Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MAMICI DIN CANADA


Recommended Posts

wow, ce ocupate sunteti, mai, canadezelor... nu mai da nici una nici un semn de viata? Pucku, ce faci, ai nascut sau nu? Am si eu o ontrebare pentru torontezele care au circulat cu Lufthansa: cum e la aeroportul de la Frankfurt? Sora mea vine miercuri prin Frankfurt si as vrea sa pot sa-i dau ceva indicatii despre aeroport.... mai ales ca are numai 50 min intre avioane. PS: puiul meu mic a facut azi 3 luni si deja mi-a facut surpriza ieri sa se ridice din pozitia semi-sezand (la mine in brate) in pozitia sezand! Pus si simplu, s-a tras frumusel in sus (pentru a intelege mai bine: a facut abdomene!) la 90 grade si a stat asa vreo 2 minutele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Caro,de fiecare data am venit cu aceeasi cursa...cu 50.min. intre avioane.Prima data am venit singura si m-am descurcat.Mi se pare ca nu trebuie sa schimbe terminalul ,ci numai poarta.Aeroportul din Frankfurt este imens,dar "bine organizat",adica sunt indicatoare pe unde sa o iei,inca de cum cobori din avion.Asa ca e imposibil sa te pierzi.Daca totusi are un moment de nesiguranta,intreaba pe cineva de acolo si o indruma si sa stea linistita ,ca de regula avioanele isi asteapta pasagerii,mai ales cand stiu ca timpul este scurt intre curse.De fiecare data avionul care a plecat din Ro. a plecat cu intarziere ,iar cel de la Frankfurt l-a asteptatat.Sa nu intre in panica...sa-i spui!!! Pentru listutza...eu sunt Claudia iar gangurica mea e Emma-Maria(25 iulie 2003) Mami si Emma gangurica http://community.webshots.com/user/claudik100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicutelor canadeze, am si eu o intrebare, in special pt cele care ati nascut cu cezariana aici. Deci mie medicul mi-a dat un numar de telefon la care sa sun sa-mi fac o programare pt Preadmission Clinic. Am sunat, am facut programare si mi-au spus ca o sa petrec vreo 2 ore la spital , timp in care imi vor face teste de sange si va fi si un medic anestezist care va vrea sa vada cum reactionez la nu stiu ce atunci cand dorm!!!???? M-a bagat in ceata totala. Programarea o am pe 7 Mai , iar cezariana pe 21. Voi ati facut asa ceva? Si ce anume v-a facut ? Va pup si duminica placuta!! Dana[gravi] si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana, Nu te speria de ceea ce vrea sa te intrebe medicul anestezist. In fond nici nu inteleg de ce te-ar intreba pentru ca nu o sa-ti faca anestezie generala. In sfarsit, este vorba de o intrebara pe care medicii anestezisti o pun la toata lumea, care face anestezie generala, este vorba despre asa numitul sindrom (conditie) "malignanat hyperthermia", care se declanseaza numai in cazul administrarii anestezicului general (succinylcholine, se numeste in engleza si gazele anestezice de asemenea), este un raspuns accelerat al metabolismul mushiilor,se secreta Ca in exces . Ceea ce o sa te intrebe va fi daca cineva din familie sau ruda apropiata a avut vreodata vreo reactie in timpl administrarii anestezicului general. Deci nu te impacienta este o intrebare de rutine, nici eu nu am stiut de aceasta conditie pana cand am venit aici. Sper ca am fost destul de coeerenta....Te pup, si nastere usoara. Andreea si Anaïs (1 an pe 26.04) http://community.webshots.com/user/andreeaana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumy, probabil ca daca ma lua careva la rost, unde ti-e bagajul, fa? ma trezeam si eu la realitate, dar asa, aeriana cum sint, si drogata pe deasupra.. Pina una-alta, bag de seama ca o pompa tot e bine de avut, ori pentru furia laptelui, ori (cum a fost cazul meu), lapte foarte-foarte calm... Completam si noi la lista cu data nasterii lui Paul: 20 mai 2003. Caro, sa-ti traiasca gigilicea :) Ah, ce repede trece timpul si ce dor mi-e de cind era Paul mic.. ooff.. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak http://home911.servebeer.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, sa iti traiasca papuselul si sa iti aduca multe-multe alte bucurii! SI refacere usoara prietenei tale si un bebe sanatos. Parpalak si tu ai fost mamica de mai-iunie...(sau poate anul trecut erati organizate pe cate o luna? Sa-ti traiasca puiul! Mi-am trimis sotiorul in weekend si a cumparat cate ceva din ce ati spus voi asa ca acum sunt mai linistita. Dana, chiar nu am auzit de asta, da vad ca fetele stiu. Lumy si a doua pompita pe care ai luat-o, de la ce firma era? Fetele voi ce pompite ati folosit si cat de multumite ati fost de ele? Ar trebui sa cumpar una de acum oare? Va doresc la toate o saptamana minunata! Pupici Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, eu am zburat cu Lufthansa acum multi ani, vreo 6. Tin doar minte ca serviciul a fost muuuult sub asteptari, iar despre aeroport tin minte ca a am mers la nesfirsit pe culoarele alea de la o poarta la alta si nu era nici o toaleta [bang] si am mers, si am mers... Hai ca te-am ajutat de n-am mai putut, dar si acum dupa atita vreme imi vine sa-mi exprim frustrarea cu privire la compania asta de zbor. In rest, ce mai faceti fetelor, ati avut un we bun? Noi am fost foarte ocupati, dar tot am reusit aseara, dupa ploaie, sa-mi curat floricelele din fata casei. Au rasarit lalelele si zambilele, daca o tine asa cu caldura, saptamina asta infloresc, sper. Puckule, ai nascut deja? Da un semn de viata, sa stim si noi. Pentru toronteze, eu tot la NYGH am nascut, ii recomand cu mare caldura pe Nick Shilletto (OB) si Jonathan Tolkin (pediatru). O zi buna la toata lumea rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] [canada] Mamici, voi ce fel de lapte ati dat la copii cand i-ati trecut pe lapte de vaca? Organic sau nu neaparat? Cat la suta grasime? Laptele mai trebuie fiert? Multumesc! [pup] Dana, ca si Andreea iti spun ca discutia cu anestezistul este necesara dar fara sa fie dificila pentru tine. Eu am trecut cu cativa ani in urma printr-o operatie (in Romania) in care mi s-a facut anestezie totala. Cu o zi inainte de interventie, medicul anestezist a stat cu mine de vorba si m-a intrebat: despre alergii, daca am reactionat vreodata ciudat la vreun medicament, daca fumez- cam astea sunt intrebarile pe care mi le amintesc. Apoi, cand am nascut am cerut epidurala. Din nou, am fost intrebata de medicul anestezist de aici aproximativ aceleasi lucruri (alergii, reactii la medicamente, etc.). Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinel, eu am avut Avent (cumparata inainte de a naste) si, in afara de faptul ca pana am invatat sa o folosesc m-am cam enervat putin, important este ca mi-am facut treaba cu ea. Pana la urma am fost multumita de achizitie. Eu, weekend-ul asta am gasit la un magazin de specialitate, am cumparat si am si plantat in ghivece fragute! Aveti idee ce vor sa spuna cu faptul ca doua din cele trei soiuri sunt "hardy perenial"? Or fi "perenial" au ba? Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetelor, pentru urari. Irinel, eu nu mi-am cumparat de la inceput pompa de san. Am inchiriat de la spital una electrica (67$/2 saptamani), Medela, excelenta. Mi-am cumparat un Avent Isis (manuala) acum 3 saptamani, pentru ca ma intorc la servici pe 3 mai si vreau sa-i dau bb-ului in continuare lapte de san. Pot sa spun ca sunt foarte multumita de ea. Stiu ca cele de la Gerber sunt o mizerie, cele electrice sunt cam scumpe si nu merita sa le cumperi decat daca te intorci la servici inainte sa intarci copilul si vrei sa-i dai lapte de san in continuare. Eu voi incerca sa ma descurc in continuare cu Avent. Nu am retinut, la ce spital nasti tu? In principiu, la fiecare spital exista breastfeeding clinic unde lactation consultants te ajuta sa inveti sa alaptezi. Nu este obligatoriu sa ai nevoie de pompa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...