Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MAMICI DIN CANADA


Recommended Posts

Rosa, "de ce trebuie", eu nu stiu. Dar stiu ca am facut acum trei ani o operatie de fibrom la Polizu. Am fost taiata ca la o cezariana. Inainte de operatie mi s-a cerut sa ma rad (si am facut-o cu aparat cumparat de mine, sa nu am surprize neplacute). Aici, la nastere naturala, nu mi s-a cerut nici macar sa ma tund; am facut-o din proprie initiativa. Cred totusi ca am citit undeva inainte de eveniment ca nu se cere sa te razi, poate intr-un pliant primit de la spital, cand l-am vizitat in "grup organizat" cu doua saptamani inainte de data nasterii, sau poate in una din cartile despre sarcina/nastere pe care le-am cumparat. Pe de alta parte, ma mai gandesc eu, poate ca fiecare spital o avea reguli ale lui... Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare fetelor, Si eu sunt din Toronto si am nascut acum 3 luni la North York Hospital cu Dr Pairaudeau (unul renumit printre romance). L-am intrebat daca trebuie sa ma rad inainte si a zis ca nu. Spitalul mi-a placut, sectia maternitate e nou-nouta, asistentele au fost dragute dar mi s-au parut ca nu sunt foarte bine pregatite, una imi zicea ceva si alta dupa altceva. Experienta mea a fost mai nefericita si nu l-as recomanda pe respectivul doctor nimanui, insa prietena care mi l-a recomandat mie a fost multumita cu el, asa ca... Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpalak, la ce activitati mergi cu bebe-ul? Si eu stau aproape de Antibe (pe Torresdale) si mi-ar place sa merg. Cred ca e cam mica insa la 3 luni, am vazut ca au in general activitati pentru peste 6 luni in varsta. Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si eu .... Azi am fost la doctore care mi-a zis ca BB poate sa vina dintr-o zi intr-alta asaa ca noi suntem tare nerabdatori. Referitor la taiatul/ rasul parului pubian vreau sa va spun ca al meu doftore a fost socat azi, ca eu aseara am m-am dat cu crema epilatoare , ca de asa stiam si eu de acasa. Crema se numeste Nair e tare buna si are si crema de dupa. Eu am apelat la metoda asta ca nu vad sa ma tund, si nu am vrut sa-l implic si pe al meu sot, iar la epilat iarasi nu am putut apela. apropo de asta, stiti vreo romanca cu sau fara cabinetr care epileaza cu ceara romaneasca, cum era in Romania? Eu tot incerc sa gasesc , dar fara rezultat. Mie mi s-a rarit tare mult de la ceara si de la aparat, dar pe partea din spate nu ma prea pot face, si macar de 2, 3 ori pe an as apela la cvineva, dar ceara asta de unica folosinta la mine nu are prea mare efect, plus ca nici tanticile la care am fost nu le prea pasa sa ia tot .... Caro sa-tzi traiasca printisori, sunt tare dulci. Si eu m-am gandit sa fac botezul la Toti Sfintii, asta ca-mi place cat suflet pune preotul in slujbele lui, asa ca poate imi dai si mie mai multe detalii. Am ziar romanesc cu toate bisericile, astept sa vina BB ca sa incep sa sun, sa vad ce si cum Referitor la High Parkul de aici eu il iubesc. Am stat in zona, nici acum nu stau departe tare si mergeam acolo cel putin odata pe saptamana Mai vorbim Pupici la pitici si numai bine Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, de ce a fost doctorul socat ca te-ai epilat???? Si noi tot la Toti Sfintii o sa facem sigur botezul di acelasi motiv. Au si site daca te intereseaza diverse informatii. Da cautare dupa biserica Toti Sfintii Toronto pe google si o sa il gasesti cu siguranta. Eu ma epilez cu epilatorul asa ca nu te pot ajuta in problema asta. Da daca iti place ceara din Romania, de ce nu rogi pe cineva cand merge acolo sa iti aduca? Mi se pare ca ziceai ca vine mama ta, sper sa nu ma insel. Roag-o pe dansa eventual. Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, noi am locuit in Etobicoke ani de zile, nu stateam prea departe de High Park. Spuneti-mi si mie, de unde pana unde Central Park? Ca este prima data cand aud de numele asta! L-au schimbat? Noroc ca una dintre voi a precizat de High Park = Central Park, altfel as fi spus si eu ca nu cunosc parcul. Este superb, plin de veverite, flori, curat samd. Ceea ce imi mai placea acolo - Strada Bloor West Village, plina de magazine, forfota, boutiq-uri cu un fel de cofetarii (germane-poloneze-frantuzesti) si magazine de mezeluri, ca in Ro. Un alt loc care-mi place este Niagara-on-the-lake. Mai ales in primavara, tot orasul este plin de lalele. Superb! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CataD, sint si bebei de 4 luni acolo, care stau cumintei pe-o paturica. Poti sa mergi, mai discuti despre copii, despre si cu mamici si cu oameni in carne si oase, nu numai pe internet :) Eu ma duc joia de la 9:30 la 11:30, desi ii cam fac praf lui Paul si programul de masa si cel de somn, dar nu mai suport sa stau in casa.. Azi insa nu m-am dus, ca am avut show azi noapte si dimineata eram zombie.. Care-a fost baiul cu Pairadeau? Cu epilatul, nu va sfatuiesc, de ce sa riscati infectii de la fire infectate? Apoi, chiar asa burtici mici aveti de ajungeti asa usor in zona cu pricina? Pentru o nastere naturala n-are nici un fel de importanta. Iar pentru o cezariana, decide doctorul daca da sau nu, in principiu va fi ras si dezinfectat locul taieturii si atit. Daca rasul nu e proaspat, oricum va mai urma un ras la spital, asa ca mai bine nu va mai stresati degeaba. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak http://home911.servebeer.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, raspund si eu la apel. Sunt si eu o viitoare mamica. Voi naste in mai si se pare ca avem un baietel care e deja un mare nazdravan - se joaca toata ziua la mine in burtica. Noi locuim in Ottawa region, mai precis in Hull. Cele cu experienta, ce ne sfatuiti apropo de sutienul de alaptat. Pe ce criterii se cumpara? credeti c-ar fi bine sa asteptam pana dupa nastere cu cumparatul lui? voi a trebuit sa va luati tampoane la spital? Cat despre rasul acolo jos, eu am citit ca nu e indicat mai ales in cazul nasterilor normale pentru ca in cazul in care ni se face epiziotomie, zona va fi foarte sensibila si vom avea tot felul de mancarimi. De-asemenea se poate infecta. La cezariana, cred ca te rad ei daca e nevoie. Christina (34+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici....sunt si eu o mamica din Canada..eu locuiesc in Montreal, am o bebelusa de 5 luni si jumatate, daca pot ajuta pe cineva o fac cu mare placere. Pentru mamicile din Montreal...poate ne intalnim si noi prin vreun parc la o plimbare. Christina.....despre ce tampoane vorbesti? Daca sunt alea pentru alaptat la spital nu ai nevoie pentru ca laptele o sa-ti vina de-abia dupa cateva zile..cat despre cele pentru rusi o sa ai nevoie.Si chiar multe...si cat mai groase...ca nu glumesc rusii dupa ce nasti[bang][bang][bang][bang][bang] Nastere usoara fetelor.....trebuie sa termin ca miornaie printesa. Pupici si toate cele bune... http://community.webshots.com/user/sympa200 http://community.webshots.com/user/sympa2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...