Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Porcusor de Guineea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am avut si eu porcusor de Guineea. Ieri a murit.[q][q][q] Avea doi ani si jumatate. Media de varsta este de 3-4 ani, din cate stiu eu, dar am aflat ca pot trai si mai mult. Al meu a fost bolnavior [:(] A fost cel mai simpatic animalut pe care l-am avut. Din punctul meu de vedere, e foarte usor sa ingrijesti un porcusor de Guineea. Singurul lucru mai neplacut e faptul ca trebuie sa-i schimbi zilnic rumegusul din "casuta" (daca se impune, chiar si de 2 ori...). Hrana lui consta in boabe (este hrana speciala pentru porcusori de Guineea...Chitzu - asa il chema pe micutz- manca boabe Kiri-Kiri, astea-i ii placeau dumnealui...o cutie de Kiri-Kiri contine boabe de porumb, seminte de floarea-soarelui, legume deshidratate etc.), legume (morcov, patrunjel, frunze de salata...evita sa-i dai frunze de varza; e posibil sa faca alergie...castraveti si rosii asa, cate putin, de pofta, altfel se strica la burtica) si fructe (mere, portocale, coaja de banane). Mancarea lui zilnica trebuie sa conste in boabe in proportie de 70%...Fructe si legume mai putin. Al meu facea un adevarat show, cu chitzaieli [:)], cand simtea miros de portocala sau de patrunjel [:)]... E un animalut foarte simpatic - ma repet [:)]...cand imi aduc aminte cum ma jucam cu el sau cand imi adormea in brate si-si intindea toate labutele sau cum se intindea si casca dupa somn sau cum nu-i placea sa ramana singur in camera (atunci cand ii dadeam drumul prin casa, sa-si faca si el miscarea zilnica) si venea dupa noi, ma apuca jalea... Daca te hotarasti sa-ti iei un porcusor de Guineea, ai grija sa nu stea in curent (shoriceii astia sunt destul de sensibili), sa nu manance frunzele plantelor pe care le ai prin casa (poate face alergie) si, mai ales, ofera-i multa dragoste si tandrete [il] [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.[8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am mai adus aminte doua chestii [:)]:
  • Ai grija ca porcusorii de Guineea au o pasiune sa rontaie cablurile de la calculator [:D]...e nevoie de 2 secunde de neatentie ca sa-ti hapaie cablul de le mouse, de exemplu...
  • Trebuie sa nu uiti sa-i schimbi zilnic apa din recipient (un fel de tub care sta agatat de casuta lui si care are o biluta in varf care-i permite porcusorului sa bea cate o picatura de apa atunci cand ii este sete)
[8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.[8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O doamne cum sa traiasca doar 2- 3 ani? Eu stiam ca traiasc in jur de 5. Oricum ce ai scris mi-a prins tare bine, asta inseama ca al meu porcusor a murit de batranete si nu de vreo boala nedepistatata de mine. Am sa ma documentez sa fiu sigura. 4 ani - februarie 2004 http://www.babiesonline.com/babies/o/oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by CristinaT
O doamne cum sa traiasca doar 2- 3 ani? Eu stiam ca traiasc in jur de 5.
Pai eu am zis 3-4 ani, nu 2-3 ani...asa stiu eu, insa am spus si in mesajul anterior ca am auzit ca pot trai si mai mult...AL meu a trait doar 2 ani si jumatate pentru ca s-a imbolnavit [:(] [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.[8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...