Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MAMICI DIN CANADA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare fetelor, Vad ca nu ma tin de voi cu scrisul. Eu nu am mai intrat in weekend ca de, atunci e si sotul acasa si ne mai ocupam si de altceva decat calculator[cina2] O sa vreau sa merg la centrul de pe Antibe, daca ziceti ca nu conteaza varsta copilului. De-abia mai vad si eu alte mamici! Trebuie sa ma insciu dinainte, nu? Uite care e treaba cu P. si nasterea Licuriciului: pe la 11 noaptea ma iau pe mine contractiile. Imi zic: stai sa fie la 10 min sa ma duc la spital. Numai ca dupa primele 3, care au fost la 15 min, am inceput sa am contractii la 2 min, ca nu mai stiam de capul meu! Asa ca fuga la spital, cu sotul si mama (de care nu am scapat). Era si o noapte cu viscol si ninsoare, gheata pe jos, Cosmin nu putea conduce prea repede, credeam ca trece o vesnicie pana ajung! Si la spital, pe la 2, ma pun alea la aparate sa vada contractiile si ma intreaba cine e doctorul meu. Zic eu: P., ele cica il sunam, revin la mine, imi zic ca dureaza 20 min sa vada cum am contractiile si hotarasc. P.u raspunde la tel asa ca ele ma tin la aparate in continuare, eu aveam dureri insuportabile, tipam dupa epidural, ele nu, ca nu ma interneaza, am dilatatie dor 2, sa vina P., etc...la 5 vine P si imi fac si aia epiduralul, dupa care imi rupe asta apa si-mi zice ca pe la 9 o sa nasc! Vine la 9-ok, ai dilatatie aproape 10 dar capul copilului nu s-a deplasat, mai asteptam. Si pleaca...la 12 ma pun asistentele sa imping si pana la 4 am tot impins, copilul nu inainta in canal, incepuse sa intre in distrez, asa ca tipa sotul la ele sa aduca doctorul. El, doar stia ca sunt acolo de la 9 dilatata complet, cum era luni si avea cabinetul plin (cred ca daca ati fost la el stiti ce nebuni e) nu s-a sinchisit sa mai treaca sa mai vada. Asa ca la 4 vine si el, chemat, aduce anestezistul din nou, imi zice: forceps...si cam asta a fost...ma taie (ingrozitor de mult), baga forcepsul, scoate bebita (slava Domnului ca ea a fost ok) si, graba mare, nu a putut astepta, scoate placenta manual! Ma coase si pleaca. Urmare: m-am infectat la taietura (si doar m-am ingrijit ca la carte), ca nu a cusut bine la un capat...apoi am facut eu febra mare...ma duc la el si-mi zice ca am infectie (in interior, ca de, nu mi-a dat antibiotic dupa extractia manuala, cum se da), ia acum antibiotic, asa ca dupa antibiotic am ramas fara laptic pentru bebita si m-am suparat tare. In plus, acum se pare ca am ceva probleme cu ovarele (nu se stie inca ce, se investigheaza). Eu consider ca si-a cam batut joc de mine! Nu mai zic ca stateam cu orele la usa lui sa intru 5 min sa ma vada, plus ca dai bani sa-ti zica sexul (ceea ce altii iti zic fara probleme), etc. Cam asta e povestea cu P. Stiu ca alte fete au fost multumite de el, ca doar o prietena mi l-a recomandat! Ghinion eu! Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela, rezolvat! Esti acum cap de lista, pentru ca am orasele in ordine alfabetica. Sa-ti traisca baiatul! Cu cerificatul de nastere a ramas ca i-l faceti in Romania? Ai aflat cumva daca si acolo va cer pasapoartele romanesti valabile la amandoi (parintii)? Irinel, nici o problema. Singura "problema" e cu visinele! [:(]...[q] Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAi fetelor dar scrieti ... Eu alerg pe linga asta mica aproape toata ziua si chiar ca nu am ami avut timp sa scriu ... Irinel a doua pompita am luat-o din Romania e manuala si e de la Chicco.Tu esti mamica de mai -iunie 2004 ...In grupul vostru este si cumnata mea Getuta care are DPN in 17 iunie ...Iti urez nastere usoara! In legatura cu certificatele de nastere ..Noi i l-am scos de la consulatul din Montreal si totul a decurs foarte repede ...In Romania a trebuit doar sa-i dea un cod numeric personal ... V-am pupat! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru urari! [pup] Am lasat-o balta deocamdat cu certif, dar o sa va spun noutati de indata ce am. Am mai vorbit cu alta mamica in aceeasi situatie si mi-a spus ca desi sintem din provincie, certf. tot din Bucuresti ar trebui scos, ceea ar insemna muuuuuuult timp pierdut. Editez aici: nici unul din noi nu mai are pasaport rom valabil, si inca nu am comparat (desi ar cam trebui, ca stau acasa cu strumfuletul, si timp as avea) pretul sa vad drum in estul Ca+ 2x pasaport Rom + certif rom scos in Canada vs certif rom scos in Ro. Gabriela & [copil] Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, ce experienta neplacuta a fost pentru tine nasterea. Cred ca ai tot dreptul sa fii nemultumita. Iar de plata pentru aflarea sexului copilului, chiar sunt uimita, nu am auzit de asa ceva. Mie mi-a spus asistenta doctorului cu care o sa nasc, ca atunci cand are o nastere, pacientii de la cabinet asteapta si doctorul vine cand poate, intarzie oricat. Si nu te mai scuza de greseli, toate facem greseli in graba, eu nu ma sinchisesc daca scap vreuna. Cristina, si eu auzisem ca poti obtine cel mai usor certificatul cat e copilul sub un an. Tu unde ai fost, la Consulatul Romaniei? Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumy, stii ce bine alearga Diana si singura? [:D] (Cred ca asta e si motivul pentru care nu reusesc eu sa slabesc ... ca nu alerg dupa ea!) Eu doar o "deblochez" cand se baga dupa scaun, canapea, pat, sau masa si nu se descurca sa mai iasa de acolo (avem si o poza sugestiva pe tema asta, in ultimul album). In legatura cu certificatul de nastere romanesc noi am renuntat sa il facem prin consulat dupa ce am aflat cat de complicat este. Lui Andrei i-a expirat pasaportul romanesc de ceva vreme si ar fi trebuit refacut; plus ca cerificatul de nastere trebuia ridicat fie personal de unul din noi, fie sa facem o procura cuiva care sa-l ridice de la ambasada/consulat. Pana la urma oricum a trecut termenul limita (1 an) ca sa i-l putem face aici. Asa ca am hotarat sa il scotem din Romania, cu prima ocazie. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu!!! Sunt o mamica din Montreal,fetita mea Julia ( 10 octombrie 2003 )are 6 luni si un pic. Am nascut la St. Mary's Hospital Center ,un spital pe care l-as recomanda tuturor, prin cezariana. Daca aveti nevoie de informatii privind spitalul, nu va sfiiti, intrebati! Sa va traiasca bebeii si sa va creasca burticile!!! Roxana si bebe Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...