Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiii si cainii


Recommended Posts

Cum se impaca copiii cu cainii? Eu vreau sa-i iau lui Moni un bichon.Ii place,chiar este incantata numai ca nu prea stiu eu daca sa-l iau sau nu. Ce fac cu jucariile ei?Catelul nu va dori sa se joace si el ?Moni mi-a spus sa nu-i pape mingiuca! Noi vrem sa mai avem un bb...daca va fi sau nu nu stiu dar ce faci cu un catel si un bb? [pup] Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multa lume spune ca e OK, dar eu, una spun ca nu e OK. Lasind la o parte caracterul ciinelui, fie ca acesta e blind sau nu, eu nu sint de acord ca el sa vina sa-i linga miinile, fata, sa-i molfaie jucariile, samd. E o chestiune de igena, animalele sint toate purtatoare de microbi, asa ca atita timp cit e mic, n-am sa-i iau baiatului meu nici un animal. Cind o sa mai creasca si o sa inteleaga necesitatea de a se spala pe miini dupa contactul cu un animal, vom vedea, dar in nici un caz ciine pt. ca nu sintem fanii acestui animal. Sintem iubitori de animale dar cintarim bine avantaje/riscuri si inclinam sa mai asteptam, deocamdata riscurile atirna mai greu in balanta decit avantajele. Voi sinteti in masura sa decideti cum este mai bine, indiferent de sfaturile primite de la ceilalti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Cum se impaca copiii cu cainii?" - Excelent; parintii cu cainii se impaca mai greu :)... Mai ales parintii care n-au avut niciodata caine si/sau stiu destul de putine lucruri despre cresterea si ingrijirea lor. oooo, vei primi multe raspunsuri, pro/contra... stiu o multime de copii care cresc avand in preajma caini; n-am auzit vreodata ca acestia (copii :) ) sa se imbolnaveasca din acest motiv. Dimpotriva. Am citit mai demult un studiu conform caruia copii care sunt in permanent contact cu animalele domestice au un sistem imunitar mai "vigilent" si o dezvoltare psiho-motorie mai buna. In plus, relationeaza mai usor cu oamenii si animalele. Singura conditie ar fi ca animalele sa fie deparazitate si vaccinate la timp. Sunt putine boli transmisibile de la caini la om. Pe de-alta parte, un catel are la randul sau nevoie de spatiu si de timp. Crede-ma, este destul de greu cu copilul si cainele la plimbare in acelasi timp. Q
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Excelent! De acord cu Q, si in plus, cu siguranta devin mai putin egoisti. Si Sanziana a fost tare suparata cand Capone i-a luat o mingiuta. Apoi s-a dus singurica sa-i duca din jucariile ei. In plus, este foarte mandra ca este "stapana" cuiva. Conditie esentiala: vaccinat si deparazitat. Cristina&Sanziana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandesc la asa ceva...fetita are 2 ani jumatate.Cand iesim in parc trebuie sa o duc de manuta...cu catelul cum fac? Nu a mai avut nimeni caine si bb odata?Cum v-ati descurcat?Mi-e teama sa nu fac o prostie si apoi sa-mi para rau ca am luat catelul.Noi stam la curte dar cred ca de fiecare data cand ies cu fetita trebuie sa iau si catelul... Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo doi ani, asteptand la semafor, am tras cu urechea la ce vorbea o fetita care era de mana cu bunicul si tineau impreuna de lesa un catel flocos... "veeezi?" ii spunea ea tacticos catelului, "acum este culoalea losie... nuuu tlebuie sa tlecem stlada..." Q
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord cu qsar, ...vorbind o mamica posesoare de ..:))...copil si pisica,.... pisica vaccinata la zi..care la drept vorbind...de multe ori este mai curata ca Vlad.... Vlad are zile...cand il duc in casa...mai negru decat taciunele...si stau si ma intreb...oare cati microbi or fi in nisipul din parc, oare cati caini fac pipi pe acolo...si tot asa... si pana la urma....asta este nu am cum sa-l feresc de toate.... iar cu un animal in casa...pt copil este mult mai bine... comunica cu el, se joaca cu el...si tot asa... eu abia astept sa-mi iau caine...dar dupa ce moare pisica...de batranete...:)) va pup Maria&Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De putut se poate. Si eu cred ca e bine pentru copil. Esti sigura ca vrei bichon? De ce nu unul mai mare (mai ales ca stai la curte)? Din cate stiu eu Ciobanestii germani sunt caini f. buni pt. copiii. Poate ar trebui sa te interesezi un pic ce rase sunt bune pt. copiii. Monica e lesinata dupa caini - dar soacra-mea are un bishon care ..... nu o suporta pe Monica - era chiar sa o muste! Si Monica ii mangaie frumos, dorea un pupic (a se citi o limba pe fata!!!), asa cum primeste de la cainele propriu de cate ori e mama cu spatele :) Cat despre plimbarea impreuna - cel mai greu e sa convingi cainele ca nu toti cei care se apropie de copil sunt dusmani si trebuie muscati :) Oricum - vei avea mai mult de lucru :) Dar e un antrenament bun pentru 2-3-5 copiii :) Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un ciobanesc german de 48kg si sunt gravida in 35 saptamani. Discutia in casa este urmatoarea: tinem cainele cu noi cand nasc sau il mut la socrela mea pana implineste bebe 1-2 luni. Am cainele de 7 ani si este ca un membru al familiei, este vaccinat si deparazitat, dar ma gandesc la altceva : daca va fi gelos cand il va vedea pe bebe? DAr tot eu ma gandesc ca doar de noi depinde ca acesta sa nu se simta exclus din cauza bebelusului. Am vazut o faza mortala la un magazin: un bebe intr-un carucior la usa magazinului cu un ciobanesc german stand in fund linga carucior, un mos si o babuta vor sa se aproprie de carucior sa se minuneze de bebele care gangurea in carucior, in momentul in care mai aveau vreo 2 metri pana la carucior cainele s-a ridicat in picioare si si-a aratat toata dantura superba catre cei doi mosi si a scos un marait de mosii au luat-o la fuga. Eu am crescut la bunici unde dormeam cu gainile si cu ratele si ma jucam cu vitelul meu preferat si cu cainii casei si iata-ma sanatoasa tun cu responsabilitatea de a avea grija de animale si de a le iubi. Nu vreau ca copilul meu sa nu stie cum arata o rata sau o gasca sau orice animal domestic. theutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord cu Qsar si asta pentru ca am doi copii si doi caini Labrador, deci stiu cum e. Sunt minunati cu totii, fiecare-si stie lungul nasului, iar la plimbare pt. mine nu e complicat fiindca ele9labradoritele) sunt foarte ascultatoare, merg la pas.Vaccinate si deparazitate la timp, n-am avut nici cea mai mica problema cu Laura si nici cu David pana acum. Parerea mea insa este ca nu-i poti lua copilului un animal, caine sau altceva, ca pe o jucarie.Vorbesc de copiii mici. Ori il iei cand e copilul mai mare pentru a-l responsabiliza, ori il iei pt. ca tu-l vrei, ti-l doresti si-n paralel e benefic si pt. copil sa creasca in preajma lui. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...