Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MAMICI DIN CANADA


Recommended Posts

Christina, eu am cumparat din vreme sutiene speciale. Am cautat mult pana am gasit ceva care sa-mi si placa, sa fie din bumbac si sa fie masura mea. Am luat doua. Mi-a dat prin cap sa iau si doua extensii pentru sutiene (nu stiu daca exact asa se numesc; sunt niste adaosuri care se pun numai la capatul sutienului ca sa-i mai dea largime si au mosi si babe la ambele capete), care au fost tare bine venite pentru ca eu am avut nevoie de ele. In bagajul pentru spital am avut si tampoane pemtru sutiene. Nu le-am folosit pentru ca a durat pana mi-a venit laptele. Imediat dupa nastere am primit "set pentru proaspata mamica": mai multe tampoane pentru chilot foarte groase- dar si foarte proaste, motiv pentru care si-au cerut scuze ca nu dispun de mai multi bani ca sa cumpere unele mai de calitate-; un chilot de unica folosinta pe care mi l-au pus imediat dupa ce am nascut si am fost spalata; o sticluta de plastic pentru spalaturi jos (Cleansing bottle-perineal care); cateva tampoane pentru sutien. Diapers pentru copil am avut cat am stat in spital de la ei, la discretie, ca si laptic praf (eu nu am avut lapte aproape deloc in primele zile, desi ma mulgeam in disperare). Sigur, conditiile pot diferi de la spital la spital, poate si de la provincie la provincie. Eu venisem de acasa oricum pregatita cu de toate, mai putin mancare suplimentara pentru copil. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetelor,cred ca nu mai stiu scrie pe forum. Am trimis mesajul fara sa fi scris ceva. Imi cer scuze!!!! Nu am apucat sa scriu azi ca am fost tare ocupata.A venit tatal meu din Romania si am petrecut 2 ore la aeroport. Irinel, ma bucur ca ai intrebat de depilat ca si eu ma tot intrebam ce si cum. Laura, inca nu am apucat sa ma uit la Central Park, ca tocmai am intrat pe forum, dar imediat accesez linkul pe care l-ai dat. Dana[gravi]si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sympa si Laura B, multumesc mult pentru raspunsuri. Intr-adevar ma refeream la tampoanele pentru rusi. Si mie mi s-a spus ca mi se vor da de catre spital dar ca sunt foarte proaste, si de fapt vroiam sa aud ce parere aveti voi, din experienta voastra. Pe de alta parte eu, in mod normal nu am asa o mentruatie abundenta si n-as vrea sa raman cu ele. Cate m-ati sfatui sa-mi cumpar? voi cate zile ati stat in spital? Laura B, de unde ti-ai cumparat extensiile? dar sutienele? cu cate marimi ti le-ai luat mai mari? Christina (34+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite si un inceput de lista: Monbb1(Monica) – Montreal Catan(?) – Montreal Sympa(?) – Montreal MarianaP(Mariana?) – Ottawa Christina(Christina) – Ottawa-Hull Pucku (Corina) – Toronto Cricor(Corina) – Toronto Rosa(Rosa) – Toronto Irinel(Irina) – Toronto Khristin(Cristina) – Toronto try (?) – Toronto DanaMario(Dana) – Toronto Parpalak(?) – Toronto Andreea-Ana(Andreea) – Toronto Caro(Lidia) – Toronto CataD(Catalina) – Toronto LauraB(Laura) – Vancouver DanaA(Dana) – Vancouver bidiloi (Simona) - ? Daca are cineva mai mult timp sa-i puna culori si altea alea..... eventual si nr. de copii. Eu am doi: Dan Andrei (dn: 24 martie 1996) si Thomas Adrian (dn: 18 ianuarie 2004) PS: sper ca n-am uitat pe nimeni...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor, Christina, eu mi-am luat tampoane din belsug, din alea mari (cred ca cele mai mari) si o punga mare. Le-am folosit pe toate (ca au tinut "rusii" aproape 6 saptamani). Faptul ca nu ai menstruatia abundenta inainte nu are nici o legatura cu scurgerile de dupa nastere, care sunt altceva. La spitalul la care am nascut eu (NYGH)trebuia sa ai tampoanele tale de acasa si scutecele pentru copil. Daca le foloseai pe ale lor plateai in plus. Asta depinde de la spital la spital. Eu mi-am luat 2 sutiene speciale de alaptat cu 2 saptamani inainte sa nasc. Ai grija sa fie suficient de mari sa incapa si tampoanele speciale in ele. Nastere usoara si bebei sanatosi! Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

try, felicitari, mai!!! Sa fie intr-un ceas bun! Christina, in spital nu-ti da tampoane la pachet sa le iei si acasa. Ti le pun asistentele, ca tu o sa fii oleaca disabled, indiferent cum nasti. Si nu-ti fa griji, nu se compara cu nici o menstruatie, e hemoragie in toata regula. Mie mi-au pus un snur in briu si tamponul venea de la buric pina in spate, gros cam cit o mina. Noaptea aia mi l-au schimbat de doua ori dar dimineata tot balteam singe, asa ca m-au si spalat cu buretele cind au venit sa-l schimbe pe-al doilea. Eu eram oricum paralizata de la briu in jos, ca am avut epidurala. Acum stau sa ma gindesc ca te refereai la cele cumparate de tine, sa nu ramii cu ele. .. (Stai asa, ca la mine e dimineata si inca nu mi-am baut cafeaua).. Eu mi-am luat cele mai lungi si cele mai groase (overnight), si n-am ramas cu ele.. :) Mai dureaza lohiile si acasa vreo 2-3-4 saptamini. Cu statul in spital la mine a fost asa. Luni la miezul noptii mi s-a rupt apa si pentru ca nu prea aveam contractii m-am dus la spital abia marti dimineata. M-au pus sa ma plimb oleaca dupa ce m-au monitorizat juma de ora, la 10 m-am plictisit de plimbat, apoi ne-am tot chinuit sa inducem nasterea, ca in final sa ajung la cezariana, la 16:20 - marti. Vineri dimineata am iesit din spital. Joi seara mai venise o mamica, a nascut pe la 6 seara natural si a plecat odata cu mine, dar au cam grabit-o pentru ca tocmai aparuse sarsu' in spital. In mod normal iesea dupa amiaza (deci 24 de ore). Bine, asta daca n-ai complicatii. Cu sutienul de alaptare stiam ca sa-ti iei aceeasi masura ca inainte de a naste, dar la mine a fost complicat, ca m-am si ingrasat teribil, asa ca in timpul sarcinii am mai schimbat o masura-doua la sutine. Inainte purtam C, dupa ce-am nascut mi-am luat sutien de alaptat DD... Dar m-am descurcat destul de bine si cu sutienele pe care le aveam prin casa, ba chiar mi s-a parut oleaca mai comod, doar il ridicam si gata. Mai copii, da' de unde vine denumirea de Central Park? Ca in toate pliantele si pe toate indicatoarele scrie High Park! Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak http://home911.servebeer.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu din nou... Parpalak, merci de sfat. Cred ca o sa ma duc la urmatoarea sesiune, din vara. O sa fie si Licuriciul mai mare pana atunci. In legatura cu doctorul P. e o intreaga poveste de spus, ideea e ca din cauza lui putea sa ramana fetita cu traume mari (ca nu inainta capul in canalul de nastere si el nu a facut nimic 4 h ) si eu si acum sufar (fizic, ca moral nu mai vorbim [:(!]). Poate o sa scriu odata toata povestea, care e lunga... Fetelor care ati facut deja botezul, e cineva care l-a facut cu preotul Cudritescu? Cat ati dat? Cum a fost? Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...