Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamica de mai-iunie (35)


Recommended Posts

Irinusho, na ca sarii mesajul cel mai important, ala cu colul si 1 saptmana pana la nastere... Cred ca tocmai atunci scriam la romanul meu si pe urma citii mai de jos... Bine ca ma prinsei din raspunsul Monei. Care va sa zica, tu vrei sa le fentezi pe toate fetele care erau inaintea ta pe listuta... S-ar parea ca surprizuta e fetita cum vrei tu ca cica fetitele sunt mai grabite, baietii se lasa asteptati (asta la nastere nu si mai tarziu...[;)] Ma bucur din suflet ca poti naste natural si totul e bine. Doamne, se pare ca suntem chiar vrednice, incepem din aprilie... Irinusha, sper ca iti faci pachetelul de spital, nu? Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Monet, nu fi tu prea sigura ca Lia nu poate sa iti pregateasca o suprizaaaaaaaaaaaaa... Abia astept sa "aud" ce zice nenea doctorul maine. E frumos intr-adevar la cumparaturi pentru bebe, si sunt asa frumosi bebeii aia de pe cutii ca ti se face si mai dor sa il vezi pe al tau :0) Eu cred ca deja sunt nerabdatoare ca mi se pare ca incepe sa se lase si la mine burtica da cred ca sunt imaginatii de-ale mele, si, de altfel, bebele meu ar face bine sa mai astepte ca e cam devreme. Fetelor ce inseamna de fapt ca e colul sters, ca, din cate am vazut poate fi sters da fara dilatatie, deci e cu totul altceva. Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, In primul rand, Hristos a inviat! In al doilea rand, imi pare rau ca intru asa de rar sa va scriu cateva randuri. Imi pare bine ca toata lumea a petrecut bine de Pasti. Noi ne-am simtit bine in sanul familiei (am fost in vizita la parintii mei, unde a fost prezenta intreaga familie). Am mancat ca la mama acasa, ceea ce, vorba lui Irinel, se va vedea la cantar cat de curand. In ceea ce priveste durerile si alte neplaceri, din fericire, pe mine nu ma doare mai nimic. Sunt insa foarte, foarte obosita si imi este din ce in ce mai greu sa vin la lucru si mai ales sa ma concentrez la ceea ce am de facut. Imi fac insa curaj, gandindu-ma ca mai este mai putin de o luna pana la concediu. Iulia P. si bebe Thomas (31 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saluatare,nu am mai rezistat si am dat fuga la doctor ptr mancarimile de pe burta pe care le am.Se pare ca sunt una dintre gravidele care au parte de nesuferitele astea de mancarimi.Mi-a spus ca este normal in timpul sarcinii sa apara aceste mancarimi ,dar nu apar la toate gravidele.Deci eu sunt mai ghinionista.Mi-a dat o crema cu care sa ma dau cand ma mananca si nu mai suport.[bang]Uff este atat de groaznic ,mai ales ca ma trezesc in noapte cu niste mancarimi pe toata burta ,de parca zici ca sunt un caine cu purici .Azi noapte imi vinea sa plang de atata mancarime .Mi-a zis ca sa mai rezist inca putin pana nasc ca dupa aia vor trece si mancarimile astea.Asa ca tot ce pot sa fac este sa fiu fata cuminte si sa ma dau cu crema si sa asteptr sa-mi apara pe lume bebelusha .Insa m-am dat adineauri cu crema aia si vad cu nici un efect.[q] DE CE TOCMAI EU??Parca zici ca toate au cazut pe capul meu asa deodata ,asta de bine ca mi-a fost cat de cat usor pana acum.
Iulia P ce bine de tine ca nu ai nici un fel de durere ,cred ca te invidiez deja.
Irinel la fel ca si tine simt si eu durerile alea cand ma ridic ,dar lasa ca scapam noi.Felicitari ptr cumparaturi si eu am cam luat tot ce-m trebuie au mai ramas maruntisurile si cam gata.
Monet bag de seama ca tu ai de gand sa lucrezi pana in ultima zi?E bine ,inseamna ca tu kiar o duci bine ,fara dureri si alte cele .Bafta la control astazi.
Irinusha ar fi ceva sa nasti peste o saptamana ,sper ca nu ai de gand sa devii prima mamica din grup ,hai mai stai linistita si asteapta-ti randul [pup] Tu kiar vrei sa ne faci invidioase pe tine ca tu iti tii puiutul in bratze si noi tre sa asteptam??
Gabitza uff dragutza de tine ,deci nu sunt singura pe aici care sufera ,eu ce sa zic parca nu ma mai plang de greutatea burtii cat acum ma plng de aceste mancarimi nesuferite .Iti doresc sa nu te apuce si pe tine ca sincer e groaznic sa nu ai ce le face.Cat despre bebitza ,vorba Irinushei ,stai linistita ca are el grija bebe sa ia in greutate ,acus vezi ca are 3 Kg ,asteapta ecograful si poate nici ala nu e kiar suta la suta sigur.Eu zic sa nu te alarmezi.
Eryka & sufletzica din burtica (35 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna burtici [q] iar am racit... ma doare capul de nu mai pot si imi curge nasul intr-una... sper sa-mi treaca repede ce harnicute ati fost voi de Pasti... eu m-am rasfatat si am lasat-o pe mama sa le faca pe toate (si asa abia astepta... aproape ca m-a dat afara din bucatarie) Nici eu n-am ajuns ieri la Municipal (mai bine ca uite ca nu se tinea) ca am fost in carrefour sa cautam dulapior pt bb (am gasit) si i-am luat si sac de dormit si lenjerie pt pat cu ursuleti. am mai luat si un interfon de la Chicco si o pompa de san... sper sa il pot alapta pe bimbirel Cady, iti tinem pumnii sa-ti iasa analizele bine! Laurina, lasa ca ne vedem martea viitoare (sper sa ma fac bine pana atunci ca m-am saturat de cate ori am racit iarna-primavara asta [bang] Catusha: noua nu stiu daca ne "arde" sau nu ca ne alintam cat ne alintam si fiindca tati ne tine asa de bine in brate eu adorm.... [batcap] da' a zis ca nu se supara... si bb e asa de jos ca protesteaza de fiecare data cand nu-i convine vreo pozitie in care stau .... ultima data ne-a bufnit rasul pe amandoi ca eu abia ma puteam clinti.... asa ca nu mai am curajul pana nu ma fac din nou una si nu doi [:D] Irinusha: ce putin mai ai tu.. aproape ca mi-au dat lacrimile cand ma gandesc ca acusi-acusi o sa ne tinem puii in brate Ce-o fi facut Nally la spital ieri? Maria - 35+ saptamani - baietzel [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour, Irinusha, care va sa zica se grabeste bebe,hm? Si la mine la control a simtit doctora capul bebitei, da' colul am priceput ca era tot ferm, adica nu m-a "amenintat" in vreun fel cu vreo nastere mai devreme, prin urmare controlul urmator e in mai. Eryka, incearca si ulei de migdale,sau de grau, zic si io, eu cu asta ma dau pe burtica, am avut mancarimi dar e drept, putin,de vreo cateva ori si nu pre rau, cand eram in Dk. Nu te mai gandi ca de ce ti se intampla tie, o sa treaca, si eu gandeam la fel,ca de ce tocmai mie mi-a aparut acneea asta turbata pe spate mai ales, da' ce pot face, ca nu trece cu nimic si nici nu pot sa fac mare lucru acum impotriva ei, deci asteptam rabdatoare ca mai e nitel si gata :)) Gabitza, si io zic sa nu te alarmezi, uite aici nici nu-ti spune de greutatea lui bb, asa ca habar n-am si macar nu ma stresez(tocmai de aia nu zic nici ei,ca pot gresi). Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor! Irinusha, surprizuta ta vrea sa fie prima..., scumpicica, daca totul este bine, nici nu ar fi chiar rau, doar sa-si astepte bunicii:) Ce bine de tine cu acupunctura, sper sa fie folositoare si ma bucur pentru inimioara ta ca este si ea pregatita pentru surprizuta:) Irinel si eu am scheme, cand ma ridic mai ales dupa un fotoliu mai moale si sa vezi cum ma trage funduletul:)) inapoi, ce se mai distreaza tatii atunci[:p] Gabitza, cred ca echo va fi mai edificatoare, dar nici atunci nu este sigur pentru ca depinde foarte mult de dr. care citeste echografia, nu-ti mai face griji o sa fie bine Mona, esti un exemplu de optimism si nu te lasi de loc cu serviciul, foarte bine si eu sper sa ma simt bine sa vin cat mai mult desi sincer nu o fac deloc cu placere datorita atmosferei care se creeaza pe aici. Poate ai noroc si la control o sa ai tot o moasa cu mana usoara si ne dai si vesti ... Irinel ce de cumparaturi, vreau si eu..., inca mai casc ochii tot spun ca de luna viitoare incep, dar abia astept, desi aici preturile te i-au cam cu ameteala cand le vezi sunt cam ca la voi, si salariile... Eryka asa zicem si eu ca de ce mie tb sa-mi fie asa rau si sa nu pot papa mai nimic si alte astea, mai si boceam, dar nu prea m-a ajutat :), imi pare rau de mancarimi, poate nu o sa dureze pana la sfarsit totusi Maria, ai grija ca este frig si afara si in casa(cel putin la mine, care nu am centrala), asa ca stai cumintica cu lamaie si gref, ne vedem martea viitoare Nally asteptam o veste!!!!!!! Iti tinem pumnii sa fie bine Pietricica, imi pare rau, de loboda, de ce oamenii aia nu au pe acolo, nu stiu ce-i bun Iuliana, ai facut ochisori???, ca eu imi fac antrenamentul pentru mai tarziu, de 2 nopti ma scol din 3 in 3 ore si casc ochii prin casa, dau o tura, dupa care ne chinuim sa mai dormim, azi noapte m-am trezit aprope pe burtik si fotbalistul tipa la mine hei ce faaaaci imi micsorezi casuta, nu vezi ca si asa nu prea am loc???[:-)))] pupici Laura cu bebita [hagi]sapt 29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!!! De saptamana viitoare intru in concediu si o sa va scriu mai des, pentru ca la servici nu am timp. Ieri am fost si eu sa ma inscriu la maternitate. Nu a durat foarte mult, dar am plecat acasa cu un un brat de pliante, reviste publicitare. Printre ele am gasit de la firma Pampers un CD cu sunetele pe care le aude bebelusul in burtica inainte de nastere. Cel mai bine el aude sunetele ascutite si cantecelele care sunt simple, fara prea multe inflexiuni. De exemplu muzica clasica nu este perceputa prea bine. Oricum CD-ul este foarte interesant. Peste 2 saptamani trebuie sa ma intalnesc cu anestezistul si apoi cu cardiologul chiar daca nu am nici o problema cu inima!! Va pup si o sa va scriu mai des! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (30+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fetelor! Hristos a inviat! Vad ca ati petrecut care mai de care. Eu la fel. AM gatit multe feluri de mancare, mi-au reusit toate (spre surprinderea mea [:D] ).Am avut musafiri in ambele zile de Paste, a fost super. Cu sarcina ma simt in continuare foarte bine, nu am de ce sa ma plang, slava Domnului, sper sa fie asa pana la sfarsit. In schimb,am alta problema. Copilul meu nu se intoarce cu capul in jos. Ieri am fost la ultimul curs de pregatire,la moasa, si a pipait burta si a spus ca bebe sta in fund,turceste,cu capul intre picioare. A zis ca e o pozitie foarte ciudata pe care nu a mai vazut-o... A zis sa merg de urgenta la spital sa cer o manevra manuala de intoarcere pana nu e prea tarziu (in saptamana 37 copilul incepe sa coboare si daca coboara cu fundul in bazinul meu nu il mai scoate nimeni de acolo - decat cu cezariana) Dar pt. ca azi am termin la dr. meu o sa merg sa vad exact cum sta copilul si sa iau trimitere pt. clinica.Maine o sa merg la clinica si o sa incerce probabil sa mi-l intoarca manual,ceea ce nu e o placere pentru nimeni si paote sa duca chiar la nastere in cazul in care se desprinde placenta. Deci,fetelor care mai aveti dureri si alte greutati, tot mai bine e asa decat ca la mine.Nu vreau sa nasc cu cezariana!!! Mai multe o sa va pot spune dupa-amiaza cand von fde la dr.Merg si in oras sa-mi mai iau ce mai trebuie pt. spital. Laura si papusica din burtik (36 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lauraa, poate manevra nu este asa periculoasa pentru bebelina, eu am vazut un documentar in care explica ce si cum si spuneau ca nu este pericol, normal ca priceprea doctorului conteaza, probabil ca o sa iti faca echo, asteptam vesti Laura cu bebita[hagi] sapt 29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...