si voi, sutienele (care acum imi vin bine) s-ar putea sa se dovedeasca prea mici si atunci oricum o sa cumpar altele. Sa stiti cam si acum 4 ani cind am nascut eu la Giulesti ne-au pus banderole colorate la mina imediat dupa ce am nascut. Catusha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...