Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MAMICI DIN CANADA


Recommended Posts

Pucku Am o prietena care a nascut la Mount Sinai.Ea a fost foarte multumita. Da, noi avem pediatru il cheama Comay si e la Sheppard cu Bayview. Cat despre botez, daca n-ai preferinta la biserica / preot ia-ti un ziar romanesc, vezi ca sunt acolo cam toate bisericile, alege una si da telefon. In general taxa de botez depinde daca esti membru sau nu (stiu ca suna groaznic dar nu stiu cum sa zic). Stiu sigur ca la Sf. Gheorghe pt ne-membri e 150$. Nastere usoara! Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Servus Pucku, [hia]si noi stam tot in Toronto, fetita mea Anais[fetita] implineste un an pe 26 aprilie. Mount Sinai este un spital foarte bun cu medici foarte buni, sa nu-ti faci probleme in privinta asta. In rest iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos[bb]. Pupici[pup] Andreea si Anaïs (1 an pe 26.04) http://community.webshots.com/user/andreeaana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[code]Laura, rusine sa-mi fie, dar nu stiu unde e Central Park[/code] laura, chiar sa-ti fie rusine... [mariaj][V] [dual]De cat timp zici ca esti in Toronto? Hai sa-ti spun cum a fost la mine: sunt venita de 2 ani si de-abia acu' 2 luni am ajuns prima data in Central Park. Ignoranta, ce sa fac... Parcul e superb si imens, mai ales dupa ce-l aranjeaza ei cu floricelele de primavara, da rde primavara pana toamna tarziu e o speldoare. Ia orice harta a Toronto-ului si undeva cam pe mijloc vest o sa vezi parcul. De fapt ii zice High Park (ca ala din NY). Fiind foarte mare ca suprafata are intrari din toate directiile. Se poate intra si cu masina in interior si exista parcari gratuite, o gramada de facilitati etc. Uite-aici un link la el: http://www.city.toronto.on.ca/parks/parks_gardens/highpark.htm De fapt aici puteti vedea toate parcurile si locurile de recreatie din Toronto. Luati-va biciclete, este superba plimbarea pe bicicleta, iar aleile pentru bicilete sunt foate lungi. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 11 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In toamna este pentru o spat. parca deschisa cu mare tam-tam Riverdale Farm. Langa ferma propriu-zisa se face un fel de balci cu de toate: tarabe cu picturi, obiecte de arta, obiecte de decoratie interioara, haine, margele etc., majoritatea sunt obiecte artizanale foarte frumoase. Iar in ferma (care are o intindere foarte mare) gasesti tot felul de chestii: copii pot vedea animalele, exista aproape de intrare si un hambar unde se vand legume si alte alimente organice etc., sunt potecute pe care poti sa te plimbi prin ferma, au incercat sa faca totul cat mai rustic. E foarte frumos. Ferma poate fi vizitata oricand, dar balciul de langa nu are loc decat o data pe an. E situat aproape de Parliament street, are tot asa mai mutle intrari, una din ele e pe Winchester Street (perpendiculara pe Parliament street). Langa Merita sa mergeti acolo sa vizitati, mai ales ca nu platiti nimic intrare sau altceva. Unde-am mai fost noi si ni s-a parut frumos este Pioneer Vilage, undeva exact la marginea Complexului York University. Aici trebuie sa platiti intrarea. Este cam ca un fel de muzeu al satului de la noi din Bucuresti, doar ca e mult mai animat. E ca un fel de sat in care sunt casute toate pe meserii: casa fierarului, a potcovarului, casa blanarului, tiparnita, casa croitorului etc. Sunt oameni in fiecare casuta imbracati corespunzator timpurilor trecute si executa efectiv in fata voastra operatiuni care se faceau in vremea aceea. E foarte frumos si acolo. Poate-am divagat de la subiect, dar am vrut sa va impartasesc si voua locurile placute pe care le-am vizitat noi. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 11 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

na, ca ma intrebam si eu unde-i central perk... asta, park....si sunt de 4,5 ani in TO... dar high par stiu unde e [:D] Deci, sunt in toronto, am nascut la Women's college in ianuarie, mai am un baietel de 8 ani. Vom face botezul pe 25 aprilie la Toti Sfintii (http://www.totisfintii.com/html/html.htm) si am sa va spun cum a fost. Pediatru: dr. Papadouris (Bloor & St. George) Va las acum ca ma cheama datoria (a se citi Thomas) Aruncati o privire aici: http://community.webshots.com/user/lidia67
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Try, Laura si Dana sunt din Vancouver, nu din Toronto, daca nu ma insel. Corina, daca te intereseaza biserica, pot sa iti spun unde sunt, dar am impresia ca pe tine te interesa masa si dansul ca parca ai mai intrebat undeva. Numai ca din pacate la capitolul asta chiar nu pot sa te ajut ca n-am nici cea mai vaga idee, si pe mine m-ar interesa, daca afli ceva, spune-mi si mie te rog. Eu o sa nasc la York-Finch Hospital cu Dr Sussmann, la care o sa imi duc si copilul dupa aceea. E dr de familie dar are si diploma ca sa poate asista la nasteri. Eu am fost doar la el pe toata perioada sarcinii. Mi-e comod ca are clinica foarte aproape de mine si are program si sambata, ca nu-mi vine sa iau mereu liber de la serviciu. Fetelor, hai sa va pun si eu o intrebare mai delicata, pentru ca sunt la prima nastere si oricum nu prea stiu cum e aici. Cand ma duc la spital sa nasc trebuie sa ma barbieresc complet pe jos? Intreb asta pentru ca stiu ca in Romania chiar daca te barbieresti tu acasa tot te mai barbieresc si ele la spital. Pupici la toate Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, noi suntem la captul celalalt al Canadei, in Vancouver. Dar am sa vizitez cu singuranta si Central Park-ul din Toronto, cand voi ajunge pe la voi. Uite ca am si eu o pagina cu Central Park-ul "nostru": http://www.greatervancouverparks.com/CentralPark01.html Spre marea mea surpriza, am descoperit ca pe la mijlocul paginii, in dreapta, aparem acolo si noi: Andrei, cu mine si Diana (care nu se vede dar e in carutul rosu), pu biciclete [bicla] Habar n-aveam ca am fost fotografiati, cu atat mai putin ca am devenit "vedete"- anul trecut am fost o singura data in Central Park cu bicicletele! [foto] Noi am vizitat aici Fort Langley, care e destul de apropiat de Pioneer Vilage (dupa descrierea lui Try), si mi-a placut foarte mult atmosfera. Am gasit si doua bucatele miniuscule de aur- era un coltisor amenajat special ca sa cauti cu farfuria, in nisip,in apa. Irina, nu mi s-a cerut si nici nu am fost barbierita inainte de nastere. M-am "tuns" eu din proprie initiativa acasa, inainte de a merge la spital, dar nu pentru ca mi s-a spus ca ar trebui sa o fac. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau Laura, esti vedeta prin Vancouver? :-) Stiu ca e departe Vancouver-ul, da eu am auzit ca e extrem de frumos, candva sper sa ajungem si noi sa il vizitam. Laura, deci ai nascut fara sa fii barbierita? Doar ca ai scurtat tu din "moate"? Scuze ca sunt insistenta, da vreau sa fiu sigura ca am inteles bine, ca n-as vrea sa ma fac de ras pe la spital. Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...