Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MAMICI DIN CANADA


Recommended Posts

fetelor, multam mult pentru informatii. Nu stiu de ce dar ma simt putin cam depasita de evenimente si cam dezorientata si mai am doar vreo 5 saptamani pana la nastere. Stiu ca trebuie sa cumpar o gramada de chestii, dar unele (receiving blanket) nu stiu la ce-mi vor trebui si in ce cantitati. Voi ce produse de baie ati folosit cu succes pt. BB? Oricum sambata asta si cealalta voi merge la cursuri prenatale si sper ca atunci sa ma mai dumiresc. Si inca o intrebare. Voi la cat timp dupa nastere ati scos bebeii la plimbare si pentru ce durata? E indicat, la cateva luni dupa nastere sa fim plecati de-acasa in excursii de un week-end? nu de alta dar vine vara si n-as vrea sa stau blocata in casa. Si va rog, mai spuneti-mi din experienta voastra ca ma ajuta foarte mult. Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by CataD Fetelor care ati facut deja botezul, e cineva care l-a facut cu preotul Cudritescu? Cat ati dat? Cum a fost? Catalina si Laura (12 ian 2004)
Catalina, noi am facut botezul baiatului la Cudritescu, acum 2 ani. A fost foarte bine si n-a durat o vesnicie, ceea ce a fost ok. Noi am facut intr-o simbata, ca deh, masa mare la restaurant dupa aia. A fost singurul bb in ziua aia, nu ca m-ar fi deranjat cu ceva daca erau mai multi. Spre deosebire de botezul fetitei, care a fost la Sf. Gheorghe, m-a amuzat ca preotul Cudritescu l-a scufundat complet in cristelinta si cind l-a scos de acolo l-a apucat de git, nu de subrat. Mey, si pe urma mi l-a aruncat in sus, ca am avut 2 secunde de teroare pina l-a prins iar. Mi-a cam sarit inima din loc, dar a fost fun. Si inca o chestie pe care o face Cudritescu, il tine pe bb mai mult dezbracat decit il tine Bunea, ca trebuie sa citeasca o rugaciune, cert e ca domnul fii-miu a avut suficient timp sa boteze si el rochia nasei...haha s-a incalzit biata de ea instantaneu [:D] Cit a costat nu mai stiu, ca nu m-am ocupat de aspect, nasul si sotul au aranjat totul. Dar parca tin minte ca atunci cind am fost noi nasi la Sf. Gheorghe, sotul a dat vreo 300, dar a dat mai mult decit taxa oficiala c-asa a vrut el. Toate botezurile sint frumoase, oriunde ar fi, sint momente deosebite si va doresc sa va bucurati de ele din plin. rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Corina, ce idee buna ai avut sa deschizi subiectul asta, tare bine prinde. Parpalak, a fost doar o confuzie, Try a crezut ca Dana si Laura sunt din Toronto si ca vorbesc defapt de High Park, insa era vorba de Central Park din VAncouver. Christina, mi-ai luat vorba din gura. Pe mine ma intereseaza tare mult ce produse de baie ati folosit si folositi voi fetelor. Intai, ce anume imi trebuie (servetele, creme, sampon...) si apoi ce marci vi se par voua bune. Apropos de spital, mie mi-au spus ca o sa imi dea ei scutecele pentru copil da sa aduc si eu ca o sa imi mai trebuie, si cred ca si de tampoane pentru mine tot asa au zis da nu mai stiu sigur. Caro ce organizata si vrednicuta esti! Si inca o intrebare: cele care ati nascut cu epidurala, a fost nevoie de forceps ca sa scoata copilul? Ca ma cam obsedeaza lucrul asta, am auzit ca pe cei mai multi bebelusi asa ii scot la epidurala ca nu mai poti folosi muschii ca sa impingi. Pupici la toate Irina, burtica cu baietel 32+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la Queensay Carleton in Ottawa si nu a fost nevoie sa am de acasa tampoane, diapers pt bebe, lapte sau hainutze pt bebe. De fapt la spital, in afara de un halat si pijama, nu prea ai nevoie de nimic de acasa(depinde de spital cred). Cind bebe e scos din spital, trebuie sa ai hanutele tale si neaparat scaunul de masina. Pe bebe l-am scos afara in fiecare zi la plimbare dupa 2 saptamini. Si asta in timpul iernii si chiar la -30 de grade. Mama mea era la mine si nici nu concepea sa stam in casa toata ziua:) De fapt prima data l-am scos la 4 zile cind am fost la doctorul pediatru:) Deci, mai ales vara, parerea mea este ca se poate pleca cu bebe-ul in weekend-uri destul de curind. Daca se simte mama in stare:) Eu in prima luna nu mi-am dorit sa ma duc nicaieri deoarece m-am simtit f rau dupa nastere. Pt bebe am folosit wipes fara parfum sau alcool pt sters la funduletz.(Am folosit numai Pampers si Huggies). Sampon: cel de la Johnson parca(este unul bun si pt par si pt corp si are ph neutru). Ce e bine sa aveti acasa: spirt(exista unul nu f puternic). Pina cade buricutzul, se recomanda la fiecare schimbare de pampers sa pui un pic de spirt peste buricutz. In spital aveau niste bandaje mici puse in pliculetz, imbibate in spirt, si trebuiau stoarse peste buricutz. E nevoie de receiving blankets pe masa de schimb, cind ii faci baitza la bebe...stiu ca eu am avut f multe si le-am folosit intens. Irinel: imi pare rau ca ieri te-am indus in eroare. Ti-am spus ca inainte de prima nastere m-am ras acolo jos. (Am pierderi de memorie f puternice:)) Sotzul mi-a adus aminte aseara ca de fapt el m-a tuns f scurt cu masina de tuns si nu am avut nici o iritatie. Eu am avut epidural la nastere dar nu-mi aduc aminte daca a fost nevoie de forceps sau nu. Stiu ca mi-a fost cam greu sa imping pt ca eram deja f obosita si nici nu mai aveam control f mare asupra muschilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au dat de la spital la pachet tampoanele pe care le-am adus acasa ca sa am de unde la se arunc. Am folosit din cele cumparate de mine, tot marime maxima. Am avut in jur de 20 in gentuta pentru spital. Nu le-am folosit pe toate pentru ca am stat numai doua nopti si, de frica sa nu mi se fure copilul (ni s-a spus clar de la inceput ca sa stam cu ochii pe ei), mergeam la baie numai cand venea sotul de la servici sau cand vreo asistenta ii lua temperatura sau o cantarea pe Diana. Eu am cuparat dinainte de a se naste 8 receiving blanket- ca sa o infas. Le-am folosit in spital si primele zile acasa. Apoi am trecut-o in body-uri din cele cu capse intre picioruse si costumase tot cu capse. Alte produse pentru copil folosite de noi: sampon Playtex- Baby Magic, Baby Body Wash- Teddy's choice, White petroleum jelly - Teddy's choice, Moist Baby Whipes - Teddy's choice. I-am luat dar nu am folosit deloc- pudra pentru fundulet. Iar uleiul Johnson l-am folosit rar. Cu masura la sutien eu am stat asa: inainte de nastere- 36, 80, cupa C, sutiene de alaptare- 40, 90, cupa C. Le-am gasit la Bay. Extensiile pentru sutiene le-am luat de la Thyme, care e un magazin pentru viitoarele mamici, l-am descoperit prin in mall-uri. La plimbare am inteles ca-i poti scoate din prima zi. Eu am iesit cu ea abia dupa vreo 3 zile. Iar in weekend-uri, cu masina, am mers cred de la 2 luni. Diana dormea in cosuletul masinii foarte bine. Cand se treezea si-i era foame ii dadeam imediat. Cand opream o schimbam pe o paturica. In vara respectiva am facut un drum de mai bine de 10 ore cu masina si nu am avut necazuri cu copilul. Iar de pe la 5 luni, cand deja statea bine in fundulet, am inceput sa folosim si rucsacelul- Andrei o cara in spate. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fetelor Si eu as vrea sa stiu, ca si Parpalak de produse de spalat, eu le-am primit toate, deci am deocamdata de la Jonsons Baby si Baby Magic, am si pampersi nr 1 pt spital, iar ca tampoane mi-am luat din cele ramase dinainte de nastere, dar pare dupa ce citesc aici ca am nevoie de altele, asa ca daca nu nasc pana maine, merg sa-mi cumpar si altele Cand sa ies cu Bb afara? Oricum la 3 zile dupa nastere trebuie sa merg la medicul de familie si apoi la pediatru, deci trebuie iesit afara, si aici am vazut si puiuti de o zi afara, ca am ramas masca. Acum se incalzeste vremea , oare putem iesi dupa o saptamana afara? Eu o sa nasc cu epidurala, nea doctorul nu-i sigur daca nu-mi va face cezariana ca BB e mare, asa ca am nevoie de epidurala. Oricum vad ca moatza mea se lasa asteptata, deja am 2 zile peste due date.....[bang][bang][bang] Apropo de nasteri...stiti ca acasa era mitul ca daca ai ochelari trebuie sa nasti cu cezariana, ca sa nu se desprinda retina. Ce parere au medici de aici despre asta? Ca al meu doftore a zis ca nu are nici o legatura cand i-am zis, iar la oftalmolog inca nu am ajuns, astept sa nasc sa-mi schimb ochelarii Va pupici pe toate Corina si minunea incapatanata din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La spital recomanda ca la fiecare schimbare de pampers, sa pui petrolium jel in pampers, sau la putzulica si ar fi bine sa va cumparati dinainte. Stiu ca bebe al meu s-a iritat f tare la funduletz dupa doua saptamini si nu-i trecea cu nici o crema recomandata de doctori. Atunci am incercat Zincofax, cu concentratia f mare de ZnO si i-a trecut f repede.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca am scris toate odata.... apropo de sutiene, eu mi-am luat saptamana trecuta, asa am auzit ca e bine sa le iei cat mai aproape de data nasterii, ca sa fii sigura ca o sa-tzi fie bune. Le-am luat de la Thyme, ca aveau mai mari, in bay in Eaton Centre nu am reusit sa gasesc marirea mea, poate au primit intre timp, dar eu am gasit lipsa la inventar, si al doilea l-am platit jumate din pretul normal. Calitatea este foarte buna, iar tipa de acolo foarte de treaba, mai ales ca eu nu stiam ce marime sa-mi cumpar, asa ca m-a ajutat Mi-am luat 2, unul cu sarma pt zi, si unul fara pt noapte ca sa fie mai comod. Depinde de marca, si de cum cade sutienul, ca la mine nu amandoua au aceeasi marime, unul e 40 DDD, si unul este 42 DD, deci trebuie sa stai sa incerci si sa ai rabdare. Eu am plecat la mine si cu pernite de sutien ca sa fiu sigura ca nu ma insel Multumesc de informatiile pt buricel, nu stiam care este procedura. Eu mi-am pus mai multe receive blanket in bagajul de spital ca am inteles ca daca fac cezariana ei prefera sa-tzi tzii copilul in ele, si nu in body-uri. Acum v-om vedea Cum v-atzi descurcat in primele zile, saptamani acasa cu Bb? Atzi avut ajutor? Ca eu ma incapatanez, oare fac bine si am expediat-o pe soacra-mea in alta camera, si numai eu si sotul sa fim langa Bb, cel putin pe timpul noptii. Pupilici Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...