Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Comentariu de text


Recommended Posts

quote:
Originally posted by chatonel
am uitat sa spun: cred ca singura iesire este tot o manipulare a maselor, ca sa fie aduse pe drumul cel bun, altfel am impresia ca nu se poate ajunge la nimic. DAR: este corect? Binele nu se face cu sila si daca cuiva ii place sa stea in mocirla, il pot eu (sau altul) obliga sa traiasca inafara ei???? Toulouse, la ville rose
Nici dragoste cu sila nu se face. De ce crezi ca ii place sa stea in mocirla? Poate nu ii place, dar inca n-a reusit sa iasa din ea, dar se zbate, se chinuie si va reusi in cele din urma. Si poate nu e chiar mocirla. Nu cred ca manipularea maselor e o rezolvare ci poate informarea, cunoasterea, samd. "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
departe de mine ideea superioritatii, descintec. Ce spun o spun din ce stiu, ce vad. Fosta gasca in care eram s-a destram in cele patru colturi ale lumii :) Fostii colegi carora le mergea mintea au plecat si ei. Colegii fratelui meu la fel. Nu toti, e adevarat. Sint si din cei care au ramas. Din cei care au intrat in "sistem" si care profita de el. Nu am spus ca intelectuali nu mai sint, ci ca nu mai sint intelectuali adevarati: care sa fie altruisti, onesti, sa iubeasca tara si poporul român. Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela, referirea mea la "placut" e extrasa din celalalt subiect, cu "spaga noastra cea de toate zilele". Acolo am vazut ca ne complacem in coruptie, de unde deduc si interesul fiecaruia de a pastra "sistemul" intact. Putini sint care se razvratesc, din pacate. Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma doare pe mine cel mai tare cand merg in Romania este ca in momentul in care discutia ajunge (inevitabil) la cat de grea e viata, fraza de incheiere este « Asta e, n-ai ce face ! » O aud peste tot si de fiecare data ! Acum doi ani fratele meu era enervat la culme din cauza ca primarul de la noi din comuna facea – ca aproape peste tot – diverse afaceri pe banii din bugetul primariei. Sotul meu i-a spus atunci : « de ce nu candidezi la viitoarele alegeri ? de oameni ca tine e nevoie, tineri, inteligenti si cinstiti» Si atata l-a batut la cap, si atata l-a « indoctrinat », atata i-a reprosat ca sta deoparte din bun simt, in timp ce tupeistii vin in fata fara nici o rusine, incat fratele meu s-a hotarat sa participe cu toate sansele la alegerile din iunie. Saracul, nu s-a bagat niciodata in politica, iar in ianuarie cand ne-a anuntat sa e gata sa ia o hotarare, era chiar rusinat. Pana la urma a zis ca nu, ca el nu mai vrea, si ca de fapt va fi consilier sau asa ceva. Ce vreau eu sa spun este ca intelectuali sunt in Romania, nu au plecat cu totii. Si nu sunt cu totii « manjiti ». Mai exista categoria celor de felul fratelui meu, care stau in banca lor si nu zic nimic, suporta, si desi situatia nu le convine, nu au curajul (tupeul ?!?) sa vina in fata. Pe astia trebuie sa-i impinga altii de la spate… Uf ! Avem cale lunga ! « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lu.more « Ce vreau eu sa spun este ca intelectuali sunt in Romania, nu au plecat cu totii. Si nu sunt cu totii « manjiti ». Mai exista categoria celor de felul fratelui meu, care stau in banca lor si nu zic nimic, suporta, si desi situatia nu le convine, nu au curajul (tupeul ?!?) sa vina in fata. Pe astia trebuie sa-i impinga altii de la spate… Uf ! Avem cale lunga ! « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
E greu sa te lupti cu morile de vint.... din pacate cred ca cei care sint ca fratele tau, resemnati, sint alti sacrificati pe altarul minciunii care domneste acum in ro. Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...